Az évad legjobb előadásai jönnek Kisvárdára

A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata az idén is színpadra áll Kisvárdán
A Szabadkai Népszínház Magyar Társulata az idén is színpadra áll Kisvárdán - © Fotó: Racskó Tibor
Nyíregyháza, 2015. június 18., csütörtök (MTI) – Az évad legjobbnak tartott határon túli előadásait hívták meg a válogatók a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljára, amely pénteken kísérőprogrammal indul az észak-szabolcsi városban és június 27-ig tart.

Nyakó Béla, a szervező Kisvárdai Várszínház és Művészetek Házának igazgatója csütörtökön az MTI-nek elmondta: a véglegesített program szerint 19 társulat 25 előadást mutat be, s a rendezők szándéka szerint a zsűri és a közönség a határon túli magyar színjátszás teljes keresztmetszetéről ízelítőt kap a fesztiválon.

Pénteken a nagyváradi Liliput Társulat két bábelőadásával kezdődik a kísérő program, majd az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Alma és fája című kiállítását nyitják meg. A tárlat Kós Károly (1883-1977) erdélyi építész, író, szerkesztő és lánya, Koós Zsófia (1916-1990) színművész életét mutatja be. Este a Benkó Dixieland Band koncertjére várják a zenekedvelőket.

Szombat délelőtt az Aranykapu Népművészeti Egyesület mesterség-bemutatóját rendezik meg, majd a szatmárnémeti színház bábtagozatának előadása szórakoztatja a legkisebb nézőket. A versenyprogram a Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadásával indul, az erdélyi színészek Gogol Háztűznéző című darabjában lépnek színpadra. A fesztivál hivatalos megnyitója utána a Temesvári Csiky Gergely Színház Mouawad Futótűz című művét játssza.

A kilenc napos előadássorozaton a Szatmárnémeti Északi Színház Caragiale Az elveszett levél, az Újvidéki Színház Stein-Kálmán-Jenbach Csárdáskirálynő, a csallóközi Hetény Csavar Színház Társulata Csokonai Dorottya, az Újvidéki Színház Visniec III. Richard betiltva, míg a Szabadkai Népszínház Shakespeare Macbeth című darabját mutatja be.

A Kassai Thália Színház Kerékgyártó Rükverc, a Beregszászi Kárpátaljai Magyar Drámai Színház Zelei Zoltán újratemetve, a Nagyváradi Szigligeti Színház Slobodzianek A mi osztályunk, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Crane Karamazovok, a Csíkszeredai Csiki Játékszín Kosztolányi Édes Anna, a Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház pedig Harrower Kés a tyúkban című darabját hozza el Kisvárdára.

A Marosvásárhelyi Ariel Színház az Antosa, a Kolozsvári Állami Magyar Színház a Hattyúdal, a Révkomáromi Jókai Színház Székely Bányavirág, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Beaumarchais Figaró című darabjával versenyez a kisvárdai fesztiválon.

A június 27-ei zárónapon a Sepsiszentgyörgyi Jel Színház Tolnai Wilhelm-dalok című darabja a búcsúelőadás.

Az anyaországi színházak közül a budapesti Manna Kulturális Egyesület társulata Örkény Szkalla lányok, míg az Óperenciás Bábszínház a Csalafintaságok a csalitosban című művet mutatja be.

A kísérő programban még június 23-án Puskás Peti és barátai, valamint 27-én, az ünnepélyes díjkiosztót követően Udvaros Dorottya színművész lemezbemutató koncertje szerepel.

– MTI –

A Magyar Színházak XXVII. Kisvárdai Fesztiválja programja és kísérőrendezvényei

Június 19., péntek

10 óra és 13.30: Nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput Társulata: Szent László csudatettei (bábelőadás), Rákóczi-Stúdió

Június 20., szombat

10 és 11 óra: Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulatának Bábtagozata: Terülj, terülj asztalkám! (bábelőadás), Rákóczi-Stúdió

18 óra: Székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház: Háztűznéző (Gogol), Művészetek Háza színházterme

21 óra: Megnyitóünnepség, Temesvári Csiky Gergely Színház: Futótűz (Wajdi Mouawad), Várszínpad

Június 21., vasárnap

16.30: Sepsiszentgyörgyi M-Stúdió: Kampf, Rákóczi-Stúdió

18 óra: Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata: Az elveszett levél (Caragiale), Művészetek Háza

21 óra: Újvidéki Színház: Csárdáskirálynő (Leo Stein–Jenbach Béla–Kálmán Imre), Várszínpad

Június 22., hétfő

16.30: Csavar Színház (Szlovákia): Dorottya, vagyis a dámák diadala a fársángon (Csokonai Vitéz Mihály), Rákóczi-Stúdió

18 óra: Újvidéki Színház: III. Richárd betiltva (Matei Visniec), Művészetek Háza

21 óra: Szabadkai Népszínház Magyar Társulata: Machbeth (Shakespeare), Várszínpad

Június 23., kedd

18 óra: Kassai Thália Színház: Rükverc (Kerékgyártó István), Művészetek Háza

22 óra: Beregszászi Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház: Zoltán újratemetve (Zelei Miklós), Várkert

Június 24., szerda

16 óra: Manna Kulturális Egyesület: A Szkalla lányok (Örkény Macskajáték című műve alapján színpadra alkalmazta: Berényi Gábor), Rákóczi-Stúdió

18 óra: Nagyváradi Szigligeti Színház: A mi osztályunk (Slobodzianek), Művészetek Háza színházterme

21 óra: Marosvásárhelyi Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház: Antosa (Csehov művei alapján), Várszínpad

Június 25., csütörtök

17 óra: Csíkszeredai Csíki Játékszín: Édes Anna ( Kosztolányi Dezső), Művészetek Háza színházterme

20 óra: Gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház: Kés a tyúkban (Harrower), Rákóczi-Stúdió

22 óra: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata: Karamazovok (Dosztojevszkij–Crane), Várszínpad

Június 26., péntek

17 óra: Kolozsvári Állami Magyar Színház: #hattyúdal (Csehov után), Rákóczi-Stúdió

19 óra: Komáromi Jókai Színház: Bányavirág (Székely Csaba), Művészetek Háza színházterme (stúdió-előadás)

21 óra: Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata: Figaro (Beaumarchais), Várszínpad

Június 27., szombat

10 óra: Tulipántos Népi Játékpark és Alkotóműhely: Csalafintaságok a csalitosban (bábelőadás), Rákóczi-Stúdió

18 óra: Jel Színház: Wilhelm-dalok (Tolnai Ottó), Rákóczi-Stúdió

20 óra: Záróünnepség: a díjak átadása után Udvaros Dorottya „Majdnem valaki” című lemezbemutató koncertje Hrutka Róbert és zenekara közreműködésével, Várszínpad

Kísérőprogramok

Június 19., péntek

20 óra: A Benkó Dixieland Band koncertje, Főtéri Színpad

Június 20., szombat

10–18 óra: Az Aranykapu Népművészeti Egyesület mesterségbemutatója, sétálóutca

Június 23., kedd

20.30: Puskás Peti és barátai koncertje, Főtéri színpad

Június 19–27., péntek–szombat

Alma és fája – pillanatképek Koós Károly és Koós Zsófia életéből, konferenciaterem

Június 27., szombat

11–14 óra: Népi játékpark, fakörhinta és népi kézműves foglalkozás

10–18 óra: Az Aranykapu Népművészeti Egyesület mesterségbemutatója, sétálóutca








hirdetés