Tiltott övezet

2020.04.15. 18:07

Több turisztikai látványosság is megsemmisült a csernobili tűzben

A turisztikai látványosságok több mint harminc százaléka semmisült meg helyreállíthatatlanul a csernobili tiltott övezetben tíz napon át pusztító tűzben – jelentette ki szerdán Jaroszlav Jemeljanenko, a csernobili utazásszervezők szövetségének vezetője az egyik ukrán televízió műsorában.

Erdőtüzet oltanak a csernobili atomerőmû körüli lezárt területéhez közel fekvő falu, Ragovka közelében 2020. április 10-én, amikor hatodik napja lángolnak erdőtüzek a térségben, a sugárfertőzött zárt övezetben és környékén. A csernobili atomerőmű 4-es reaktorblokkjában 1986. április 26-án bekövetkezett robbanás a világ eddigi legsúlyosabb nukleáris balesete volt.

Forrás: MTI/EPA

Fotó: -

Kifejtette, hogy

megsemmisültek az övezetben lévő egykori szovjet üdülőközpontok, erdei falvak, amelyeket a többnapos túrák során mutattak meg a turistáknak.

Hozzátette, hogy megmenekültek viszont a tűztől a fő célpontok, azaz Pripjaty városa, Csernobil és a katonai város, Csernobil-2 is, ahol a rádiólokációs állomás van. Elmondása szerint a helyi kormányzósághoz készülnek fordulni azzal a kéréssel, hogy mégis próbálják meg korszerű technológiák segítségével helyreállítani az elpusztult objektumok egy részét.

A katasztrófavédelmi szolgálat kedden közölte, hogy nyílt tűz már nincs a térségben – az eső segített megfékezni a lángokat –, de még néhány nap kell a parázsló gócok eloltásához.

Szerda reggeli jelentésük szerint – amelyet az RBK Ukrajina hírportál idézett – jelenleg is zajlik a parázsló tűzfészkek oltása.

A munkálatokban 521 szakember vesz részt 124 technikai eszközzel, beleértve két helikoptert, amelyek előző nap hat tonna vizet locsoltak szét. Nyílt tűz a katasztrófavédelem szerint továbbra sem lángolt fel újra.

A Kijev megyei rendőrség közölte, hogy

eddig két embert gyanúsítottak meg tűzokozással, de nem vették őrizetbe őket.

Egyikük egy helyi lakos a Kijev és Zsitomir megye határán fekvő Rahivka faluból. Mindkét gyanúsított azt állítja, hogy véletlenül okozott tüzet.

Artem Sevcsenko, a belügyminisztérium szóvivője a Hromadszke tévé műsorában elmondta, hogy tovább folytatják a nyomozást, ugyanis csoportos elkövetőket feltételeznek.

Számos jele van annak, hogy lehettek más személyek is, akik illegálisan hatoltak be a tiltott övezetbe. (...) Ez a tűz szokatlan volt, mert több tűzfészek volt és sok helyszínen

– indokolta a feltételezést.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kedd esti videoüzenetében – amelyet a Facebookon tett közzé – arról beszélt, hogy a csernobili atomerőmű, a nukleáris hulladéktároló és más kritikus fontosságú objektumok nem kerültek veszélybe a tűz miatt.

Leszögezte továbbá, hogy

a radioaktív sugárzás szintje Kijevben és Kijev megyében a megengedett szinten van.

Biztosított afelől, hogy a katasztrófával kapcsolatban senki sem akarja eltitkolni az igazságot a közvélemény elől.

Borítókép: erdőtüzet oltanak a csernobili atomerőmű körüli lezárt területéhez közel fekvő falu, Ragovka közelében 2020. április 10-én

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!