Fucsovics Márton – Nincs tizenöt semmi, van főtábla!

Teljesült Fucsovics Márton nagy álma
Nyíregyháza – Fucsovics Márton elbírta a terhet, és a jövő héten Grand Slam-mérkőzést játszhat New Yorkban.

Fucsovics Márton helyzetbe hozta magát. A nyíregyházi teniszező – magyar idő szerint – csütörtökön késő este sikerrel abszolválta az amerikai nyílt teniszbajnokság selejtezőjének második fordulóját, ezzel elérte, hogy kevesebb mint 24 óra múlva pályafutása során negyedszer, de Flushing Meadows-ban először játszhasson a főtáblára jutásért.

De haladjunk időben.

Elképesztő meccset hozott Fucsovics Márton (156. a világranglistán) második fellépése az esztendő utolsó Grand Slam-tornája, a US Open (kemény pálya, 44 303 400 dollár) selejtezőjében. A nyíregyházi teniszező 3:6, 6:1, 6:0-ra győzte le az argentin Maximo Gonzálezt (147., 29. kiemelt a kvalifikációban) – csakúgy, mint tavaly Wimbledonban.

Maga a meccs 128 percig tartott, ennek fele volt az első játszma. A 33 éves dél-amerikai az elején úgy jutott 4:0-s vezetéshez, hogy mind a négy játékban legalább négyszer, de akadt, hogy hatszor volt egyenlő az állás, Marci négy bréklabdát is elmulasztott. Végig ilyen szoros gémeket hozott a játszma, de a nyíregyházi játékos kezdett belelendülni, a kétbréknyi hátrányát egyre csökkentette.
Aztán a második szettnek is akadt kritikus pontja. A meccs első semmire megnyert játéka Gonzálezé volt, ezzel lett 1:1 az állás. Aztán kinézett neki a második is, de Marci 0:40-ről hozta az adogatójátékát, és 2:1-es vezetését követően már egyetlen gémet sem veszített. De így sem adta olcsón a bőrét a kétszer is ápolási szünetet kérő argentin, aki egy-egy gémen belül többször is visszakapaszkodott 40:0-ről, de Marci kihasználta jobb fizikai állapotát, és nyert.
És akkor jöhetett a főtáblára jutásról határozó mérkőzés!
Lorenzo Giustino ugyan „csak” 235. a világrangsorban, de előzetesen legyőzte a hetedik helyen kiemelt Renzo Olivót (110.), és szemben Marcival, aki két meccsen hat szettet töltött a pályán, ő kétszer két játszmával megoldotta az előzőeket. Az első játszmában általában magabiztosan hozták szervagémjeiket a felek, Marcinak volt egy bréklabdája 2:1-nél, de eljutottak a tie-breakig. A rövidítésben aztán 2–2 után jött öt Fucsovics-pont, és máris egy szettnyi közelségbe került a Grand Slam-főtábla.
Brékkel indította a második etapot Marci, aki a saját adogatásait biztosan hozta, esélye sem volt az olasznak. Aztán 3:1 után jött az újabb adogatáselnyerés, 5:1-nél a következő (semmire…), és az utolsó játékot is úgy nyerte meg Marci, hogy ellenfele már nem szerzett pontot.
Marci pedig térdre rogyott, hiszen tizenötödik próbálkozásra feljutott Grand Slam-verseny főtáblára. Nem lett meg tehát a tizenöt semmi, teljesült viszont az álom. Tizenhárom évvel azután, hogy 2003-ban Sávolt Attila (Marci edzője momentán) a Roland Garroson legutóbb labdába üthetett a világ élvonalában.
Nyíregyházáról indulva, a mai napi ide kötődve – tényleg felfoghatatlan!​

Amerikai nyílt teniszbajnokság

Férfi egyes

Selejtező. 2. forduló: Fucsovics–M. González (argentin, 29. kiemelt) 3:6, 6:1, 6:0. 3. forduló (a főtáblára jutásért): Fucsovics–Giustino (olasz) 7:6 (7–2), 6:1.