Kisvárda hírei

2014.10.12. 15:18

Hazaérkezett Kisvárdára Várday Aladár

KisvárdA - A Várday István Városi Könyvtár, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza, a Református és a Római katolikus templomok által határolt területen készült el a város legújabb köztéri alkotása. Mostantól Várday Aladár szobra által a magyar kultúrtörténet számára is jelentős az első magyar nyelven írt magánlevél íróját megörökítő alkotás gazdagítja a várost. Ezzel az alkotással méltóan emlékezve a város életében jelentős szerepet játszó Várday családra.

KisvárdA - A Várday István Városi Könyvtár, a Kisvárdai Várszínház és Művészetek Háza, a Református és a Római katolikus templomok által határolt területen készült el a város legújabb köztéri alkotása. Mostantól Várday Aladár szobra által a magyar kultúrtörténet számára is jelentős az első magyar nyelven írt magánlevél íróját megörökítő alkotás gazdagítja a várost. Ezzel az alkotással méltóan emlékezve a város életében jelentős szerepet játszó Várday családra.

Péntek délután  város új köztéri alkotását adták át Kisvárdán. A város történelme a Honfoglalás óta szorosan összefonódik a magyar történelem nagy eseményeivel és személyeivel. Várday Aladár királyi kamarás Kisvárdára küldött levelében, bátyjának, Miklós alispánnak első magyar nyelvű levelében birtokháborítási ügyben kereste meg. Egyfajta hírvivő, közvetítő szerepet sejt a történelem a helyi ügyek és az akkori kormányzat között. Az első teljes egészében magyar nyelven írott felbecsülhetetlen nyelvemlék, a kisvárdaiak közös kincse. Amikor a szobor emléket állit a levél megírási pillanatának, nem is Várday Aladár és a néhány kurta sor előtt tisztelegünk, hanem azelőtt a gazdag történelmi örökség előtt is, amellyel a több mint ezeregyszáz éves Magyarország fontos, jelentőségteljes részévé avatja Kisvárda minden egyes utcakövét, minden szegletét. Az ünnepélyes átadás előtt a Mistral Ifjúsági Sportegyesület zászlóforgatói korabeli öltözékben köszöntötték a megjelenteket.

Történelmi múltunk mának szóló üzenete

Leleszi Tibor, Kisvárda polgármestere ünnepi beszédében méltatta a kisvárdai Hlavács Viktor szobrászművész munkásságát. Az elkészült mű a város történelmi múltjának, egy mának is szóló üzenetét is magában hordozza. Az ünnepi átadáson Seszták Oszkár a megyei közgyűlés elnöke mondott megemlékező szavakat. Ezt követően leplezte le a nemzeti fejlesztési miniszter Dr. Seszták Miklós, Seszták Oszkár a megyei közgyűlés elnöke, a város polgármestere Leleszi Tibor, s az alkotó művész, Hlavács Viktor a város eddig legnagyobb köztéri alkotását. Az elkészült mű alapanyaga magas hőfokon égetett mázas kerámia. Az alkotás a kisvárdai születésű szobrászművész Hlavács Viktor alkotása, s több mint félszáz darabból állt össze.

Az alkotó és az alkotása

Hlavács Viktor Kisvárdán született, itt végezte el az általános iskolát. Németh Béla, osztályfőnöke és rajztanára bíztatására középiskolai tanulmányait Nyíregyházán, a Képző– és Iparművészeti Szakközépiskola Üvegműves szakán végezte, ahol már a szobrászatba is belekóstolt.

A szakmai érettségit követően Budapesten, a Magyar Iparművészeti Egyetemen, szilikátipari tervezőművész diplomát szerzett. De volt tanárai, Kovács Gyula és Pázmándy Antal keramikus művészek is nagy hatást gyakoroltak rá, akiket mestereiként tisztel, s több köztéri alkotásuk készítése közben dolgozhatott mellettük.

–Bátyám osztálytársa, Bodrog László (önkormányzati képviselő), akivel egy iskolába jártunk, 2012 végén keresett meg –kezdte beszélgetésünket Hlavács Viktor – hogy kellene egy a városhoz szorosan kapcsolódó köztéri alkotás terve egy pályázathoz. A terv témája az első magyar nyelvű magánlevél, az írója Várday Aladár, valamint az 1400–as évek vége, Mátyás királyi udvara. Hogy ki is volt ez a személy, arról nagyon kevés információ volt. Ami engem ebben a témában megragadott az a miliő volt, mely Mátyás korát jellemezte, hiszen Várday Aladár a király közelében élt. A másik dolog, ami megragadott, hogy Kisvárda, mely ma az ország perifériáján van,  akkor egy személyen keresztül mégis szoros kapcsolatban állt a „központtal”. Ez szerintem tartást adhat a ma itt élőknek, hogy már 1486–ban is volt egy olyan kisvárdai férfi, akinek személye összekötötte ezt a vidéket a központtal. A szobor egy térbeli, és időbeli utazást idéz meg és bemutatja az akkori Visegrád és Kisvárda között.

A levélírás pillanata

–Az elkészülő alkotás a levélírás pillanatában ábrázolja Várday Aladárt. Megpróbáltam megidézni az a miliőt, a környezetet, ahol ez a levél íródott, s ahol Aladár élhetett. Remélem, hogy az itt elő embereknek a szobor megmutatja történelmi patináját, hogy nekünk, az itt élőknek már több száz éves, jegyzett múltunk van. Egy olyan szobrot szerettem volna készíteni, aminek kedvéért a városban sétáló emberek akár kitérőt is tesznek, hogy láthassák Aladárt és a kisvárdai sárkányt. Örülnék neki, ha Aladár szobra egyúttal egy társalgó, találkozási pont is lenne. Minden nap mást és mást láttat az elkészült szobor. Sokan mondták, hogy kellemes a szemnek, s ha valaki elgondolkodik a látottakon, akkor megtalálhatja benne a saját olvasatát. Az elkészült mű alapanyaga magas hőfokon égetet mázas kerámia.

A város új köztéri alkotását megáldották és megszentelték a történelmi egyházak képviselői, Linzenbold József római katolikus plébános, Grunda János görög katolikus parókus és Százvai László református vezető lelkipásztor.

Milyen érzés itt állni a szobor avatását követően?

- Nagyon jó. És nem csak az ünneplés és az illusztris vendégek miatt. Én a hétköznapok embere vagyok, zavarba hoz egy ilyen ünnepélyes avatás. De befejezetten látni a szobrot, lezárni a bő másfél éves munkát és átengedni a nagyközönségnek, az igazán varázslatos érzés. Elsétálni mellette és messziről figyelni, hogyan veszik birtokba a város lakói és főleg a gyerekek, akikre sokszor gondoltam a készítés közben– ez az igazi öröm. Szeretném megköszönni mindenkinek, akik lehetővé tették és munkájukkal, törődésükkel, támogatásukkal hozzájárultak a szobor elkészültéhez, továbbá mindazoknak, akik az építés alatt elhalmoztak biztató, kedves szavaikkal. Nagyon sokan vannak, ezért nem is próbálom meg név szerint felsorolni őket. De szeretném kiemelni Bodrog László képviselő urat, aki meghívott engem Várday Aladár szobrának pályázatára, így ő tette meg az első lépést közel 2 évvel ezelőtt azon a hosszú úton, amelynek befejezése a pénteki szoboravató volt.

Mi lesz a következő alkotás, esetleg tervben van már a következő szobor?

- A következő nagy alkotásom a nyelvvizsga megszerzése lesz. Egy évtizede görgetem magam előtt ezt a problémát, és most jött el az ideje. Mihelyst túl leszek rajta, szeretnék visszatérni a művészi alkotásaim közé. Aladár szobrának építése során több feladat is felmerült már, amivel esetleg megbíznak, és nagyon szívesen fogadok további felkéréseket, meghívásokat a szülővárosomtól is.

Vincze Péter

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!