Kitüntetések március 15-e alkalmából

Budapest – A nemzeti ünnep, március 15-e alkalmából adott át kitüntetéseket pénteken Hiller István szakminiszter, a Szépművészeti Múzeumban rendezett ünnepségen.

A MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND TISZTIKERESZTJÉT kapta:
Birkás Ákos, Munkácsy Mihály-díjas festőművész, Kiváló Művész,
Búza Barna szobrászművész,
dr. Csirik János, a Szegedi Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára,
dr. Gadányi Károly, a Nyugat-magyarországi Egyetem Savaria Egyetemi Központ elnök-rektorhelyettese, egyetemi tanár,
dr. György Péter, az ELTE egyetemi docense
dr. Horvai György akadémikus, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára,
Lengyel István formatervező iparművész,
dr. Nagy Andor, az Eszterházy Károly Főiskola nyugalmazott főiskolai tanára
dr. Nememcsics Antal festőművész, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára,
Plesz Antal Ybl Miklós-díjas építészmérnök, magántervező,
Román Sándor Harangozó Gyula-díjas koreográfus, táncművész, Érdemes Művész, az ExperiDance Tánctársulat vezetője,
dr. Rónay László, az ELTE egyetemi tanára,
dr. Széles Gyula, a Kaposvári Egyetem professor emeritusa,
dr. Zobory István, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára,
dr. Zoltai Dénes Erkel Ferenc-díjas esztéta, az ELTE professor emeritusa;

a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ÉRDEMREND LOVAGKERESZTJE kitüntetést kapta:
dr. Angelus Iván
, a Budapest Kortárstánc Főiskola, Szakközépiskola és Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója
dr. Ágosházi László Ybl Miklós-díjas építészmérnök,
Bahget Iskander fotóművész,
Baross Gábor, a Győri Filharmonikus Zenekar igazgatója,
Boór János filozófus, újságíró,
Debreczeniné Mezey Alice művészettörténész, tudományos kutató,
Dietrich Tamás Dénes, a Bookline.hu Internetes Kereskedelmi Rt. vezérigazgatója,
dr. Fehér György, a Budapesti Műszaki Főiskola Automatika Intézete igazgatója, főiskolai docens,
dr. Furka István, a Debreceni Egyetem egyetemi tanára,
Gupcsó Gyöngyvér, a Magyar Állami Operaház Gyermekkar-vezetője, a VII. kerületi Erkel Ferenc Általános Iskola tanára,
Hadik Gyula szobrászművész,
Hetey Katalin festő- és szobrászművész
Holl Imre régész, az MTA Régészeti Intézet nyugalmazott tudományos főmunkatársa,
dr. Jobbágy Ákos, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Oktatási Igazgatóságának igazgatója, egyetemi tanár,
dr. Kajtár István, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára,
Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója,
dr. Keszi-Kovács László etnográfus,
Keszthelyi Ferencné Osskó Katalin, a Magyar Művelődési Intézet és Képzőművészeti Lektorátus nyugalmazott igazgatója,
dr. Kiss Jenő, az ELTE intézetigazgató egyetemi tanára,
dr. Kiscelli László, a Széchenyi István Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára,
dr. Kovács Zoltán, a Budapesti Corvinus Egyetem intézetigazgatója,
Lattman Béla basszusgitár-művész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem basszusgitár tanszakvezető tanára,
Lőcsei Jenő Liszt Ferenc-díjas magántáncos, koreográfus, Érdemes Művész, a Budapesti Operettszínház balettegyüttese vezetője,
Laux József előadóművész, a JLX Kiadó ügyvezető igazgatója,
Madl Pál, a Libro-Trade Kft. igazgatója,
Németh János Munkácsy Mihály-díjas keramikusművész, Érdemes Művész,
Németh Péter, a Népszava főszerkesztője,
Papp Oszkár festőművész, grafikusművész, Érdemes Művész,
dr. Paulin Ferenc, a Semmelweis Egyetem egyetemi tanára,
Pánczél Éva, a Magyar Állami Operaház magánénekese,
dr. Peja Márta, a Miskolci Egyetem dékánja, tanszékvezető főiskolai tanár,
Rajhona Ádám, a Vígszínház Jászai Mari-díjas színművésze,
dr. Selényi Endre, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanára,
Szántó András, a Magyar Távirati Iroda általános, szakmai alelnöke,
Szegvári Katalin újságíró,
Szirmai László, az Országos Szórakoztatózenei Központ igazgatója,
Szunyogh András grafikusművész, festőművész,
Vagyóczky Tibor Balázs Béla-díjas filmoperatőr,
Verebély Iván, a Vidám Színpad Jászai Mari-díjas színművésze,
Zala Péter, a Budapesti Gazdasági Főiskola Külkereskedelmi Főiskolai Kar Könyvtára vezetője;

a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI ARANY ÉRDEMKERESZT kitüntetést kapta:
dr. Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem intézetigazgató, tanszékvezető egyetemi docense,
Dallos Gyula, a szombathelyi Kereskedelmi és Vendéglátó Szakképző Iskola igazgatója,
Dobos József, a mohácsi Schneider Lajos Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója,
Farkas György, a Montessori Erzsébetvárosi Gimnázium alapító igazgatója,
dr. Felföldi József, a Budapesti Corvinus Egyetem dékán-helyettes, tanszékvezető egyetemi docense,
dr. Gubán Miklós, a Budapesti Gazdasági Főiskola Salgótarjáni Intézete intézetigazgató-helyettes, tanszéki osztályvezető főiskolai docense,
Horváthné Kutasi Mária, a kőszegi Jurisich Miklós Gimnázium igazgatója,
Jedlicska Zsolt János, a pécsi Pollack Mihály Műszaki Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium tanára,
dr. Kelecsényi István, a XVI. kerületi Csonka János Műszaki Szakközépiskola és Szakiskola igazgatója,
Kristóf Márta, a Tiszakécske Városi Könyvtár igazgatója,
Lantos Zoltán hegedűművész,
Nanszákné dr.Cserfalvi Ilona, a Kölcsey Ferenc Református Tanítóképző Főiskola főiskolai tanára, felnőttképzési tudományos szakmai tanácsadó,
Pallai Ivánné dr. Varsányi Erzsébet, a Pannon Egyetem nyugalmazott tudományos főmunkatársa,
Pálfalvi Zsolt, az Oktatási Hivatal Dél-alföldi Regionális Igazgatósága igazgatója,
Pletser József, a IX. kerületi Fáy András Közlekedésgépészeti Műszaki Szakközépiskola igazgatója,
Radovics Istvánné, a Kesztölci Általános Iskola igazgatója,
Sóron László, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár főigazgató-helyettese
Szabó Péter, az egri Wigner Jenő Műszaki Informatikai Középiskola és Kollégium igazgatója,
Szécsényiné dr. Fekete Irén, a Magyar Táncművészeti Főiskola nyugalmazott táncpedagógusa,
Szommer Ildikó, a Savaria Történelmi Karnevál Kht. Alapítvány titkára, karneváligazgató,
dr. Szüts Tivadarné dr. Fűrész Klára, az ELTE dékán-helyettes egyetemi docense
Tar Jánosné, a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium igazgatója,
Tari Julianna, a Budapesti Vidám Park Zrt. nyugalmazott vezérigazgatója,
dr. Zsúdel Lászlóné, a miskolci Ferenczi Sándor Egészségügyi Szakközépiskola igazgatója;

a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI EZÜST ÉRDEMKERESZT kitüntetést kapta:
Bagoly Dániel, az MTI Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Szerkesztősége szerkesztőségvezetője, tudósító,
Balogh Csaba, a Duna Művészegyüttes táncos szólistája,
Boda István, az ózdi Árpád Vezér Úti Általános és Szakképző Iskola igazgatója,
Borhi Károlyné, a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége megbízott irodavezetője,
Breinichné Horváth Andrea, a Fazekas Mihály Fővárosi Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium vezető tanára,
dr. Fenyő György, a Nyugat-magyarországi Egyetem főiskolai docense,
Garai Ferencné, a szentesi Központi Óvodai Munkáltatói Körzet körzeti vezető óvodapedagógusa,
dr. Hartung Ferenc, a Pannon Egyetem dékán-helyettes egyetemi docense,
Igric György, a Filharmónia Budapest és Felső-Dunántúli Kht. ügyvezető igazgatója,
Izsó János, a XI. kerületi Öveges József Gyakorló Középiskola és Szakiskola tanára,
Jusztin László, a szolnoki Városi Kollégium igazgatója,
Kajus László, az ököritófülpösi Községi Önkormányzat önkormányzati képviselője,
Kálmánné dr. Bors Irén, az ELTE Gyakorló Általános Iskola és Középiskola megbízott igazgatója,
dr. Kispál Tibor, a Szent István Egyetem egyetemi docense,
Kiss Éva történész, művészettörténész, nyugalmazott főiskolai tanár,
Kunder Gyuláné, a szerencsi Bocskai István Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola, Egységes Pedagógiai Szak és Szakmai Szolgáltató gazdasági vezetője,
dr. Márialigeti János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egyetemi tanára,
Mausz Mihály, a mohácsi Radnóti Miklós Szakközép és Szakiskola igazgató-helyettese,
Nagy Gy. Margit gobelinművész,
Németh Alice operaénekes, a Pécsi Nemzeti Színház örökös tagja,
Pálinkás Józsefné nyugalmazott tanár,
Pere János előadóművész, a Rácz Aladár Zeneiskola magánének-tanára,
Petőcz András József Attila- és Máray Sándor-díjas író,
Rigó Mária, a Pesti Magyar Színház számviteli vezetője,
Rozsnyai Margit, a Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet vezető pszichológusa,
Siliga Miklós a Magyar Nótaszerzők és Énekesek Iskolája tanár-korrepetitora,
Simándi Anna, a Budapest Bábszínház bábszínésze,
dr. Simon Imre, a Tessedik Sámuel Főiskola főiskolai docense,
Simonyi Jánosné, a József Attila Színház Kht. főkönyvelője,
Simor István, a Magyar Távirati Iroda belpolitikai főmunkatársa,
Sipos Ferenc, a kaposvári Nevelési Tanácsadó nyugalmazott igazgatója,
Szabóné dr. Daczi Margit a Pécsi Tudományegyetem főiskolai adjunktusa,
Szántóné Józsa Julianna, a Kossuth Lajos Kéttannyelvű Fővárosi Gyakorló Műszaki Középiskola igazgató-helyettese,
Torma Lászlóné, a Nagykanizsa Megyei Jogú Város Egyesített Bölcsőde intézményvezetője,
dr. Tóth József nyugalmazott tanár,
Tóth Tihamér Jenő, a Magyar Televízió Zrt. vezető-rendezője, vezető-operatőr, szerkesztője,
Vajay Attiláné, a szigetszentmiklósi Nevelési Tanácsadó és Logopédiai Intézet logopédusa,
Vajda Győzőné, a soroksári II. számú Napsugár Óvoda vezetője,
Varga Miklós szobrászművész,
dr. Veres Pál, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi adjunktusa
dr. Vidákovich Tibor, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi docense,
Wohlfart Zsuzsanna, a zirci Reguly Antal Általános Iskola és előkészítő Szakiskola tanára,
Zsuppán Lászlóné, a XV. kerületi Önkormányzat Egyesített Bölcsődék igazgatója;

a MAGYAR KÖZTÁRSASÁGI BRONZ ÉRDEMKERESZT kitüntetést kapta:
Balázsné dr. Drozgyik Klára
, a XVIII. kerületi Darus Utcai Általános és Magyar-Német Két Tannyelvű Iskola igazgatója,
Bán Tivadar Vilmosné, a VI. kerületi Kvassay Jenő Szakközépiskola nyugalmazott tanára,
Bednár Éva, az esztergomi Majer István Nevelési Tanácsadó, Logopédiai Intézet és Gyermekjóléti Szolgálat gyermek pszichológusa,
Bolya Gábor, az Oktatási és Kulturális Minisztérium gépkocsivezetője,
Bőczén Csabáné, a szombathelyi Paragvári Utcai Általános Iskola tanára,
özv. Chikán Sándorné szombathelyi nyugalmazott óvodapedagógus,
Futóné Balás Gyöngyvér, a mátészalkai Széchenyi István Általános Iskola tanára,
Gáspár János, a Pécsi Tudományegyetem tudományos munkatársa,
Gerecz Lászlóné, a XVIII. kerületi Vörösmarty Mihály Ének-zenei Nyelvi Általános Iskola és Gimnázium, ELTE Gyakorlóhelye tanára,
Kiss Vince, a tiszaújvárosi Eötvös József Gimnázium, Szakképző Iskola és Kollégium műszaki szakoktatója,
Matisáné Klement Juliannának, a siklósi Batthyány Kázmér Általános és Alapfokú Művészeti Iskola tanítója,
Meggyes László, a baracsi ÁMK Széchenyi Zsigmond Általános Iskola és Művészeti Alapiskola tanára,
Mezei Tiborné, a szolnoki Szent-Györgyi Albert Általános Iskola tanítója,
Móczó Istvánné, az alattyáni Petőfi Sándor Általános Iskolai Központ Gerevich Aladár Általános Iskolai Tagintézménye tanára,
Nagy Gézáné, a II. kerületi Than Károly Gimnázium, Szakközépiskola és Szakiskola tanára,
dr. Nemes Zoltánné, a Debreceni Egyetem osztályvezetője,
dr. Oláh Imre nyugalmazott rendező-operatőr,
Puskás Marianna, a Jakabszállás-Fülöpjakab ÁMK tanára,
Sárközi Attila, a Szegedi Kortárs Balett táncművésze,
Somogyiné Sági Piroska, a jánoshalmai Hunyadi János Általános Iskola igazgatója,
Speiserné Répási Mária, a mohácsi Kisfaludy Károly Gimnázium tanára,
Széles Endre, a fényeslitkei Általános Iskola nyugalmazott tanára,
Széles Endréné, a fényeslitkei Általános Iskola nyugalmazott tanítója,
Tóth Elek Gyula, a biharugrai Szabó Pál Általános Iskola tanára,
Turóczi Mihályné, a jánoshidai Napsugár Óvodai Központ dajkája,
Valach Gábor, a Honvéd Együttes Művészeti Nkft. – Honvéd Táncszínház tánckarvezető, szólótáncosa,
Vidék Zsigmond, a Rajkó Művészegyüttes vezető-prímása;

JÁSZAI MARI-DÍJAT kapott kiemelkedő színművészeti és színháztudományi tevékenységéért:
Bagossy Levente
díszlettervező,
Bakai László színművész,
Balázs Zoltán, a Bárka Színház színész-rendezője,
Bíró Kriszta, az Örkény Színház színművésze,
Csarnóy Zsuzsanna, a veszprémi Petőfi Színház színművésze,
Fülöp Zoltán, a csíkszeredai Csíki Játékszín színművésze,
Győrffy András, a marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművésze,
Kovács Frigyes, a szabadkai Népszínház színművésze,
Mészáros Máté, az egri Gárdonyi Géza Színház színművésze,
Schnell Ádám, a budapesti József Attila Színház színművésze,
Szabó P. Szilveszter, a budapesti Operettszínház színművésze,
Szalma Tamás, a veszprémi Petőfi Színház színművésze,
Tasnádi Csaba, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgató-rendezője;

BALASSA PÉTER-DÍJAT kapott a művészet területén elért esszé- és tanulmányírói teljesítménye elismeréséért:
Homka Beáta, a Janus Pannonius Tudományegyetem tanszékvezető egyetemi tanára, irodalmár;

BALOGH RUDOLF-DÍJAT kapott a kiemelkedő fotóművészeti tevékenysége elismeréséért:
Schanner Endre
fotóművész,
Szigetváry Zsolt fotóriporter,
Zaránd Gyula Párizsban élő fotóművész;

BALÁZS BÉLA-DÍJAT kapott a mozgókép területén kifejtett kiemelkedő alkotótevékenysége, valamint művészi és tudományos teljesítménye elismeréséért:
Fliegauf Benedek filmrendező,
Garami Gábor filmproducer,
Hartai László filmrendező, operatőr,
Kocsis Tibor filmrendező, operatőr,
Mikulás Ferenc producer, stúdióvezető,
M. Tóth Géza animációs filmrendező,
Török Ferenc filmrendező,
Varga Ágota dokumentumfilm-rendező,
Vecsernyés János operatőr, rendező
Vincze László kulturális és finanszírozási menedzser;

BÁNFFY MIKLÓS-DÍJAT kapott a kultúra és a közművelődés érdekében hosszabb időn át kiemelkedő munkát végző minisztériumi, intézményi és egyéb dolgozók közül:
Deák Sándor
, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár gazdasági igazgatója,
dr. Gyimesi László, a Művészeti Szakszervezetek Szövetsége elnöke,
dr. Éless Béla, a Budaörsi Játékszín színművész-rendezője,
Károlyi Dóra, a Magyar Könyv Alapítvány igazgatója,
Sarkadi Béla, a Duna Televízió Híradó felelős szerkesztője,
Szabó Péter, a Magyar Képzőművészeti Egyetem restaurátor művésze;

BLATTNER GÉZA-DÍJAT kapott a kiemelkedő bábművészeti tevékenysége – bábszínész, rendező, tervező, dramaturg – elismeréséért:
Badacsonyi Angéle
bábművész;

ERKEL FERENC-DÍJAT kapott kiemelkedő zeneszerzői, zenei rendezői tevékenysége elismeréséért:
Melis László
zeneszerző,
Nógrádi Péter zeneszerző-zenetanár,
Sáry Bánk, a Színház- és Filmművészeti Egyetem zeneszerzője;

FERENCZY NOÉMI-DÍJAT kapott kiemelkedő iparművészeti, ipari tervezőművészeti tevékenysége elismeréséért:
Fördős László
ötvösművész,
Gergely László belsőépítész,
Hegyi Ibolya kárpitművész,
Kovács Julianna iparművész,
Millei Ilona restaurátor művész,
Nausch Géza ötvösművész,
Rátkai Erzsébet díszlettervező művész,
Regős Anna textilművész,
Szemereki Teréz keramikusművész,
Vargha Balázs tervezőgrafikus,
Vida Judit keramikusművész,
Zalavári József formatervező művész;

HARANGOZÓ GYULA-DÍJAT kapott a táncművészet bármely ágában folytatott alkotói, előadói tudományos és pedagógiai tevékenysége elismeréséért:
Boros Ildikó
, a Magyar Állami Operaház balettművész-magántáncosa,
Kalmár Attila, a Szegedi Kortárs Balett táncművésze,
Kerényi Miklós Dávid, a Magyar Állami Operaház címzetes magántáncosa,
Kocsis Enikő, a Honvéd Együttes táncos szólistája,
Kopeczny Katalin táncművész,
Németh Ildikó táncpedagógus,
Topolánszky Ákos Tamás táncművész, koreográfus, szakkritikus;

HORTOBÁGYI KÁROLY-DÍJAT kapott kiemelkedő artistaművészeti tevékenysége elismeréséért:
ifj. Maszlavics Károly
artistaművész;

JÓZSEF ATTILA-DÍJAT kapott kiemelkedő irodalmi tevékenysége elismeréséért:
Alaexa Károly
irodalomtörténész, kritikus, szerkesztő,
Bán Zsófia író,
Fázsy Anikó műfordító-szerkesztő,
Fecske Csaba költő, gyerekíró,
Géher István, az ELTE Bölcsészkar egyetemi tanára, műfordító, irodalomtörténész,
Halasi Zoltán költő, műfordító,
Imreh András költő, műfordító,
Kiss Gy. Csaba irodalomtörténész,
Koncsol László felvidéki költő, író,
Majtényi Zoltán író, műfordító,
Németh Ákos drámaíró,
Podmaniczky Szilárd író,
Viola József költő, műfordító;

LISZT FERENC-DÍJAT kapott kiemelkedő zenei és előadó-művészeti tevékenysége elismeréséért:
Babos Gyula
, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem gitárművész-tanára,
Bálint János fuvolaművész,
Kovácsházi István operaénekes,
Lakner Tamás, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kar Zeneművészeti Intézet karnagya,
Oberfrank Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem karmester-zongoraművésze,
Vashegyi György, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem karmestere,
Varga Zoltán, a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekar kürtművésze,
Virág Emese, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zongoraművésze;

MUNKÁCSY MIHÁLY-DÍJAT kapott kiemelkedő képzőművészeti tevékenysége elismeréséért:
Baráz Tamás
szobrászművész,
Bullás József festőművész,
a Kis Varsó művészpáros: Gálik András és Havas Bálint képzőművészek,
Jeszeniczky Ildikó festő-restaurátor művész,
Kiss Ilona grafikusművész,
Kisspál Szabolcs képzőművész,
Lakner Antal képzőművész,
Nagy Csaba képzőművész,
Nagy István festőművész,
Sass Valéria szobrászművész,
Szombathy Bálint képzőművész, művészeti író,
Vinczeffy László sepsiszentgyörgyi képzőművész;

NÁDASDY KÁLMÁN-DÍJAT kapott kiemelkedő zenés színházi rendezői, színháztudományi, dramaturgi és műfordítói tevékenysége elismeréséért:
Ruitner Sándor
dramaturg-rendező,
Szirtes Tamás, a Madách Színház rendező-igazgatója;

NÉMETH LAJOS-DÍJAT kapott a képzőművészet, az iparművészet és a fotóművészet, illetve ezek határterületein végzett kiemelkedő művészettörténészi, művészetírói, műelméleti vagy műkritikusi tevékenysége elismeréséért:
Százados László
, a Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze,
Timár Katalin, a Ludwig Múzeum-Kortárs Művészeti Múzeum művészettörténésze,
Turai Hedvig művészettörténész;

SZABOLCSI BENCE-DÍJAT kapott kiemelkedő zenetudományi, zenekritikai és zenei ismeretterjesztő tevékenysége elismeréséért:
Bereczky János
, az MTA Zenetudományi Intézet népzenekutatója,
Réti Zoltán nyugalmazott zeneiskolai igazgató;

TÁNCSICS MIHÁLY-DÍJAT kapott kiemelkedő újságírói tevékenysége elismeréséért:
Ács Jenő
, a Börtönújság főszerkesztője,
Benda László, a Magyar Televízió vezető külpolitikai szerkesztője,
Lőcsei Gabriella, a Magyar Nemzet szerkesztője,
Molnár István tervező szerkesztő,
Romhányi Tamás, a Népszabadság riportere,
Szunyogh Szabolcs, a Köznevelés c. lap főszerkesztője;

Pro Cultura Hungarica emlékplakettet kapott:
Wolfram Dehmel, a magyar zenetörténeti dokumentum gazdagítása terén kifejtett tevékenységéért.

 








hirdetés