fertőzés

2019.10.03. 16:00

Emberekre is veszélyes a cicaférgesség

A kutyák esetében már alapvető a féregtelenítés, a cicatulajdonosoknál viszont még fel kell hívni a figyelmet a megelőzésre.

Forrás: Shutterstock

Embereket is megfertőzhet a macskákra veszélyes orsóféreglárva. A betegségre a felnőttek és a gyerekek egyaránt érzékenyek. Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem docense szerint a kutyák esetében már alapvető a féregtelenítés, a cicatulajdonosoknál viszont még fel kell hívni a figyelmet a megelőzésre.

A fertőzés első szakasza szinte észrevehetetlen a cicáknál, a szakértők szerint cseppekkel könnyebb megvédeni kedvenceinket a betegségtől.

A kutyáknál sok esetben már alapvető szempont a féregtelenítés, azonban sajnos a macskákra számtalanszor nem gondolunk ebben az ügyben. Pedig nekik is ugyanúgy szükségük van a rendszeres féreghajtásra, legyen szó akár lakásban tartott kedvencekről vagy a kertben szabadon mozgókról.

A kizárólag bent élő bársony talpú kedvenceinket is rendszeresen kell élősködő-mentesíteni, hiszen akár mi is bevihetjük a cipőnk talpán a lárvákat, vagy a nyitott ablakon is befújhatja őket a szél.

A férgesség elől nincs menekvés. Ha nem védekezünk, sokáig észrevétlen marad a betegség kedvencünknél, miközben akár az emberekre is átterjedhet. Egy macska esetében sem könnyű megmondani, hogy férges-e, főleg a kezdeti szakaszban, amikor még az ürülékben nem jelennek meg a peték. Későbbiekben

az állat gyakran hányhat, hasmenése lehet, és a bundája fénytelenné, kopottá válhat.

Mivel szabad szemmel nem látható és nem érzékelhető, mikor fertőződik meg a macska a férgekkel, ezért célszerű féregtelenítővel kezelni a macskát.

Egyes felmérések szerint a magyar lakosság 20 – 40%-a már egyszer átesett orsóféreglárva-fertőzésen életében. Ez a féregfajta a legveszélyesebb az emberekre.

A peték a bélben kelnek ki, ezután a lárvák a bél falán átfurakodva bejutnak a véráramba.

Amikor elérik a tüdőt, akkor felköhögjük, és ismét lenyeljük őket, ezzel visszajuttatva a beleinkbe, ahol a lárvák férgekké fejlődnek, és szaporodni kezdenek. Egyetlen nőnemű orsóféreg naponta akár 250 ezer petét képes lerakni, melyek általában az ürülékkel távoznak.

A kezelés az állatok és emberek esetében egyaránt hosszadalmas lehet, sokkal egyszerűbb tehát a megelőzés.

Fodor Kinga, az Állatorvostudományi Egyetem docense azt javasolja, hogy mindenféleképpen fordítsunk kiemelt figyelmet a cicák féregtelenítésére. Az állatvédelem szerinte egyenlő az emberek védelmével:

„Évente 10-15 háziállat által okozott emberi megbetegedésről tudunk a férgesség esetében. Azt gondolom, hogy még ez az elsőre kevésnek tűnő esetszám is sok, mivel rendszeres féreghajtással meg lehetne előzni a bajt. Ma már a felelős állattartás része, hogy a legkisebbeket, így a cicákat is védjük a férgesség ellen, hiszen természetükből, életmódjukból adódóan rengeteg veszélyforrással találkozhatnak. Szerintem az állatvédelem egyenlő az embervédelemmel.

Figyeljünk a háziállatainkra, így saját magunkat és a családunkat is biztonságban tudhatjuk.

A macskák esetében eddig nehézkes volt a féreghajtás, mert híresek róla, hogy a tablettát nem minden esetlen eszik meg. Még ha a gazdi azt is látja, hogy a párizsiban eldugott tabletta beadása sikeres volt, később kiköpheti a cicus, így nincs védve a férgesség ellen. Egy most bemutatott nem vényköteles termék, a Dronspot viszont megkönnyíti a védekezést: elegendő a macskákra csöppenteni belőle háromhavonta” – mondta Fodor Kinga.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!