Olaszország jutott be elsőként a nyolcaddöntőbe

Giorgio Chiellini megsérült, Manuel Locatelli duplázott, az olaszok 3–0-ra legyőzték Svájcot.

R. B.

Fotó: Csaba Doemoetoer

Az egyik házigazda, Olaszország már tovább is jutott a nyári labdarúgó Európa-bajnokságon, miután Roberto Mancini legénysége az A-csoportban a második mérkőzését is megnyerte: a nyitó fordulóban a törököket, most Svájcot verte meg. A 3–0-ra végződő mérkőzés hőse a duplázni tudó középpályás, Manuel Locatelli volt.

EURÓPA-BAJNOKSÁG, CSOPORTKÖR

2. FORDULÓ

A-CSOPORT

Róma, Olimpiai Stadion, 12 445 néző. Vezette: Karaszjov (orosz)

Olaszország: G. Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini (Acerbi, 24.), Spinazzola – Barella (Cristante, 87.), Jorginho, M. Locatelli (Pessina, 86.) – Berardi (Tolói, 70.), Immobile, L. Insigne (Chiesa, 69.). Szövetségi kapitány: Roberto Mancini

Svájc: Y. Sommer – Elvedi, Schär (Zuber, 58.), Akanji – Freuler (Sow, 84.), G. Xhaka – Mbabu (Widmer, 58.), Shaqiri (R. Vargas, 76.), R. Rodríguez – Seferovic (Gavranovic, a szünetben), Embolo. Szövetségi kapitány: Vladimir Petkovic

Gólszerző: M. Locatelli (26., 52.), Immobile (89.)

Hamar kiderült, hogy az olasz válogatott Törökország elleni pazar teljesítménye nem a véletlen műve volt, hiszen Roberto Mancini csapata a svájciak ellen is az elejétől kezdve kézben tartotta a mérkőzést.

A korai hazai rohamok eredményeként a 20. percben zörrent a svájci háló. Egy szögletnél Giorgio Chiellini lőtt a kapuba – pechjére a VAR kezezés miatt visszavonta a gólt. Néhány perccel később még nagyobb balszerencse érte a Juventus 36 éves védőjét, akinek ez volt az olasz rekordot jelentő 14. Európa-bajnoki mérkőzése. A csapatkapitány a combját fájlalva elhagyta a pályát, le kellett cserélni sérülés miatt.

A squadra azzurrát nem zökkentette ki Chiellini kiválása, szinte azonnal érvényes gólt szerzett. A 23 éves Manuel Locatelli ballal pazar indítást adott a jobb szélen Domenico Berardinak, aki az alapvonalról a kapu elé gurított, s nem más, mint Locatelli érkezett tökéletes ütemben. 1–0

A második félidőben hamar eldőlt a három pont sorsa. Szép támadás végén Nicolo Barella oldalpassza után Locatelli a tizenhatos előteréből ballal a bal alsóba lőtt. 2–0

A Sassuolo középpályásának ez volt a harmadik gólja a nemzeti együttesben. Mario Balotelli 2012-es produkciója óta ő az első olasz, aki Eb-mérkőzésen duplázott.

Az olaszoknak több lehetősége volt megszerezni a harmadik gólt, ami a 89. percben sikerült is nekik: Ciro Immobile fordulásból szépen lőtt a kapuba. 3–0

Olaszország a második Eb-meccsét is 3–0-ra nyerte meg, ezzel eldőlt, hogy továbbjutott a csoportjából a legjobb tizenhat közé.

Roberto Mancini együttese a legutóbbi 29 meccsén nem talált legyőzőre, sőt a legutóbbi tíz találkozóján nem kapott gólt.

OLASZORSZÁG

KAPUSOK: 21 – Gianluigi Donnarumma (AC Milan), 26 – Alex Meret (Napoli), 1 – Salvatore Sirigu (Torino)

VÉDŐK: 15 – Francesco Acerbi (Lazio), 23 – Alessandro Bastoni (Internazionale), 19 – Leonardo Bonucci (Juventus), 3 – Giorgio Chiellini (Juventus), 2 – Giovanni Di Lorenzo (Napoli), 13 – Emerson Palmieri (Chelsea – Anglia), 24 – Alessandro Florenzi (Paris Saint-Germain – Franciaország), 4 – Leonardo Spinazzola (AS Roma), 25 – Rafael Tolói (Atalanta)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 18 – Nicolo Barella (Internazionale), 16 – Bryan Cristante (AS Roma), 8 – Jorginho (Chelsea – Anglia), 5 – Manuel Locatelli (Sassuolo), 7 – Gaetano Castrovilli (Fiorentina), 12 – Matteo Pessina (Atalanta), 6 – Marco Verratti (PSG – Franciaország)

TÁMADÓK: 9 – Andrea Belotti (Torino), 11 – Domenico Berardi (Sassuolo), 20 – Federico Bernardeschi (Juventus), 14 – Federico Chiesa (Juventus), 17 – Ciro Immobile (Lazio), 10 – Lorenzo Insigne (Napoli), 22 – Giacomo Raspadori (Sassuolo)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Roberto Mancini

SVÁJC

KAPUSOK: 1 – Yann Sommer (Mönchengladach – Németország), 12 – Yvon Mvogo (PSV Eindhoven – Hollandia), 21 – Gregor Köbel (VfB Stuttgart – Németország)

VÉDŐK: 13 – Ricardo Rodríguez (Torino – Olaszország), 22 – Fabian Schär (Newcastle United – Anglia), 5 – Manuel Akanji (Borussia Dortmund – Németország), 4 – Nico Elvedi (Mönchengladbach – Németország), 3 – Silvan Widmer (Basel), 17 – Loris Benito (Bordeaux – Franciaország), 2 – Kevin Mbabu (Wolfsburg – Németország), 25 – Eray Cömert (Basel), 24 – Becir Omeragic (FC Zürich), 26 – Jordan Lotomba (Nice – Franciaország)

KÖZÉPPÁLYÁSOK: 10 – Granit Xhaka (Arsenal – Anglia), 23 – Xherdan Shaqiri (Liverpool – Anglia), 14 – Steven Zuber (Eintracht Frankfurt – Németország), 6 – Denis Zakaria (Mönchengladbach – Németország), 8 – Remo Freuler (Atalanta – Olaszország), 20 – Edimilson Fernandes (Mainz – Németország), 15 – Djibril Sow (Eintracht Frankfurt – Németország)

TÁMADÓK: 9 – Haris Seferovic (Benfica – Portugália), 18 – Admir Mehmedi (Wolfsburg – Németország), 7 Breel Embolo (Mönchengladbach – Németország), 19 Mario Gavranovic (Dinamo Zagreb – Horvátország), 11 Ruben Vargas (Augsburg – Németország), 16 – Christian Fassnacht (Young Boys)

SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Vladimir Petkovic