fejlesztések

2021.09.17. 15:35

Palkovics: a védelmi ipar szakképzési hátterét teremtik meg Zalaegerszegen

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az európai újjáépítési alap keretéből a magyarországi szakképzési centrumok korszerűsítésére egyenként 5-10 milliárd forintot szánnak.

A védelmi ipari szakképzés infrastrukturális feltételeit teremti meg a Zalaegerszegi Szakképzési Centrum Ganz Ábrahám Technikumának több mint 6,5 milliárd forintból megvalósuló teljes körű korszerűsítése – közölte Palkovics László pénteken Zalaegerszegen.

Az innovációs és technológiai miniszter az intézményben tartott sajtótájékoztatón felelevenítette, hogy Zalaegerszegen épül az önvezető járművek vizsgálatára is alkalmas tesztpálya, amely számos új ipari, oktatási és tudományos célú beruházást vonzott a városba, köztük a Rheinmetall gyalogsági harcjárműveket előállító gyárát.

A beruházások azonban mit sem érnek, ha nincs elég szakképzett munkaerő, ezért is döntöttek arról, hogy a Ganz technikum a védelmi ipar szakképzési bázisává válik, ehhez pedig több mint 6,5 milliárd forintból teljes körűen korszerűsítik az intézményt.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az európai újjáépítési alap keretéből a magyarországi szakképzési centrumok korszerűsítésére egyenként 5-10 milliárd forintot szánnak, ebbe illeszkedik a zalaegerszegi felújítás is. A Rheinmetall gyárában várhatóan már 2023 januárjában megkezdődhet a termelés, sőt időközben a portfólió is bővült, ehhez azonban szükség van a szakember-utánpótlásra.

Vigh László, a térség országgyűlési képviselője (Fidesz), miniszteri biztos úgy fogalmazott: Magyarország olyan erős fejlődési spirálban van, hogy a tervezett 4 százalék helyett akár 7 százalék is lehet év végére a gazdaság növekedésének idei üteme.

Zalaegerszegen a járműipari tesztpálya, a mellette épülő harcjárműgyár és a Metrans nemrég indult logisztikai központjának építése is indokolja, hogy a helyi szakképzésnek is 21. századi körülményeket biztosítsanak.

Balaicz Zoltán polgármester (Fidesz-KDNP) azt mondta: a jelenleg a zalai megyeszékhelyen zajló gazdasági fejlesztések új fejlődési pályára állítják a várost, a munkaerő-utánpótlás miatt ezért van szükség az egyetemi és a szakképzési intézmények megújítására.

Zalaegerszeg – hasonlóan más önkormányzatokhoz – 2013 óta már nem fenntartója a helyi oktatási intézményeknek, de gondos gazda módjára mégis mára szinte valamennyi általános és középiskolát, illetve egyetemi épületet korszerűsítették.

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában