Tiltakozás

2024.11.22. 11:31

Az energiabiztonságot veszélyezteti a Gazprombank szankciós listára helyezése

Szijjártó Péter Törökország, Azerbajdzsán, Bulgária és Szerbia energiaügyi minisztereivel tekinti át a kialakult helyzetet Isztambulban. A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, az ország energiabiztonsága szuverenitási kérdés.

Törökország, Azerbajdzsán, Bulgária és Szerbia energiaügyi minisztereivel tekinti át Szijjártó Péter az energiabiztonsággal kapcsolatban kialakult helyzetet

Forrás: Szijjártó Péter / Facebook

Az orosz Gazprombank amerikai szankciós listára helyezésével szándékosan veszélybe kívánják sodorni egyes közép-európai országok energiabiztonságát, a magyar kormány viszont partnereivel együtt dolgozik a megoldáson – tájékoztatott pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.

energiabiztonság
A közép- és délkelet-európai országok egy jelentős részének az Oroszországból származó földgáz továbbra is fontos szerepet játszik az energiabiztonság szempontjából
Forrás: Szijjártó Péter/Facebook

A tárcavezető a Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta, hogy egy ország energiaellátásának biztonsága szuverenitási kérdés.

Ha valaki veszélybe akarja sodorni az energiaellátásunk biztonságát - akár szankcióval, akár a tranzitszállítások leállításával -, akkor az a szuverenitásunk elleni támadásnak minősül

 – írta.

„Mi minden ilyen, a szuverenitásunk elleni támadást visszautasítunk, nem engedünk a nyomásgyakorlásnak, és nem adjuk fel a nemzeti érdekeinket” – tette hozzá.

Szijjártó Péter kiemelte, hogy az orosz Gazprombank amerikai szankciós listára helyezése olyan döntés, amellyel „szándékosan akarják veszélybe sodorni egyes közép-európai országok energiaellátásának biztonságát”.

Magyarország kormánya természetesen minden külső támadásos nyomásgyakorlás ellenére biztosítja az ország energiaellátását, partnereinkkel közösen dolgozunk a megoldáson

 – jelentette be.

„Ma Isztambulban Törökország, Azerbajdzsán, Bulgária és Szerbia energiaügyi minisztereivel tekintjük át a kialakult helyzetet, és a szlovák partnereinkkel is folyamatosan konzultálunk” – húzta alá.

Régiós együttműködéssel kell megoldást találni az energiabiztonság további garantálására

Magyarországnak szorosan együtt kell működnie Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal annak érdekében, hogy minden külső nyomás ellenére megtalálják a megoldást a biztonságos energiaellátás további garantálására – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Isztambulban.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető az Isztambuli Energia Fórum miniszteri ülésén először is kifejtette, hogy az energiaellátás biztonsága nemzetbiztonsági és szuverenitási kérdés, de egyben fizikai kérdés is, amelynek semmi köze sem a politikához, sem az ideológiákhoz, ugyanis politikai nyilatkozatokkal és sajtótájékoztatókkal nem lehet a házakat fűteni és nem lehet a gazdaságot működtetni.

Illetve leszögezte, hogy az energiamix összeállítása tisztán nemzeti hatáskör, és annak is kell maradnia. 

Ha valaki megpróbál beavatkozni a nemzeti energiamix összeállításába, az politikai vagy üzleti okokból történik

 – figyelmeztetett.

Majd hangsúlyozta, hogy az adott ország szuverenitása elleni támadásnak tekinthető, ha egy másik fél akár szankciókkal, akár a szállítás akadályozásával veszélyezteti az energiaellátás biztonságát.

„Ezért mi elutasítunk minden ilyen jellegű kezdeményezést, s rendkívül felháborítónak tartjuk, ha azok ráadásul mindenféle előzetes értesítés nélkül érkeznek” – fogalmazott.

Szijjártó Péter ennek kapcsán arra emlékeztetett, hogy az Egyesült Államok távozó kormánya előző nap szankciós listára helyezte az orosz Gazprombankot, ami kihívások elé állíthat egyes közép- és délkelet-európai országokat.

Ezért nekünk, a régió országainak nagyon szorosan együtt kell működnünk, s együtt is fogunk működni annak a céljából, hogy megtaláljuk a megoldást, hogy hogyan tudjuk biztosítani országaink biztonságos energiaellátását a megváltozott körülmények között is, függetlenül minden külső nyomástól és minden támadástól

 – jelentette ki.

Továbbá Szerbiát, Bulgáriát és Törökországot méltatta, amiért megbízható tranzitállamként lépnek fel. „Együtt fogunk majd megoldást találni arra, hogy országaink energiabiztonságát a jövőben is biztosítani tudjuk, és hogy meg tudjuk védeni magunkat az energiaszuverenitásunk elleni támadástól” – húzta alá.

„Nem vagyunk hajlandók lecserélni megbízható partnereket, különösképpen akkor nem, ha nincs jobb ajánlat” – tette hozzá.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában