Fontos információk

2024.11.29. 16:41

Munkáshitel: minden, amit már tudni lehet

A konstrukció lehetőségével nagyjából 300 ezer fiatal élhet a következő két évben. A munkáshitelt 17 és 25 év közöttiek kérhetik, de nemcsak szakmunkások, hanem bárki, aki dolgozik.

A munkáshitel egy kiemelt támogatás 17 és 25 év közötti dolgozó fiatalok számára

Forrás: Shutterstock

Fotó: Gumbariya

A munkáshitel egy kiemelt támogatás dolgozó fiatalok számára. A 17–25 év közötti dolgozó fiatalok akár 4 millió forintot költhetnek el szabadon, kamatmentesen önálló életük elindítására. Nagyjából 300 ezer fiatal élhet a következő két évben ezzel a lehetőséggel. A kormány pénteken a hivatalos oldalán tette közzé a pontos részleteket a konstrukcióval kapcsolatban.

munkáshitel
Fontos tudni, hogy az igénylés idején diákhitelre jogosultak nem vehetik fel a munkáshitelt
Fotó: BearFotos / Forrás:  Shutterstock

A tájékoztatás szerint a 17 és 25 év közötti fiatalok jogosultak a munkáshitelre, azonban fontos, hogy nemcsak a szakmunkások, hanem bárki, aki fiatal, és dolgozik. Legfeljebb 4 millió forintot lehet felvenni tízéves futamidőre. A felvett összeg szabadon felhasználható, kamatmentes, és egyenlő részletekben kell törleszteni. A havi törlesztőrészlet összege kedvező, például tízéves futamidőnél 33 ezer forint, ráadásul ingatlanfedezet sem kell a hitelhez. A hitel forintalapú, forintban is kell visszafizetni, egy összegben utalják ki, és egy ember csak egyszer veheti fel.

Melyek a munkáshitel feltételei?

A munkáshitel felvételéhez igazolni kell a személyazonosságot. A fiatalnak legalább heti 20 órában foglalkoztatottnak vagy vállalkozónak kell lennie az igényléshez. Vállalkozó esetén azonban könnyebbség, hogy a jövedelemnek csak a heti 20 órában foglalkoztatottak átlagos jövedelmét kell elérnie. Szintén szükséges egy magyarországi bejelentett lakcím is, amelyet lakcímigazolvánnyal lehet igazolni, ezenfelül feltétel a rendszeres jövedelem, melyet munkáltatói igazolással vagy bankszámlakivonattal kell bizonyítani.

Az igénybe vevőnek a hitelfelvétel után öt éven át magyarországi tartózkodást kell vállalnia, továbbá azt, hogy munkavállalás céljából elhelyezkedik, vagy vállalkozást folytat.

Ugyanakkor szigorú kritérium, hogy az igénylés idején diákhitelre jogosultak nem vehetik fel a munkáshitelt. Vagyis azok, akiknek érvényes hallgatói vagy tanulói jogviszonyuk van a felsőoktatásban, vagy felsőoktatási intézményben oklevelet szereztek. Az igénylő nem lehet büntetett előéletű, és nem lehet 5000 forintnál nagyobb köztartozása sem. Nem lehet továbbá regisztrálva a KHR-ben, azaz nem rendelkezhet a banki feketelistában fennálló tartozással, aktív státusszal. Feltétel még az is, hogy az igénylőnek a hiteligénylés időpontjában és azt megelőzően legalább három hónapja folyamatos tb-jogviszonya legyen.

Gyermekek érkezése

A kormány a munkáshitelen keresztül is támogatja a gyermekvállalást, emiatt a hitelfelvételt követően született első gyermek után két évig felfüggesztik a törlesztést az édesanya hitelénél. A második gyermek után újabb kétéves hitelmoratórium jön, és az akkor fennálló tartozás felét elengedik. Ha pedig megjön a harmadik baba, a teljes tartozást törlik.

A babaváróhoz hasonlóan évente a tőketartozás fél százalékát kell havonta megfizetni a tőketartozáson felül. Ez a 4 millió forintos maximum hitelösszeggel számolva 1600 forint minden hónapban.

A munkáshitel szerves része a 21 pontos új gazdaságpolitikai akciótervnek, és a 2025-ös költségvetésben is helyet kapott.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában