2025.05.18. 16:30
Lövöldözés a föld alatt – egy nagy betoncsőből érkeznek a hangok Sóstóhegyről...
Még néhány technikai berendezés hiányzik, hogy teljes legyen a komplexum. A lövöldözés pedig a sikerek érdekében történik.

Lövöldözés: a jobb oldali ajtó vezet le a lőtérre, semmi más nem árulkodik arról, hogy a föld mélyében lőtér van
Fotó: M. Magyar László
Lövöldözés a talpak alatt, a föld mélyében. Ez vajon hogyan lehetséges? A magyarázat roppant egyszerű: május 17-én, szombaton mélybe süllyesztett lőteret avattak fel az Országos Magyar Vadászkamara Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Szervezete sóstóhegyi székházának udvarán. Az udvaron sétálók nem is sejtik, hogy a talpuk alatt egy nagygolyós lőtér van, csupán egy kis épület árulkodik arról, hogy a területen valamilyen fejlesztés történt, ugyanis ott lehet lejutni a lőtérhez.

Fotó: M. Magyar László
Lövöldözés: 2022-ben álmodták meg a lőteret
– 2022-ben álmodtuk meg, hogy jó lenne egy olyan lőteret létrehozni a vadászkamaránál, ami a vadászaink érdekeit tudja szolgálni. Nyilván nem mindenki tudja, hogy vadászat előtt illendő, sőt nemhogy illendő, célszerű a fegyvert próbalövéssel ellenőrizni, hogy valóban minden úgy működik, ahogy a nagy könyvben meg van írva. Nem állítódott-e el a fegyver, nehogy éles helyzetben derüljön ki szemben a vaddal állva, hogy gond van a fegyverrel és nehogy sebzés legyen belőle. A fegyverek beállítása, belövése eddig nehezen ment, mert bár vannak lőterek a megyében, de a nyitvatartás, hol ilyen, hol olyan, s ehhez nem tud a vadász alkalmazkodni, arról nem is szólva, hogy a kinti lőterek szakadó esőben használhatatlanok – mondta el szerkesztőségünk érdeklődésére Fazekas Gergely, az Országos Magyar Vadászkamara Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Területi Szervezete titkára.
– Arra gondoltunk, hogy egy olyan lőtér kellene, ahol az időjárási körülményektől teljesen függetlenül be lehet lőni a fegyvert, esetleg ha valaki új fegyvert vesz, akkor gyakorolhat vele, illetve a kialakítandó lőtéren a vizsgázóink is tudnak majd itt vizsgázni, ne kelljen más szervezetek lőterére kényszerülnünk
– tette hozzá a vadász.
– Ahogyan emlíettem a gondolat 2022-ben született meg és mostanra valósult meg. Az országos vadásznapi szervezések miatt egy évet csúsztunk a megépítéssel, most értünk el arra a szintre, hogy szerkezetileg készen van a lőtér. Most már csak az elektronikai kiegészítések kellenek bele, a kényelmi funkciók, vagyis a beruházás nagyobbik részén jutottunk túl. A megvalósításban segített bennünket az Országos Magyar Vadászkamara belső pályázati rendszere, valamint tettünk hozzá saját erőt is – folytatta Fazekas Gergely.
Egy nagy betoncső a föld alatt
– Egy lőtérről tudni kell, hogy előírás: akármilyen helyzet adódik, a lövedék nem mehet csak úgy ki a vakvilágba, kontrolláltan valahová be kell csapódnia. A kültéri lőtereken ezt úgy oldják meg, hogy felülről is belógó beton, illetve acélfalak vannak, amik felfelé nem engedi ki a lövedéket, illetve olyan helyről lő az ember, hogy sem jobbra, sem balra nem lehet kilőni, tehát mindenhol lehatárolják a lövedék röppályáját – avatott be a szakember.
Majd így folytatta:
– A mi lőterünk gyakorlatilag egy nagy betoncső, ami a föld alatt van. Sok választása nincs a lövedéknek, tehát csak előre mehet és baleset nem lehet belőle. Az tény, hogy egyszemélyes lőállásról van szó, ezért egyszerre többen nem lőhetnek, azonban egy komolyabb kinti lőtéren sem lőhetnek egyszerre hárman, mert az komoly baleseti forrás lenne, ott is csak egy ember lő, utána következnek a többiek
– magyarázta Fazekas Gergely.
– Ez az 50 méter hosszú betoncső lent van a föld alatt, és fölötte van még egy méter vastag földréteg, vagyis kizárt, hogy a lövedék valamerre elrepüljön. Egy lőtérnél természetesen mindig az az elsődleges, hogy balesetmentesen lehessen működtetni. Mikor elkezdtük építeni, egy igazságügyi szakértő is véleményt mondott, hogy megfelel-e a kritériumoknak. A betoncső végén céltábla lesz, és egy monitoron keresztül látja majd a vadász, hogy a céltábla melyik részét is találta el.

Fotó: M. Magyar László
Az egyik hiányzó berendezés a golyófogó, aminek már meg kellett volna érkeznie Németországból. Ezzel kapcsolatban az avató ünnepségen a következőket mondta Plavecz János, a Vadászkamara vármegyei elnöke.
– Nem is gondoltuk volna, hogy az orosz-ukrán háború ebbe is beleszól, ugyanis a golyófogó speciális páncéllemezből készül, de alapanyaghiány miatt csak egy kis késéssel tudják elküldeni Németországból. A golyófogóról annyit kell tudni, hogy 10 ezer joule becsapódási energiáig működik, ami annyit jelent, hogy nincs olyan vadászlőfegyver, amit ezen a lőtéren ne lehetne használni. A célpont vizsgálatát is egy speciális módszerrel kívánjuk működtetni, tehát nem az lesz a módja, hogy minden lövés után szaladgálunk és lőlapot cserélünk, hanem egy speciális elektronikus eszköz fogja érzékelni a becsapódott lövést, és egy monitoron keresztül látjuk az eredményt. Vizsga alkalmával, ha szükséges, egy gombnyomás segítségével ezeket a lőlapokat ki tudjuk nyomtatni és a vizsgadokumentáció mellé be tudjuk illeszteni.
A lőtér kétféle lehetőséget biztosít a használója számára.
- Egyrészt ülve lehet lőni benne, ami egy fegyver pontos belövését teszi lehetővé
- Másrészt álló helyzetből szabad kézből, illetve álló helyzetből lőbotról történő lövésre is lehetőséget ad. – Bízom benne, hogy mindenki eredményesen fogja tudni használni a lőteret, és mindenki számára megnyugtatóan úgy indul el innen a vadász, hogy tudja: a lőszer jó, a puska jó, hiba csak az emberben lehet.

Fotó: M. Magyar László