2024.08.15. 20:00
A lengyel termés határozza meg a hazai piacot
Az almaágazatban mind EU-s, mind hazai szinten egyértelműen keresleti piacra lehet számítani.
Az idén mindössze 330 ezer tonna (plusz-mínusz 10 százalék) magasságában várható a szüretelhető almamennyiség hazánkban
Fotó: KM-archív
Az idén a WAPA (World Apple and Pear Association, azaz az Alma és Körte Világszövetség) és a FruitVeB szervezésében Budapesten rendezték meg a WAPA Prognosfruit konferenciáját, melyen részt vett a FruitVeB elnöke, dr. Apáti Ferenc is. A csengeri származású szakember részletesen számolt be lapunknak a rangos szakmai egyeztetés részleteiről, külön kiemelve a nemzetközi illetve a hazai termés- és piaci kilátásokat.
Eszerint a WAPA hivatalos prognózisa szerint 2024-ben 10,2 millió tonnás almatermésre lehet számítani. A Prognosfruit konferencián elhangzottak szerint az idén mintegy 3,8-3,9 millió tonna lehet az ipari feldolgozásra kerülő alma mennyisége, illetve 6,4 millió tonna az étkezési alma volumene.
A nemzetközi piacok
Dr. Apáti Ferenc hozzátette, hogy a legjelentősebb almatermesztő országok közül Olaszországban és Franciaországban elfogadható-jó a termés, de Németországban mintegy 20 százalék a terméskiesés mértéke (200 ezer tonna), míg Lengyelországban 25 százalék (1 millió tonna). A magyar piaci lehetőségek és a hazai – elsősorban étkezési alma – árak szempontjából nagyon fontosak még a következők: Ausztriában 60-70 százalék a terméskiesés mértéke (90 ezer tonna a hiány), Csehországban 80-90 százalék (100 ezer tonna a hiány), vagyis ebben a két országban mintegy 200 ezer tonna alma hiányzik a piacról, ami a hazai étkezési almatermés duplája.
- A legnagyobb mértékben azonban a lengyelek gyenge termése fogja meghatározni az ipari és az étkezési alma szegmens piaci folyamatait is - emelte ki a FruitVeB elnöke.
A 2024-es hazai almatermés dr. Apáti Ferenc szerint jócskán alulmúlja a tavalyi 472 ezer tonnát: az idén mindössze 330 ezer tonna (plusz-mínusz 10 százalék) magasságában várható a szüretelhető mennyiség. A ténylegesen betakarítható mennyiséget a szüreti időszak időjárásának alakulása fogja meghatározni. A FruitVeB prognózisainak beválási tapasztalatai alapján elmondható, hogy 5 évből 3-4-szer a szezon elején prognosztizáltnál alacsonyabban alakul a tényleges termés, ami azzal van összefüggésben, hogy az időjárás gyakrabban alakul kedvezőtlenebbül, mintsem optimálisan. Jó esetben a 350 ezer tonnát is meghaladhatja az idei termés, míg rossz esetben nem fogja elérni a 300 ezer tonnát sem.
Jelentős kiesés
Az étkezési alma termése kis mértékben marad el a tavalyi szinttől, az idei termésből várhatóan mintegy 90-100 ezer tonna lehet a piacra kerülő mennyiség. Az ipari alma esetében jóval nagyobb a kiesés mértéke, 230-240 ezer tonna ipari almatermésre számítunk - a FruitVeB elnöke szerint a nagyobb mértékű kiesés az ipari almát termő ültetvények idősebb életkorának, rosszabb kondíciójának és jellemzően extenzív vagy korszerűtlen művelési rendszerének tulajdonítható.
Az érés az öntözött, jéghálós ültetvényekben mintegy 2 héttel van előrébb, az öntözetlen, főleg ipari célú ültetvényekben mintegy 3 hetes az úgynevezett koraiság. Az aszály és a hőség miatt a gyümölcsméretek növekedése elmarad a szokásostól, így (főleg az eleve kisgyümölcsű fajtáknál) várhatóan egy kaliberrel kisebb lesz a gyümölcsméret, amit az étkezési alma piacának az idén tolerálnia kell.
Az idei gyenge hazai almatermés több okra vezethető vissza. Részben szerepet játszik az is, hogy 2023-ban egy relatíve jó termést szüreteltünk, így a fák leterheltebbek voltak, ami a gyengébb kondíciójú ültetvényekben az idén egy eleve gyengébb virágzásban és termésben ütött vissza. Az alternancián kívül további, jelentős terméskiesést okozott az is, hogy ebben az évben is az időjárási károk szinte minden válfaját (aszály, éjszakai lehűlések, fényszegény időszakok, ingadozó csapadékmennyiség, jégverés, erős UV-sugárzás) meg kellett tapasztalniuk a hazai gazdáknak.
Külföldi érdeklődés
Dr. Apáti Ferenc beszélt a kereslet és kínálat várható alakulásáról is.
- Az almaágazatban mind EU-s, mind hazai szinten egyértelműen keresleti piacra lehet számítani az előttünk álló szezonban, az étkezési és ipari szegmensben egyaránt. Jelenleg a lengyelek, az osztrákok és a csehek intenzív érdeklődést mutatnak a magyar étkezési almára, ami felfelé húzhatja az árakat. Amennyiben a hazai TÉSZ-ek és kereskedők nem tudják a lépést tartani a külföldi árakkal, fennáll a lehetősége, hogy jelentős mennyiségű étkezési alma távozik az országból. Ausztriában és Csehországban mintegy 200 ezer tonna alma hiányzik a piacról, ami a magyar étkezési alma termés duplája. A lengyel kereslet pedig nagyságrendekkel nagyobb, mint az egész hazai almatermés. A narancssűrítményből nagyon jelentős hiány van az egész világon, az ára pedig csillagászati magasságokban van, de ennél sokkal nagyobb gond, hogy nincs a piac kiszolgálásához elegendő mennyiség. Ez az almasűrítmény iránti keresletet és az árát erősen növeli, mivel részben egymásnak helyettesítő termékei. Más gyümölcssűrítményekből is hiány van a piacon. Az ipari alma meghatározó szegmensében, a sűrítménycélú léalmában augusztus huszadika után 80 forint/kilogramm fölötti szezonnyitó árakat várunk. Az étkezési alma esetében is egyértelmű és jelentős áremelkedést prognosztizálunk az előző szezonhoz képest. A tavalyi, fajtától függő, nettó 120-150 forint/kilogramm termelői árak (kerti árak) 25-35 százalékos emelkedésére számítunk - zárta elemzését dr. Apáti Ferenc.