2024.11.26. 20:00
Megszületett a bérmegállapodás - de mit szólnak hozzá a cégek? (videóval)
Aláírta a kormány a hároméves bérmegállapodást a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel, ennek értelmében jövőre hét százalékkal emelik a garantált bérminimumot és kilenc százalékkal a minimálbért. A bérmegállapodás azt is rögzíti, hogy a következő évben 9, 2026-ban 13, majd 2027-ben 14 százalékkal nő a minimálbér Magyarországon.
A versenyképesség fontos eleme a szakképzett munkaerő megléte
Fotó: Tungsram Aero Space Kft.
Orbán Viktor miniszterelnök szerint ez a fajta bérmegállapodás nem jött volna létre, ha nem hirdetik meg a kis- és középvállalkozásoknak szóló, 1410 milliárd forintos Demján Sándor-programot. Hozzátette, hogy fontos szerepe volt a munkáshitelnek is megállapodás létrejöttében, ahogy a fiataloknak járó, 150 ezer forintos lakhatási támogatásnak is.
A bérmegállapodás hatása a különböző dolgozói szintekre
Becser Zoltán, a Magyarországon 400, a külföldi leányvállalataikkal együtt összesen 600 munkavállalót foglalkoztató MARSO Kft. ügyvezetője portálunknak elmondta: ők alapvetően ilyen mértékű minimálbér-emelésre számítottak.
– A minimálbér emelésének mértéke cégünknél évek óta irányadó a különböző bérszintek változásában. A minimálbér kilenc százalékos emelése nálunk csak kevés munkavállalót érint, de ez természetesen kihat a különböző dolgozói szintekre is – fogalmazott a gumiabroncs-kereskedés területén piacvezető, nyíregyházi székhelyű vállalkozás vezetője.
Becser Zoltán hozzátette, a különféle gazdasági elemzésekben a szakemberek a jövő évi inflációt 3-4 százalékra várják, így akár egy markáns reálbér-emelkedés is bekövetkezhet.
Természetesen a béremelés jelentősen megnöveli költségeinket, ezt a bevételi oldalról valahogy kompenzálni kell.
A cégvezető elmondta, ha a gazdaság valóban olyan lesz, mint azt a gazdasági elemzésekben prognosztizálják, akkor erre megvan az esély. Természetesen ez igaz a középtávú működésre is: az elkövetkező években a 13, majd a 14 százalékos további minimálbér emelés és annak hatása akkor gazdálkodható ki, ha működik a gazdaság és a piac.
– Ha ez azonban nem valósul meg, akkor komoly fejtörést okoz majd a cégeknek a költségtöbblet bevételi oldalról történő kompenzálása – mondta az 1990-ben alapított MARSO Kft. ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a munkaerő-piacon komoly verseny van, a versenyképesség megőrzésében fontos a szakképzett munkaerő megtartása, ehhez pedig elengedhetetlen a megfelelő jövedelem – zárta Becser Zoltán ügyvezető.
Fontos a reálbérek vásárlóerejének megtartása
– Magyarországon a reálbérek vásárlóerejének szinten tartásához muszáj emelni a minimálbért– mondta az 580 főt foglalkoztató, szemüveglencséket és nagyító látásjavító eszközöket gyártó Carl Zeiss Vision Hungary Kft. ügyvezetője. Karaffa Róbert hozzátette, a béremelés azért is szükségszerű, mert az alapvető fogyasztási cikkek és az ingatlanok ára is drasztikusan emelkedik. A Mátészalkán működő cég vezetője szerint ebből az következik, hogy a munkavállalók igénylik ezt a típusú bérstratégiát.
Karaffa Róbert ügyvezető igazgató beszélt a munkáltatói oldalról is.
– Főként a multinacionális cégek esetében a külföldi tulajdonosok megítélése azonban teljesen más, hiszen ők csak az évek óta tartó, állandó béremelkedést tapasztalják, ami beruházások késleltetését, esetleg elmaradását eredményezi. Cégünk azonban folyamatosan és kitartóan dolgozik a ”win-win” megoldáson, azaz a különböző munkafolyamatok paramétereinek javításával, modernizálással, automatizálással igyekszünk kompenzálni a folyamatosan emelkedő bérköltségeket – összegezte Karaffa Róbert, a Carl Zeiss Vision Hungary Kft. ügyvezetője. Hozzátette, a munkahelyi bérsávok távolságának szűkülése elkerülhetetlen, hiszen a magasabb sávokban szinte lehetetlen ilyen mértékű emelést végrehajtani.
Így változik a minimálbér
A minimálbér emelésére az alábbi ütemezés szerint kerül sor. A minimálbér havi bruttó összege:
- 2025. január 1-től 9 százalékos emeléssel 290.800 forint
- 2026. január 1-től 13 százalékos emeléssel 328.600 forint
- 2027. január 1-től 14 százalékos emeléssel 374.600 forint
A legalább középfokú iskolai végzettséget vagy középfokú szakképzettséget igénylő munkakörben foglalkoztatott munkavállalók részére megállapított garantált bérminimum 2025. január 1-től 7 százalékos emeléssel 348.800. A felek megállapodtak, hogy a garantált bérminimum emelésének nagyságát az inflációtól és a termelékenységtől függően határozzák meg 2026-ra és 2027-re.
Kíváncsiak voltunk a bértárgyalásokban részt vevő VOSZ (Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének) vármegyei elnökének véleményére is.
Hangsúlyosan nehéz bértárgyaláson vagyunk túl, mert bizonytalan a nemzetközi környezet
– mondta portálunknak Czomba Csaba. Szerinte a szerint a bérmegállapodás ambiciózus, főleg az elmúlt két év gazdasági fejleményeit tekintve. A VOSZ-nál úgy látják, az emelést a hazai vállalkozások többsége ki tudja gazdálkodni, azt azonban fontosnak tartják, hogy ne feszítsék tovább a húrt a cégek gazdálkodásában.
A hároméves bérmegállapodás főszabálya szerint legkorábban jövő ősszel tárgyalhatnak újra a bérekről a Versenyszféra és Kormány Állandó Konzultációs Fórumán. Czomba Csaba azonban úgy fogalmazott, ha már 2025 első negyedéve után azt tapasztalják, hogy jelentős az eltérés a tervek és a valóság között, szükség lehet az újbóli egyeztetésekre.