2024.12.04. 13:12
Egyre többen dolgoznak, de egyre kevesebb a képzett munkaerő - mi lehet a megoldás?
Dr. Polgári András szerint a Covid, majd a háború jelentette kihívásokra jól reagáltak a vármegyei vállalkozások.
Dr. Polgári András
Fotó: Sipeki Péter
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója a szerdai TOP 100 rendezvényen ezt a számadatokkal is alátámasztotta: vármegyénkben 241 ezer 300 volt a foglalkoztatottak száma 2024. harmadik negyedévében, a regisztrált álláskeresők száma pedig 21 ezer. Mint azt a főigazgató hangsúlyozta: a foglalkoztatási paktumok azért működnek vármegye szerte, hogy ez a szám tovább csökkenjen. Dr. Polgári András szólt a közfoglalkoztatásról is. Kiemelte, a közmunka rendszerének bevezetése 2010-ben egy komoly kormányzati döntés volt, de a közfoglalkoztatás csak egy átmeneti állapot.
A vármegyei kormányhivatal főigazgatója beszélt két foglalkoztatás-élénkítő támogatási lehetőségről is, a TOP Plusz és GINOP Plusz programokról. A TOP Plusz keretösszege 7 milliárd 450 millió forint, a vármegyei önkormányzat és a kormányhivatal pedig közösen azon dolgozik, hogy ez az összeg a vállalkozásokhoz, illetve közvetve a munkavállalókhoz kerüljön.
Támogatás munkahelyi képzésekre
– A GINOP Plusz felhívásaiban szerepel egy képzési támogatás, itt a munkavállalók képzésére lehet forrásokat szerezni. Fontos a szakképzett munkaerő megléte, olyan dolgozókra van szükség, akik a modern kor kihívásainak megfelelő tudással rendelkeznek. Magyarországon egyre többen dolgoznak, de egyre kevesebb a képzett munkaerő. Ezt az ellentmondást kell feloldani, ebben segíthetnek a cégeknek a képzési programokra fordítható támogatási lehetőségek, aminek a forrásösszege több mint 7 milliárd forint – fogalmazott dr. Polgári András főigazgató. Hozzátette, az is lényeges, hogy az inaktív, 30 év alatti fiatalokat valamilyen formában meg tudjuk szólítani, ebben segíthet Ifjúsági Garancia Plusz program, aminek keretösszege több mint 12 milliárd forint.
Kulcsszerepben az ipari parkok
A főigazgató szólt még az ipari parkok kulcsszerepéről is. Mint említette, a Nyíregyházi Déli Ipari szépen fejlődik és bővül, de a vármegyében vannak még kiaknázatlan lehetőségek, itt példaként a kemecsei és az ibrányi ipari parkot említette.
– Jó önökkel dolgozni, ezt a partnerségen alapuló kapcsolatot szeretnénk a jövőben is továbbvinni – szólt zárszavában a TOP 100 rendezvény résztvevőihez, a vármegye vállalkozóihoz dr. Polgári András.