TOP 100 Gazdasági díj

2024.12.05. 07:00

Tudja, mi a közös a cégvezetésben és a sportban? A TOP 100 idei Gazdasági díjasa elárulta nekünk (videó)

Minden díj, kitüntetés egy pozitív visszajelzés arról, hogy az ember jól végzi a munkáját, ez most természetesen nekem is jólesik. Erről beszélt portálunknak Becser Zoltán, a nyíregyházi székhelyű, 1990-ben alapított MARSO Kft. ügyvezető igazgatója.

A MARSO Kft. piacvezető a gumiabroncs-kereskedelem piacán

Fotó: Sipeki Péter

Ahogy arról beszámoltunk, Becser Zoltán, a MARSO Kft. ügyvezető igazgatója vehette át az idei TOP 100 Gazdasági díját. Az ügyvezető úgy véli, természetesen ebben az ő munkája is benne van, de mint fogalmazott, a képzeletbeli torta jóval nagyobb szelete a cégé, illetve a közel hatszáz munkatársáé.

MARSO
Becser Zoltán, a MARSO Kft. ügyvezetője lett az idei TOP 100 Gazdasági díjas
Fotó: Sipeki Péter

A díjjal összefüggésben megjegyezte, náluk is hagyomány, hogy telephelyenként az adott évben legjobban dolgozó kollégát megjutalmazzák.

A MARSO-nál hagyomány a kollégák munkájának elismerése 

– Elvi kérdést csinálok abból, hogy ezeket a díjakat személyesen adom át, legyen szó a nyíregyházi, vagy éppen valamelyik távoli telephelyünkről vagy szervizünkről. Ez nekem sohasem teher. Egyik alkalommal, mikor a dunántúli telephelyeinken szerettem volna a jutalmakat átadni, jöttem rá, hogy néhány díjazott kollégám egy multicég meghívására egy Velencei-tavi városban vesz részt egy konferencián, ezért úgy döntöttem, hogy a szóban forgó elismeréseket ott adom át nekik. A szervező cég marketingvezetője odajött hozzám, és megkérdezte: ez pontosan mi is volt, és hogy mi szoktunk ilyen díjakat osztani? Elmeséltem neki, hogy a MARSO-nál ez már régi hagyomány, ő pedig elmondta, hogy náluk az ügyvezető igazgató „feltűnése” általában nem jelent jót – osztott meg velünk egy történetet Becser Zoltán.

– Az alapító tulajdonosokkal közösen büszkék vagyunk a gumiabroncs-kereskedelemben betöltött piacvezető szerepünkre, illetve arra, hogy nyíregyházi kötődésű személyekként Nyíregyházát képviseljük, és öregbítjük a város hírnevét – emelte ki Becser Zoltán, akitől megkérdeztük, hogyan is kell tekinteni rájuk: családi vállalkozásként vagy egy olyan cégként, amely nagyvállalati erényeket csillogtat?

Félúton egy közepes vállalkozás és egy multicég között

– Bár a MARSO egy családi, amolyan kisvállalkozásként indult, de ezt a státuszt már jó ideje kinőttük, hiszen a tizenkilenc magyarországi telephelyünkön négyszáz, míg a romániai és a szerbiai leányvállalatainknál további kétszázan dolgoznak, így a munkatársaink összlétszáma eléri a hatszázat. A jelen helyzetet úgy fogalmaznám meg: félúton vagyunk egy közepes társas vállalkozás és egy multinacionális cég közt. Szeretnénk tovább fejlődni, de úgy, hogy közben megtartjuk és visszük tovább az alapértékeinket – fogalmazott az idei TOP 100 Gazdasági díjas ügyvezető igazgató, akitől megtudtuk: Romániában 2002 óta vannak jelen, mára már négy (Bukarestben, Marosvásárhelyen, Brassóban és Nagyváradon) szervizt működtetnek, míg Szerbiában, Belgrádban, ahol nagykereskedelmi tevékenységet folytatnak, tíz éve vetették meg a lábukat. A cégtörténet legnagyobb beruházása azonban Magyarországhoz, pontosabban Dunaharasztihoz köthető, 2022-ben ugyanis itt adták át a MARSO 17 ezer négyzetméteren elterülő logisztikai központját. Ezzel levették a terhet a nyíregyházi központ válláról, és vált hazai fronton kétpólusúvá a logisztika.

Becser Zoltán hozzátette, annak nagyon örülnek, hogy a cégvezetés sikeresen levezényelt egy generációváltást, ami egyébként nagyon sok hazai vállalkozásnak nem sikerül. Ezzel párhuzamosan átalakították a cég szervezeti felépítését, létrejött egy hatfős igazgatóság, ahol minden igazgatónak megvan a maga területe és felelősségi köre, természetesen a megfelelő kommunikációs csatornák beépítésével.

– Eközben a MARSO stratégiája is átalakult, ami szintén nagyban hozzájárult ahhoz, hogy az abroncspiacon megtarthattuk vezető szerepünket. Ez nem azt jelenti, hogy addig a cégnek ne lettek volna rövid- vagy hosszú távú tervei, de az új stratégiát már komplex, cégcsoporti szinten alkottuk meg és fektettük le úgy, hogy ez a stratégia reagálni és alkalmazkodni tudjon a külső piaci változásokhoz – sorolta.

Igenis, kockázatot kell vállalni!

– Új stratégiánk egyik pozitív hozadéka, hogy gyors és aktív reakciókra vagyunk képesek, sikerül időben felismerni a változásokat és azonnal tudunk is rájuk reagálni. Ebből a szempontból már nagyvállalatként működünk, tervezünk, elemzünk és kontrollálunk. Nem egy ember dolgozik egy-egy projekten, igyekszünk hatszáz ember munkáját összehangolni. Bátornak kell lenni és adott esetben nem szabad félni a kockázatvállalástól, és ha úgy alakul, szembe kell nézni a nehézségekkel. Azt szoktam mondani: az a legnagyobb kockázat, ha nem vállalunk kockázatot. Fontos, hogy komplexen, egy egész cégcsoportban gondolkodjunk, mikor meghozunk bizonyos döntéseket. Sokat beszélgettünk például arról, hogy hol, milyen régióban érdemes újabb szervizeket kialakítani: egy 50-60 ezer lakosú magyarországi településen, vagy inkább egy külföldi, nagyobb lélekszámú városban. Végül az utóbbi mellett döntöttünk, így Szerbiában például szeretnénk elmozdulni a szervizek irányába is – említett egyet a stratégiai tervek közül Becser Zoltán, aki 2022-ben Életmű-díjat kapott a MARSO alapító tulajdonosaitól. Ezzel kapcsolatban elmondta, a huszonhét év (1997-ben kezdett a cégnél) alatt voltak máshonnan is megkeresései, de ő mindig is jól érezte magát a MARSO-nál, a karrierjét tekintve látott előrelépési lehetőséget, ahogy a vállalkozásban is a fejlődési potenciált.

– Természetesen minden munkavállaló és cég életében akadnak hullámhegyek és hullámvölgyek, nehezebb és sikeresebb időszakok váltják egymást. Egy biztos: mi sosem árulunk zsákbamacskát a dolgozóinknak, ahogy nem változnak az alapértékeink sem – nyomatékosított Becser Zoltán, aki a 2016-ban elhunyt egyik alapító tulajdonostól, Somlai Sándortól örökölte meg az ügyvezetői pozíciót.

Az elődje kiszemelte őt

– Végigjártam a céges ranglétrát. Somlai Sándor már korábban „kiszemelt” engem az utódjának, mellette én már kimondatlanul is a MARSO ügyvezető-helyettese voltam. Igyekeztem az ő szemléletmódjából valamit én is továbbvinni. Abban hiszünk, ha megtaláljuk a megfelelő pozícióra a megfelelő embert, akkor már „csak” hagyni kell őt dolgozni, hogy a tehetségét a saját és a cég érdekében kamatoztatni tudja. Meg kell találni az emberek erősségét, és erre építve hagyni kell őket alkotni, kiteljesedni. Az alapértékeink közé tartozik ez a szemlélet is – emelte ki, majd beszélt a stabil családi háttér fontosságáról, mint a sikeres ügyvezetői munka egyik fundamentumáról.

– Családcentrikus embernek tartom magam. A feleségem is vezetői pozícióban dolgozik, így szerencsére nagyon sok mindent meg tudunk beszélni és tanácsokat adni egymásnak. Büszkék vagyunk a két fiunkra is. A nagyobbik most diplomázott az ELTE jogi karán. Emellett kiválóan teniszezik, nagyszerű utánpótlás-eredményeket ért el korábban. A kisebbik fiunk a Kölcseybe jár, kitűnő tanuló, és ő is imádja a teniszt – mondta Becser Zoltán, aki a beszélgetés ezen pontján vont párhuzamot a sikeres karrierépítés és a sport között.

Mennyi mindenre tanít meg a sport?

– A sport rengeteg mindenre megtanít, legyen szó kitartásról, verseny- és csapatszellemről, rendszerességről vagy az együttműködésről. Ezek a fogalmak mind-mind jelen vannak egy cég életében is, azok a folyamatok, amik egy munkahelyen lejátszódnak, azok megtörténnek egy foci- vagy akár egy teniszmeccsen is. Ezért is vállaltuk föl például a nyíregyházi Marso Tenisz Centrum működtetését is, de a társadalmi felelősségvállalás részeként támogatjuk a Móricz Zsigmond Színházat és a Jósa András Oktatókórházat is. A Marso Tenisz Centrum Egyesület kézilabda-szakosztályán keresztül pedig versenyeztetünk egy speciális kézilabda-csapatot, amelyben értelmi fogyatékossággal élő gyerekek épekkel kézilabdáznak együtt. Fontos, hogy nem felejtjük el, hogy honnan jöttünk, ez a fajta gondolkodásmód is a MARSO alapértékeit tükrözi.

Rövid karriertörténet:

  • Becser Zoltán 2016 óta tölti be az ügyvezetői pozíciót, első munkanapja pedig 1997. február 10-én volt. Akkor még a legmerészebb álmában sem gondolta volna, hogy egyszer egy 70 milliárd forint forgalmú cég ügyvezető igazgatója lesz. 
  • Frissen végzett építőmérnökként, mikor a Kelet-Magyarország napilap hasábjain meglátta a cég kereskedői hirdetését, csak arra gondolt, hogy a nyelvvizsga megszerzéséig egy kis kereset reményében átmenetileg munkát vállaljon. Ebből lett a több mint 27 éves munkaviszony a MARSO-nál. Kereskedői pozícióba került, ahol akkor Vass Zoltánnal, Csákiné Hegedüs Ritával és Daku Andrással kezdhette meg pályafutását, ekkor még minden kereskedelemhez kapcsolódó munkát ők láttak el. Így egyszerre voltak üzletkötők, nagykereskedelmi asszisztensek, ügyfélszolgálatosok, kiskeresek, logisztikusok. Jó csapat volt, hamar befogadták őt, jól érezte magát, így mikor a mérnöki diplomáját megszerezte, már nem is gondolkodott váltáson. 
  • A cég gyorsan fejlődött, s így több lehetőség adódott a személyes előrelépésre is. 2001-ben megalakult az FSG Hungaria Kft., ami akkor még a ma is működő Pneus Expert hálózatot üzemeltette. Becser Zoltán részt vehetett ennek a szervezetnek a felépítésében, s a MARSO-t képviselve a cég cégvezetője lehetett. Az addig elsősorban mezőgazdasági beállítottságú cég áttörést ért el a személyabroncsok piacán is. Ennek folyományaként Somlai Sándor, az akkori kereskedelmi igazgató, alapító tulajdonos kezdeményezésére 2002 őszén létrejöttek a különböző üzletágak, melyek a mai napig meghatározzák a kereskedelmi szervezetük felépítését. 
  • Becser Zoltán a személyabroncs üzletág, míg Szojka Attila a teher- és a mezőgazdasági üzletág vezetését kapta meg, s kezdték meg a munkát egy teljesen új rendszerben és pozícióban. Ekkorra egyre világosabbá vált a számára, hogy érdekli a kereskedelem világa, ezért a munka mellett kereskedelmi szakos közgazdász diplomát is szerzett. Ezen elméleti ismereteket nagyon jól tudta kamatoztatni az elkövetkező években, mikor a szervezet fejlődésének következtében kereskedelmi igazgatói pozíciót tölthetett be, majd később ügyvezető igazgató-helyettesi titulust is kapott. 2016-ban Somlai Sándor váratlanul elhunyt, mely az egész céget megrendítette. 
  • A tulajdonosi kör ekkor szavazott bizalmat Becser Zoltánnak az ügyvezetői pozíció ellátására, s tölti be ezt a tisztséget azóta is.

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!