2025.02.11. 07:00
Soha nem volt még ennyi pénzük befektetési alapokban és életbiztosításokban a magyaroknak (videó)
Nemcsak a lakosság hitelállománya nőtt új csúcsra 2024-ben. Rekordot döntött az év végére a háztartások életbiztosításokban és befektetési alapokban lévő megtakarítása is a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai alapján. A friss számok szerint hazai befektetési alapokban a kisbefektetők 11 193,4 milliárd forintot tartottak 2024 végén, az utolsó hónapban 193 milliárd forinttal nőtt az állományuk.
Sosem volt még ennyi pénzük befektetési alapokban és életbiztosításokban a magyaroknak, mint 2024 végén. A bankbetétek is már csaknem visszahíztak a 2022-es februári szintre, amikor óriási összegek érkeztek a lakossági bankszámlákra az szja-visszatérítésből, a 13. havi nyugdíjból és a fegyverpénzből - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 2025 első hónapjaiban már az állampapírokból landolhatnak újra hatalmas pénzek a folyószámlákon, hogy aztán onnan elköltse vagy újra befektesse ezeket a lakosság.

Fotó: MW-archív
Népszerű befektetési forma az életbiztosítás is
Az életbiztosításokban lévő tartalékok állománya is történelmi csúcsra ért 2024 végére a Bank360.hu elemzése szerint. A hagyományos biztosításokban és a unit linked (befektetési egységhez kötött) eszközalapokban 2855 milliárd forint gyűlt össze, ami csaknem 10 százalékos növekedés egy év alatt. Annak viszont aligha örülhetnek a biztosítók, hogy a hagyományos életbiztosítások tartalékai tavaly csökkentek, miután egyre kevesebb ilyen szerződést kötnek, a régiek pedig folyamatosan járnak le. Az év végére ismét 700 milliárd forint alá süllyedt a tartalék.
A unit linked alapok miatt nőtt csak a tartalék, 2024 végén már 2160,9 milliárd forint volt, 12 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A bővülés részben a befolyt díjaknak köszönhető, részben a tőzsdék és a kötvénypiacok teljesítményének. A biztosítók komoly befektetőknek számítanak az állampapírpiacon, december végén csaknem 1500 milliárd forintnyi magyar állampapírt, döntő részben hosszabb lejáratú kötvényt tartottak a mérlegükben. A részvények és befektetési jegyek is fontos szerepet játszanak a befektetéseik között, magyar és külföldi részvényekben és alapokban összesen több mint 2000 milliárd forintnyi biztosítós pénz volt. Ezek döntő részben a unit linked alapok befektetései lehettek.
A teljes biztosítói tartalék az év végén a vagyonbiztosításokkal együtt 3594 milliárd forint volt. A nem életbiztosítások tartalékai azonban az év során változnak attól függően, mikor érkeznek be a díjfizetések, és mikor történnek nagyobb kárkifizetések, ezért jellemzően nem az év végén, hanem a második vagy harmadik negyedévben szoktak a csúcson lenni.
A Covid óta jobban odafigyelnek a megtakarításaikra és befektetéseikre a magyarok
–Kollégáimmal azt tapasztaljuk, hogy a koronavírus óta pénzügyileg tudatosabbá váltak valamelyest a magyarok – mondta portálunknak Kovács Gergő, a pénzügyi tanácsadással foglalkozó OVB Vermögensberatung Kft. nyíregyházi irodájának területi vezetője. Hozzátette, ügyfeleiknek több pénzügyi terméket is ajánlani tudnak, attól függően, hogy mit szeretnének: befektetni a pénzüket, megtakarítani, lakást vásárolni vagy a nyugdíjas éveikre tartalékolni.
Lakásvásárlás esetén lakástakarék-pénztárat javaslunk, nyugdíj célú megtakarítás esetén pedig nyugdíjbiztosítást vagy -pénztárat. Ha az ügyfél célja az általános tartalékképzés, akkor unit-linked típusú életbiztosítást ajánlunk neki
– sorolta Kovács Gergő területi vezető.
A Bank360.hu elemzése szerint A háztartások külföldi alapokban is egyre több pénzt tartanak, az utolsó, tavaly novemberi adat szerint 2335,6 milliárd forintjuk volt ilyen eszközökben, vagyis a teljes lakossági befeketésialap-állomány már meghaladhatja a 13,5 ezer milliárd forintot. Ez azt jelenti, hogy lassan több pénzt tarthatnak a háztartások alapokban, mint állampapírban. Különösen igaz lehet ez akkor, ha a kamatfordulókat követően a csaknem 7 ezer milliárd forintnyi Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) állomány jelentős részét kiveszik a befektetők, és nem állampapírba forgatják vissza – hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu szakértője.
Közel a történelmi rekordhoz
A bankbetétek állománya is nagyon közel került a 2022. februárjában mért történelmi rekordhoz, 13 500 milliárd forintra emelkedett 2024 végére.
- 2022 februárjában volt csak ennél több pénz a háztartások bankszámláin: 13 551,1 milliárd. Az volt az a hónap, amikor a gyerekes családok megkapták az átlagjövedelem összegéig az szja-visszatérítést, megérkeztek a bankszámlákra a fegyverpénzek és a 13. havi nyugdíj.
- A gigantikus lakossági betétállomány egy része ezután a magas infláció miatt más befektetésekbe vándorolt át, aminek hatására másfél év alatt 11640 milliárd forintra karcsúsodott a betétek mennyisége.
- A kétszámjegyű kamatot ígérő PMÁP-ok kivezetése után, 2023 végétől már ismét növekszik a betétállomány, és új rekordokat dönthet majd a következő hónapokban, amikor az inflációkövető állampapírok rekord magas hozamának, illetve a visszaváltott PMÁP-ok értékének egy része a bankszámlákra kerülhet ideiglenesen vagy akár tartósabban, lekötött betétként.
A Bank360.hu szakértője szerint tavaly decemberben még az látszott, hogy továbbra is kevesen kötik le a betétjeiket a bankoknál: a lekötések állománya a 2200 milliárd forintot sem éri el, pedig vannak olyan pénzintézetek, amelyek már akkor és most is vonzó kamatot adnak az ilyen betétekre, a Cetelem például hat hónapra 6,25, 12 hónapra pedig 5,75 százalékot.