2025.03.13. 14:30
Hatalmas pénzeső - akár kétszázmillió forintot is kaphat egy szabolcsi vállalkozás (videóval)
A program keretösszege 100 milliárd forint. A Demján Sándor Tőkeprogram célja a mikro- kis- és középvállalkozások beruházásainak ösztönzése, feltőkésítésük, és ezzel hitelképességük javítása - fogalmazott az iparkamara rendezvényén dr. Balog Ádám, az MKIK alelnöke.
Az új tőkekonstrukció kifejezetten a Magyarországon működő mikro- kis- és középvállalkozások igényeinek megfelelően lett kialakítva. Így a vállalkozások az állami támogatásnak köszönhetően rendkívül kedvező, mindössze évente 5 százalék kamattal bíró forráshoz juthatnak, amely a hozamtámogatottsága révén jóval olcsóbb a piacon elérhető átlaghoz képest - tájékoztatta a Demján Sándor Tőkeprogram részleteiről a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara nyíregyházi székházában megtartott fórumon dr. Balog Ádám, az országos szervezet alelnöke.

Fotó: Sipeki Péter
Íme, a tőkeprogram részletei!
A program forrásából 100-200 millió forint közötti tőkebefektetésekben részesülhetnek a cégek. A beruházási projekteket a szerződéskötéstől számított 1 éven belül meg kell valósítani, ez a határidő indokolt esetben további 6 hónappal meghosszabbítható.
A program különös figyelmet fordít:
- az infrastruktúra- és kapacitásbővítéssel,
- piacbővítéssel,
- exporttal,
- technológiai fejlesztéssel,
- digitalizációval,
- energiahatékonyság-javulással
- és vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos beruházások támogatására.
A hiánypótló megoldás olyan, olyan beruházásokhoz nyújt gyors és hatékony tőkeági finanszírozást, mint például gépek és eszközök vásárlása, automatizációt segítő szoftverek beszerzése, korszerű számítógépes és hálózati rendszerek kialakítása, e-kereskedelmi platformok és CRM rendszerek fejlesztése, stb. A tőke ráadásul kiválóan működik más hiteltermékek bevonása mellett is, kiegészítve azokat még nagyobb értékű beruházások megvalósítása válik lehetővé.
A vállalkozások akár 0 százalékos önerővel, kezességelvárások nélkül is élhetnek a lehetőséggel. A tőkeigénylési folyamat jelentősen leegyszerűsített, ennek megfelelően gyors.
A programot a Magyar Kereskedelemi és Iparkamara (MKIK) valósítja meg, a Nemzeti Tőkeholding (NTH) és a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) közreműködésével, ezáltal is biztosítva a vállalkozások megfelelő érdekképviseletét és igényeik megválaszolását.
A tőkefinanszírozási lehetőséget azok a Magyarországon bejegyzett mikro-, kis- és középvállalkozások vehetik igénybe, amelyek:
- árbevétele az elmúlt 2 évben átlagosan legalább 300 millió forint volt;
- legalább 2 főt foglalkoztatnak;
- legalább 2 lezárt üzleti évvel rendelkeznek;
- kft. vagy zrt. formában működnek; és
- legalább 50 százalékban magyar tulajdonban vannak.