Elárasztják Európát vele

2025.03.19. 14:30

Határzárat sürgetnek a szabolcsi gazdák, de a sztrájktól sem riadnának vissza 

Ahogy korábban több alkalommal is cikkeztünk róla, gazdademonstrációs dömping lett a következménye annak, hogy az uniós egészségügyi és környezetvédelmi szabályokat nem betartva készült agrár-termékarzenál rászabadul az európai országokra. Ugyanis a háborútól fellelkesült Európai Bizottság lehetőséget teremtett arra, hogy az ukrán termények elárasszák Nyugat-Európát, így hazánkat is.

Vármegyénkben Záhonyban vonultak az utcára a gazdálkodók tavaly február végén. Az ellenőrizetlen minőségű, tiltott vegyszerekkel kezelt, GMO-s ukrán termények nem csak a fogyasztókra nézve jelenthetnek veszélyt, hanem az uniós mezőgazdaságra is. Ez ellen minden létező eszközzel, a leghatározottabban fellépnek a magyar gazdák – nyitotta meg akkor záhonyi tüntetést Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke.

ukrán termények
Gazdatüntetést szerveztek az ukrán termények behozatala ellen Záhonynál tavaly februárban
Fotó: MW-archív

Ellenőrizetlenül áramlanak be az ukrán termények

Dr. Nagy István egy tavaly márciusi vásárosnaményi gazdafórumon így fogalmazott: Brüsszel elhibázott döntést hozott, hiszen korlátlanul és vámmentesen engedi be az ukrán mezőgazdasági terményeket az unióba, emiatt pedig a magyar gazdák is versenyhátrányba kerülnek.

Brüsszel elárulta a magyar gazdákat – mondta. A tárcavezető kiemelte, el kell érni, hogy az EU-ban csak olyan termékeket lehessen forgalmazni, melyekre ugyanazon termelési, növényvédelmi és kereskedelmi szabályok vonatkoznak, érkezzen az a termék Európa bármely országából, vagy akár egy harmadik országból. 

A kormány a magyar gazdák és fogyasztók védelme érdekében átmeneti tilalmat rendelt el még 2023 év elején az Ukrajnából származó fontosabb gabonafélék, valamint azon mezőgazdasági termékek importjára, amelyek esetében az uniós lépések hiánya kiszolgáltatta a magyar gazdálkodókat egy általuk kivédhetetlen piaci helyzetnek.

A mostani helyzet a jövőre nézve is elkeserítő, hiszen a gabonatárolók telítettsége miatt a tavaszi búzának nem lesz helye, illetve már látszik, hogy a búza felvásárlási ára is lentről indul majd 

mondta portálunknak akkoriban a kisvárdai gazdálkodó, Dobos Ferenc. 

A határlezárás lenne a megoldás?

Kulcsár Bertalan több mint 3000 hektáron gazdálkodik, a szántóföldi növénytermesztés mellett foglalkozik gyümölcstermesztéssel, de van 150 húsmarhája is. 

2023 áprilisában így nyilatkozott: szerinte a legjobb az lenne, ha az unió lezárná a határait, és nem jönne be az országba ukrán gabona, tojás, mert ez mind a magyar a gazdálkodók helyzetét gyengíti. 

Sok helyről hallom, hogy rossz minőségű ukrán gabonával vannak tele a vármegyei tárolók is 

– fogalmazott, hozzátéve: a gabonaárakat jócskán lenyomta a korábban, mindenféle korlátozás nélkül beáramló ukrán termény.

Az ukrán mezőgazdaság tekintélyes méretű, hiszen az országnak 41 millió hektárnyi mezőgazdasági területe van. Ezeken a termőföldeken nagy élelmiszeripari üzemek működnek, ami komoly veszélyt jelenthet az EU agrárélelmiszer-gazdaságára – írta meg a Magyar Nemzetre hivatkozva a Világgazdaság. 

Ukrajnában a legnagyobb mezőgazdasági üzem mérete meghaladja a 650 ezer hektárt, és az ágazatban nemcsak ukrán, hanem amerikai, arab, német, norvég és kínai befektetők is jelentős szereplőként jelennek meg. Az ő érdekük Ukrajna mielőbbi uniós csatlakozása.

Nincs minőség-ellenőrzés, van GMO

Az országban jelenleg nincs szigorú minőség-ellenőrzés, a növénytermesztésben olyan növényvédő szereket alkalmaznak, amelyek az EU-ban már régóta tiltottak,

és az állattenyésztésben használt hozamfokozók, antibiotikumok szintén komoly versenyhátrányt okoznak az uniós gazdáknak. Emellett az ukrán termékek jelentős része GMO-alapú, ami további feszültségeket szülne.

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában