Schengeni övezet

2025.04.15. 09:23

Ezért járnak át sokan Romániából Szabolcsba, úgy viszik, mint a cukrot!

A trend január elején robbant be.

Brutális az ingatlanárak különbsége. Még mindig a romániai ár töredékéért lehet Kelet-Magyarországon házat venni, bár a négyzetméter-árak emelkedésnek indultak pontosan a vevői érdeklődés megugrása miatt - írta a Világgazdaság.

ingatlanárak
Hatalmas a különbség az ingatlanárakban: Így most már sokan vállalják az ingázást Nyugat-Románia és Kelet-Magyarország között
Fotó: illusztráció: haromhatar.hu

Hatalmas a különbség az ingatlanárakban: Kolozsváron 3 ezer euró, mintegy 1,2 millió forint az átlagos négyzetméterár, Temesváron 1700, Nagyváradon 1600 euró (600-700 ezer forint), míg a kelet-magyarországi ingatlanszektorban vannak olyan települések, ahol az érték alig haladja meg a 100 ezer forintot.

Így most már sokan vállalják az ingázást Nyugat-Románia és Kelet-Magyarország között. A trend január elején robbant be, de már tavaly novembertől érlelődött, amikor kiderült, hogy Románia év elejétől a schengeni övezet teljes jogú tagjává válik.

A Duna House szerint a Romániával határos megyék közül

  •  Hajdú-Biharban 9 százalékkal,
  • Békésben 25 százalékkal,
  • Szabolcs-Szatmár-Beregben 29 százalékkal
    emelkedett az ingatlaneladások száma az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest, pedig a megyei átlagos éves drágulás mindenütt 14-24 százalékos.

Debrecen drágult a legjobban

Az Ingatlan.com statisztikái szerint – erről Balogh Lászlót, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét beszélt a Népszavának a Hvg.hu szemléje szerint – különösen sok érdeklődés érkezik Aradról és Nagykárolyból, itt 50-50 százalék a magyar és román ajkúak megoszlása.

A Duna House statisztikája ezzel egybevág, amely szerint Békés megyében a schengeni csatlakozás előtt inkább romániai magyarok vásároltak ingatlant, azóta

már a magyarul egyáltalán nem beszélők is megjelentek a színen.

Mérken most a tavalyi 101 ezer forint után 106 ezer forint a négyzetméterár, Komádiban viszont nagyobb drágulás után 118 ezerről 211 ezerre nőtt az érték – itt mégis szinte kilőtt a piac. A leginkább keresett települések között ott van Debrecen, Biharkeresztes, Berettyóújfalu, Gyula, Békéscsaba, Battonya és Csenger is. Sóstógyógyfürdőn a nyaralók adásvételének felbuzgása várható.

A magyar kormány is reagált

A román sajtó is felfigyelt arra a magyar jogszabályra, ami alapján a magyar települések szabad kezet kapnának a betelepülők meghatározását illetően. Magyarországon több olyan határ menti település van, ahol évek óta növekszik az áttelepülők száma, közöttük is a legtöbben románok.

Több román sajtóorgánum is úgy kommentált egy készülő magyar jogszabályt, hogy az ellehetetleníti a románok magyarországi ingatlanvásárlását. A románok körében az ellenérzést az váltotta ki, hogy rövidesen a magyar Országgyűlés elé kerülhet az a törvénytervezet, mellyel korlátozható lenne egy-egy magyarországi településen az ingatlanvásárlás, továbbá a le- és betelepedés.

A helyi közösség önazonosságának védelméről szóló tervezett törvény a polgármestereknek, képviselő-testületeknek adna eszközt arra az esetre, ha úgy érzik, a beköltözések miatt teljesen átalakul a településük, ha úgy látják, hogy az már nem hasonlít a szülőfalujukra, szülővárosukra – érvelt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a jogszabály mellett, aki annak bemutatása céljából konzultációsorozatot tart, amelynek során minden vármegyében megismerhetik a polgármesterek a várható jogi eszközeiket.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában