Múltidéző

2025.02.09. 07:00

Félméteres hó, elzárt települések, halálra fagyott emberek

A hóesés miatt 73 települést nem lehetett megközelíteni, az utak egy része járhatatlanná vált, és sajnos tragédiák is történtek. Az 1999-es februári havazás szinte az egész megyét megbénította.

Több száz autó akadt el a hóban

Fotó: KM-archív

Az 1999-es hóhelyzet kezelésére 10 darab T–72-es harckocsi, 4 harckocsimentő és sok páncélozott jármű érkezett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyébe, ahol összesen 73 település volt rövidebb-hosszabb időre elzárva a külvilágtól, s ahol napokon át zárva voltak az iskolák, s kiürültek a boltok polcai – aki átélte a 26 évvel ezelőtti brutális havazását, biztos, hogy soha nem felejti el.

havazás, hó, Szabolcs-Szatmár-Bereg
Havazás: az égből érkezett a segítség - helikopterről dobták le az embereknek a kenyeret
Fotó: KM-archív

A havazás megbénította az egész megyét 

Pontosan 26 évvel ezelőtt annyi hó esett, hogy megbénult a megye. A Nyírségben 25-30, a szatmári és beregi részen 30-35 centiméter hó esett rövid idő alatt. Rengeteg út járhatatlanná vált, a hótól elzárt településekre helikopterről dobták le a kenyeret és a gyógyszert, s nagy gondot jelentett, hogy akadozott a vérellátás. Szabolcs-Szatmár-Bereg egy részén napokon át nem közlekedtek a buszok és a vonatok, a súlyos betegeket és kismamákat helikopterrel szállítottak kórházba, nyolcan pedig megfagytak – kellett egy hét ahhoz, hogy az élet visszatérjen a rendes kerékvágásba.

Hófúvás, elakadt járművek   

Február 9-én, kedden kezdett el esni a hó, de akkor a közútkezelő még meg tudott birkózni a lehullott hó mennyiségével – a komolyabb problémák másnap kezdődtek. Reggel 20, délben már 27 centiméter volt a hótakaró vastagsága Nyíregyházán, a szatmár-beregi részen 30-35 centiméter hó hullott szerda délig. Óriási volt a baj a 36-os úton, Tiszavasvári és Nagycserkesz között ugyanis egy kamion teljesen elzárta a forgalmat, és nem tudták kimenteni. Egyre több jármű akadt el, még a közútkezelő marógépei is a hóban rekedtek. Összesen 574 (!) jármű zsúfolódott össze, bennük 800 felnőtt és gyerek. Az elakadt járművekben volt egy 9 hónapos csecsemő, és több dialízisre váró beteg is – őket azonnal ki kellett menteni. A havazás intenzitása a következő napokban sem csillapodott, a helyzetet pedig tovább rontotta az erős szél. Összesen 73 település volt rövidebb-hosszabb időre elzárva a külvilágtól, az utak egy része napokon át járhatatlan volt. A helyzet kezelésére 10 darab T–72-es harckocsi, 4 harckocsimentő és sok páncélozott szállító, nehézvontató, harci eszköz érkezett a megyébe. A honvédség gépekkel és kézi erővel is bekapcsolódott a mentési munkálatokba: betegeket szállítottak gyalogszerrel a kórházba, lánctalpasokkal személy- és teherautókat mentettek ki a hó fogságából. Több helyen iskolaszünetet kellett elrendelni, hiszen sem a pedagógusok, sem a diákok nem tudtak eljutni az intézményekbe. 

Rába erőgéppel ment kenyeret vásárolni Nagycserkeszen Czuczor Attila 
Fotó: KM-archív

Több mint száz beteget és kismamát vittek helikopterrel vagy harckocsival kórházba, a dialízisre szorulókat pedig benntartották, ami óriási munkát jelentett az intézményeknek. Nyíregyházán több temetés is elmaradt. A temetőben a hó a síremlékek tetejéig ért, a parcellák közötti utakat a temetkezési vállalat nem tudta megtisztítani, a honvédségtől kértek segítséget. Esetenként a halottszállítás is gondot jelentett: Nyírtelek- Ferenctanyán egy elhunyt szállításához a polgári védelem segítségét vették igénybe, de a nyíregyházi Kopogó utcában is elakadt a halottaskocsi, a kiszabadításához a Városüzemeltetési Kht. segítségét kérték.  

Helikopter vitte házhoz a doktornőt

Az emberek nem tudták, meddig tart a hóhelyzet, és igyekeztek biztosítani maguknak az élelmet: sokan ötösével, hatosával vitték az üzletekből a kenyeret, a pékek nem győzték teljesíteni az utánrendeléseket, de egyes boltokban hiánycikk lett az előhűtött baromfi is. Szombaton és vasárnap egymás után indultak el a helikopterek, s dobták le a kenyeret, zsírt, cukrot, tejet és egyéb élelmiszereket, s olykor gyógyszert tartalmazó zsákokat az elzárt településeken élőkhöz. Az MI-8-as, illetve MI-2-es helikopterek több térséget is bejártak, de három rendőrségi helikopter is segítette a felderítést, s a mentést. Egy Bujhoz közeli tanyán három lázas beteg gyermek, s egy 8 hónapos terhes kismama várt segítségre, a rendőrségi helikopter egy doktornőt vitt hozzájuk, hogy elláthassa őket. 

Katonák vitték a benzint az autósoknak
Fotó: KM-archív

Halálos áldozatokat is követelt a havazás

A havazás Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében sajnos halálos áldozatokat is követelt. Február 11-én egy idős hölgy combnyaktörést szenvedett és meghalt, egy nyírtelek-ferenctanyai fiatalember pedig megfagyott, Nagyszálláson egy hatvanas éveiben járó férfit találtak holtan. Ő a telkére ment ki, hogy a nyulait megetesse, de elfáradt vagy rosszul lett, s leült egy villanyoszlop tövéhez – ott találtak rá a holttestére. Ibrány-Homoktanya közelében ugyancsak fagyhalált szenvedett egy gyalogosan hazaigyekvő férfi, míg Vadastanya környékén egy negyvenes éveit taposó, ugyancsak hazafelé tartó férfi fagyott meg. Újfehértón is volt egy halálos áldozat: a lakásától 300 méterre találtak meg egy férfit, minden valószínűség szerint megfagyott. Szerencsére voltak olyan esetek is, amelyek jól végződtek. Február 13-án érkezett a bejelentés a rendőrségre, hogy Kazárbokorban eltűnt két favágó, a keresésükre indult harckocsi pedig elakadt. Másnap a rendőrségi helikopter megtalálta őket, s kiderült: elegendő élelem volt náluk, az erdőhöz közeli tanyán volt a szállásuk, s azt üzenték a hozzátartozóiknak: nem kell aggódni értük, jól vannak.

A városban elszabadult a pokol

A következő hét elejére Nyíregyházán normalizálódni látszott a helyzet, ám a városban elszabadult a pokol. Hatalmas dugók alakultak ki, mert sokan fikarcnyit sem törődtek azzal, hogy a forgalmi sávban parkoló kocsijukkal akadályozzák a forgalmat. Hiába hívták fel az illetékesek a lakosság figyelmét, hogy továbbra se üljenek kocsiba, s használják inkább a tömegközlekedési eszközöket, ez nem hatott. A munkagépek emiatt nem, vagy csak nagyon nehezen tudták tisztítani az utakat. Az emberek nemhogy segítették volna a hóeltakarítók munkáját, még akadályozták őket. Volt, aki a város kellős közepén, a Centrum előtti útkereszteződésben tette ki a vészvillogót és elment bevásárolni... Kifelé jövet még ő haragudott az intézkedő rendőrre...

A kenyeret a honvédség légi úton juttatta el az érintett falvakban élőkhöz
Fotó: KM-archív

Ez történt 1999 februárjában

  • Több napon át elzárt települések: Gégény, Ibrány, Tiszabercel, Buj, Paszab, Tiszarád, Várhegy, Beszterec, Vasmegyer, Tiszarád, Újdombrád, Gyulatanya, Cigánybokor, Jánosbokor
  • Napkon át járhatatlan utak: Kántorjánosi-Hodász, Levelek-Kállósemjén, Nagyhalász-Kemecse, Tiszatelek-Kék, Dombrád-Nyírbogdány, Tiszatelek-Dombrád, Nyírtura-Sényő, Tuzsér-Mándok, Ibrány-Nagytanya,  Bashalom-Tamásbokor, Belegrád-Tamásbokor, Gávavencsellő-Tiszabercel, Nyírtelek-Felsősóskút 
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában