Önkéntesek

2023.03.04. 20:00

Rakamazi önkéntes tűzoltók: örökségük a küldetésük

Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében 40 önkéntes tűzoltó egyesület segíti a megye mentő tűzvédelmét. Éves átlagban a káresemények tizedéhez vonulnak, támogatva ezzel a hivatásos és az önkormányzati tűzoltók munkáját. Elismerve a megyei önkéntes tűzoltó mozgalom másfél évszázados áldozatkész tevékenységét – az emberek életének, testi épségének, anyagi javainak, a gazdaság és a természeti környezet értékeinek hatékonyabb megóvása érdekében tett erőfeszítésüket – az egyesületeket bemutató cikksorozatot indítottunk Leskovics Zoltán tűzoltó alezredes, megyei tűzoltósági főfelügyelő segítségével. A tűz elleni védekezést önként vállalók közül most a Rakamazi Önkéntes Tűzoltó Egyesület mutatkozik be, majd újabb és újabb szervezet életébe tekinthetünk be.

Forrás: ÖTE, katasztrófavédelem

Örökségük a küldetésük

Az önkéntes tűzoltó egyesület 1899 óta jelenti az emberi élet és az értékek szervezett védelmét a rakamaziak számára.

A Rakamazi Önkéntes Tűzoltó Egyesület 124 éves. Átvészelve a XX. század viharait, 1899 óta jelenti az emberi élet és az értékek szervezett védelmét a rakamaziak számára. A háborúk, a gazdasági és politikai változások azonban nem kerülték el ezt az egyesületet sem.

1909-ben az Rakamazi ÖTE 26 fős volt, kevés eszközeinek egyike a település által megvásárolt hidrofor vízfecskendő volt. 1927 őszén új fecskendőt vett a község a régi mellé, melynek elhelyezéséről is gondoskodni kellett. Megépült az új tűzoltószertár is.

A háborúk után 1946-ban megindult az egyesület újjászervezése Kiss János parancsnok vezetésével, majd Héri Károly irányításával. Az 1960-as években alakult meg az egyesület női és ifjúsági csapata, a versenyekre való felkészüléshez kismotorfecskendőt szereztek be. 1966-ban az ifjúsági csapat I. díjat ért el, és 900 forint pénzjutalomban részesült. A női csapat II. díjat szerzett, ami 800 forint pénzjutalommal járt akkor. Emelkedett az önkéntes tűzoltóknak a község életében betöltött szerepe. Kiváltság volt tagnak lenni.

Feladatok, kötelezettségek

Az Önkéntes Tűzoltó Egyesület 1974-ben ünnepelte fennállása 75. évfordulóját, parancsnoka ekkor Muszbek Frigyes volt. 1975-ben a Szabolcs-Szatmár Megyei Tűzoltó Parancsnokság egy UAZ gépkocsit ajándékozott az egyesületnek, melyet átalakítva lehetővé vált a tűzesetek gyorsabb megközelítése. A ’80-as évekre a nők tömeges munkába állásának következményeként gyakorlatilag megszűnt a női csapat, sőt az ifjúsági csapat is felbomlott utánpótlás hiányában. A ’90-es évek elején az önkéntes tűzoltók egy ZIL 131 típusú tehergépkocsit alakítottak át gépjárműfecskendővé. Ezt váltotta a későbbiekben az IFA. Az egyesület jelenlegi fűtött szertára is ekkoriban, 1994-ben épült.

A jelenlegi egyesületi formában 1989. augusztus 9. óta működik az ÖTE. Az egyesület alapvető feladatának tekintette a szervezettség fenntartását és az alapszabályban vállalt kötelezettségeinek ellátását. Ezen kötelezettségei elsősorban a város területén keletkezett elemi csapások – mint tűz-, vízkárok elhárításában való tevőleges közreműködést jelentette, és együttműködést az e célra létrehozott állami szervekkel. Az egyesület a vonulási területéhez tartozó Tiszanagyfalu, Timár és Szabolcs településeken keletkezett tüzek, katasztrófa-helyzetek felszámolásában, illetve leküzdésében vett részt.

1999-ben fennállásának 100. évfordulójának alkalmából „Hol vannak a tűzoltók?! Száz éves a Rakamazi Önkéntes Tűzoltó Egyesület” címmel 300 példányban megjelenő 48 oldalas ismertetőt adott ki az egyesület.

Tapasztalt parancsnok volt

Az egyesület parancsnoka 35 éven keresztül Bón Ferenc, egy tapasztalt, az önkéntes tűzoltói munkát családi örökségként magával hozó, szenvedélyes, határozott férfi volt, aki három gyermeke mellett negyediknek fogadta az egyesületet. 2017-es halála mélyen megrendítette a közösséget. A feladatot azonban tovább kellett vinni. Felállt az új vezetőség, folytatták az örökül kapott feladatunkat.

Az ÖTE 2019-ben ünnepelte fennállása 120. évfordulóját. Ebből az ünnepi alkalomból, - ahogyan a 100 éves évforduló idején is – Rakamaz adott otthont a Megyei Létesítményi, Önkormányzati és Önkéntes Tűzoltók versenyének. Nagy örömükre szolgált, hogy a versenybe két felnőtt csapatot (férfi és női) és két gyermek csapatot is indítani tudtak (lány és fiú), akik öregbítették egyesületük hírnevét.

2019 őszén, az elvégzett munka elismeréseként, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság által egy Mercedes gyártmányú gépjárműfecskendő érkezett adományként.

Az ÖTE erőt formált a Covid-járvány éveinek gyengeségből, s felhasználta ezt az időszakot is fejlődésére. Ezekben az időkben 2020, 2021-ben 94, illetve 100%-os vonulási statisztika mellett a vonuló tűzoltók nagy része tanult, új ismereteket szerzett.

Önálló beavatkozásra jogosultak

A Suller Gyula parancsnok által vezetett egyesület jelenlegi taglétszáma 48 fő, 43 férfi és 5 nő. Közülük tűzoltó alaptanfolyami végzettséggel 30-an rendelkeznek, de akadnak, akik már nem vállalnak vonulást korukra, egészségi állapotukra tekintettel.

A szaktevékenységet végző tűzoltók száma 22 fő közülük mindenki 40 órás képesítéssel rendelkezik. Tűzoltás vezetésére jogosító végzettséggel 4 fő, pályaalkalmassági vizsgával 7 fő gépjárművezető rendelkezik. Hidraulikus mentőeszköz, motoros láncfűrész, gépjárműfecskendő kezelői vizsgával is többen rendelkeznek.

Az egyesület életében fordulópont a 2022. május 28-a, hiszen aznap sikeres rendszerbeállító gyakorlatot teljesítettek megfelelt minősítéssel, majd a technikai és személyi feltételek teljesítését követőn 2022. július 1-től önállóan beavatkozó önkéntes tűzoltó egyesületté léptek elő.

Az erről szóló okiratot 2022. július 15-én ünnepélyes keretek között Rakamaz főterén Fülep Zoltán tűzoltó ezredes, országos tűzoltósági főfelügyelő adta át az egyesület elnökének Schmied-Balázs Beátának. Az egyesület a 2022. második félévére vállalt 2250 óra készenléti időt jóval túlteljesítve, 3972 órát teljesített. A 2022-ben érkezett riasztások száma meghaladta a 70-et.

Aktív közösségi életet él az egyesület. A település vezetése elismeri és segíti egyesületünk munkáját. Részt vesznek rakamazi civil szervezetek munkájában is, városuk rendezvényeit, a Turul ünnepet, az Almafesztivált és Városnapot biztosítják, közösségi programok aktív részesei, megbecsülik, támogatják idősebb egyesületi tagjaikat. Több taguk a Gazdakörnek, vagy a Polgárőr Egyesületnek, esetleg mindkettőnek is tagja. Sváb település révén sokan kötődnek a Német Nemzetiségi Önkormányzat hagyományőrző tevékenységéhez is. A helyi általános iskolával is jó partneri viszonyt ápolnak.

Terveik, vágyaik vannak

A mentési munka szempontjából a legfontosabb cél egy feszítő-vágó berendezés beszerzése. Hosszú távú céljuk egy a jelenleginél nagyobb tűzoltószertár, a közösség építése, az utánpótlás biztosítása, kapcsolatok építése, az összetartozás erősítése más önkéntes tűzoltó egyesületekkel.

Az ÖTE tagjai főállásban vállalkozók, beosztottak, mezőgazdasági munkások, pedagógusok, hivatalnokok, iparosok, de akad közöttünk rendőr, hivatásos tűzoltó és kamionsofőr is.

Végezetül Schmied-Balázs Beáta egyesületi elnök asszony mondatai zárják az egylet bemutatkozását: „Nagyon nehéz összehívni a közösséget egy-egy gyűlésre, értekezletre, ünnepségre, de soha nem probléma, hogy elegendően vannak-e egy vonuláshoz. Mert elegen vannak…! S engem határtalan büszkeséggel tölt el, hogy 20 éve maguk közé fogadtak, hogy ismerhetem, elismerhetem őket!”

BM

Címkék#Rakamaz

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában