2025.02.06. 12:30
Hihetetlen, mit tett a két rendőr Beregsuránynál (videóval)
A beregsurányi közúti határátkelőn újraélesztésből vizsgázott jelesre a két rendőr, Balogh Ottó és Apagyi Máté. Életmentésnél minden perc számít, a legértékesebb múlik rajta.
Semmi sem utalt arra, hogy a január 31-ei szolgálat különleges, életmentéstől lesz emlékezetes a beregsurányi határátkelőn. – Két teherautó iratait kezeltem éppen, amikor a útlevélkezelő fülkéhez érkezett biciklivel egy férfi, két másodperccel később egy hangos puffanásra lettem figyelmes. Azonnal kiléptem a fülkéből és láttam a földön fekvő testet – idézte fel portálunknak Apagyi Máté rendőr őrmester az aznap történteket. – Kérdeztem az egyik hölgyet, akivel együtt szokott utazni, hogy tud-e valami betegségről, nem panaszkodott-e rosszullétre. Kiderült, cukorbeteg a férfi, ám nem jelezte, hogy bármi baj lenne.

Fotó: rendőrség
– Amikor Máté hívott, már a hangján halottam, éreztem, hogy rendkívüli helyzet van – mondta a szolgálatparancsnok, aki azonnal rohant a fülkéhez. Szólongatták a földön fekvő férfit, aki nem reagált, de akkor még lélegzett. A stabil oldalfekvésbe helyezett férfinek néhány pillanat múlva leállt a légzése, nem volt tapintható a pulzusa. Balogh Ottó szolgálatirányító értesítette a mentőket, a diszpécser utasításait követve és a korábban elsősegély-nyújtáson tanultakat felidézve, minden erejét összeszedve elkezdte az újraélesztést.
– Csak az járt a fejembe, hogy ezt a férfit meg kell mentenünk. Az emberi életénél nincs fontosabb és a legnagyobb érték, nekünk az a feladatunk, hogy védjük és segítsünk– fogalmaz a szolgálatparancsok, aki bevallja, újraélesztés közben 2-3 perc után elfárad az ember, ezért felváltva folytatták a mellkaskompressziót mindaddig, amíg a mentők meg nem érkeztek.
Máté azt mondja, nem érzékelték az idő múlását, egyet tudtak csak, ki kell tartaniuk, meg kell menteniük a férfi életét.
– Az, akinek van jogosítványa, rendelkezik egy alaptudással arról, hogy ilyen helyzetben mi a teendő, s ha fejben ott van, s nem bizonytalanodik el, tud segíteni, mert a tanultak előjönnek – utalt arra Máté, milyen fontos az elsősegély-nyújtás ismerete, amihez kiválóan társul a Miskolci Rendvédelmi Technikumban a PoliceMedic-képzés, ám mindennél fontosabb a higgadtság és nyugalom.
– Nagy megkönnyebbülés és jó érzés volt, amikor megérkeztek a mentők és azt hallottuk, hogy életben van, majd elindultak vele a kórházba.
Életmentésnél minden perc számít
– Ilyen helyzetbe nincs idő gondolkodni, elbizonytalanodni, késlekedni, hiszen minden másodperc számít – jelentette ki Máté.
Novemberben lesz 5 éve, hogy a rendőrség állományának tagja és nagyon büszke a hivatására, ahogy arra is, hogy Balogh Ottó rendőr törzszászlós volt a mentora, aki a több mint 20 éves szakmai tudását, tapasztalatát szívesen osztotta meg a fiatal kollégájával.
– Én egész életemben erre a pályára készültem, csak úgy tudtam elképzelni az életemet, hogy védem a magyar államhatárt, irányítom a határforgalmat – mondta Ottó, akinek elhivatottságát többször elismerték.

Fotó: rendőrség
Nem tartják magukat hősnek
– Én azért döntöttem a rendőri hivatás mellett, mert minden helyzetben az embereknek akartam segíteni, itt pedig lehetőség van erre, ahogy arra is, hogy egyre feljebb lépjek a ranglétrán. Számomra vonzó ez az életpálya – mesélt motivációról és célokról Apagyi Máté, aki úgy véli, csak azt tették Balogh Ottóval, ami a kötelességük, amire esküjük is kötelezi őket.
Nem tartják magukat hősnek, folyamatosan fogadták a dicséretet, nagyon sokan gratuláltak az életmentéshez, ami jól esett nekik.
Amikor a családtagjaiknak elmondták a történteket, előbb meglepődtek, rákérdeztek, hogy nem ijedtek-e meg, mert sok ember ilyen helyzetben leblokkolna. – Éreztük, hogy ők is büszkék arra, amit tettünk – mondta Máté és Ottó is, akik tudják, hogy minden helyzetre gyorsan, pontosan és szakszerűen kell reagálniuk, minden pillanatban a tudásuk legjavát nyújtani. Az életmentést a határátkelő kamerái is megörökítették, a felvétel a police.hu oldalon is látható, de mi is megmutatjuk olvasóinknak.