Valentin-naphoz közeledve

2025.02.06. 09:30

Durva sztori! Azt hitte, egy kedves nővel csetel, a poklok poklát élte át a férfi

A romantikus csalás egy meglehetősen erkölcstelen formája a bűnözésnek. A szerelem szavai itt egyetlen célt szolgálnak: kicsalni a magányos áldozat pénzét – nők és férfiak is besétálhatnak a kelepcébe.

Durva sztori! Azt hitte, egy kedves nővel csetel, a poklok poklát élte át a férfi

A szerelem reményében a magányos emberek gyanútlanná válnak, a csalók ezt használják ki és szerzik meg áldozatuk pénzét

Fotó: Illusztráció: Shutterstock

Egy idősebb hölgy hónapok óta ismerkedett egy férfival, aki szerelmes üzenetekkel és ígéretekkel bombázta őt. A személyesen sosem látott lovaggal közös jövőt, lakást, házasságot és gyerekeket terveztek. Így amikor a férfi azt állította, hogy kint ragadt az óceán közepén egy olajfúró tornyon és sürgősen pénzre van szüksége, hogy eljöhessen a kedveséhez, a hölgy nem habozott. A szerelemtől nem látta az árulkodó jeleket, és utalt, több összegben a b, a repülőjegyre, és ruhákra, ám a férfi sosem ért Magyarországra, mert „akadályoztatták”, ami miatt újabb összegekre volt szüksége. A hölgynek, akit az Erste Bank munkatársai igyekeztek meggyőzni, hogy az üzeneteket küldő férfi csaló, sajnos így is több millió forint kára keletkezett – osztott meg egy történetet a pénzintézet. 

szerelem, Valenti-nap, romantikus család, csaló, magány, remény
Egy társkereső oldalon létrehozott kamuprofillal a szerelemre vágyó férfi is könnyen lehet áldozat
Illusztráció: Shutterstock

És maradt még megdöbbentő sztori: egy fiatal férfi társkeresőn ismerkedett meg egy látszólag kedves hölggyel, aki további fotókat kért róla. A férfi eleget tett a kérésnek, küldött még magáról képet, amit perceken belül válaszfotó követett. Na de nem ám a hölgyről, hanem a saját képét kapta vissza, amit a mesterséges intelligencia segítségével teljesen átszerkesztettek és a férfit igen zavarba ejtő szituációban jelenítettek meg. Mivel a korábbi beszélgetés során a férfi elárulta, hogy hol dolgozik, a csaló könnyen meg tudta zsarolni, hogy elküldi a képet a munkahelye e-mail címére, ha nem utal azonnal keresztül 100 ezer forintot. A férfi teljesítette a kérést, így a csaló őt is megrövidítette. És ez csupán két történet, az elmúlt hónapokban mi is számtalan romantikus csalásról,  „ál love you”-s esetről adtunk hírt, melyekből kiderült, nem egyszer több tízmillió forinttal rövidítették meg az áldozatot, aki hitt, reménykedett, társra vágyott.

Azoknál, akik régóta keresik párjukat a magány kikapcsolhatja a józan gondolkodást és a figyelmeztetések ellenére sem veszik tudomásul az egyértelmű jeleit annak, hogy éppen átverik, érzelmileg kihasználják és meglopják őket. A Valentin-nap az ilyen emberekre még nagyobb terhet róhat, amit a csalók is kihasználnak.  A romantikus csalás egy meglehetősen erkölcstelen formája a bűnözésnek. A lelkiismerettel nem rendelkező csalók és bűnözői csoportok a magukat egyedül érző, magányos emberek érzelmi állapotát kihasználva utaznak a megtakarításaikra.

Szerelem szóba sem jöhet, csak a pénz számít

A rendőrség bűnmegelőzési szakemberei minden fórumon elmondják, újra és újra elismétlik: bizalmatlanságra utaló jel és gyanút ébreszthet, ha valaki rövid ismeretség után szerelmet vall, vagy nagyon rövid idő alatt akar a kiszemelt áldozat bizalmába férkőzni, gyakran küld behízelgő, mézes-mázos üzenetet, gyorsan mély érzelmi kapcsolatot kialakítására törekszik. Már a második beszélgetés során közös jövőről, házasságról és gyerekekről beszél. Más esetben szívszorító történettel áll elő, például elvesztette az iratait, beteg egy családtagja, repülőjegyre van szüksége, hogy végre találkozhassanak.  

Óvatosságra int, ha intim képeket vagy videót kérnek a láthatatlan, megismerhetetlen „hódolók”, akik a legtöbb esetben kamuprofilt hasznának. Az viszont már egyértelműsítheti a dolgot, ha az illető a bizalmunkba próbál férkőzni és rá akar venni arra, hogy pénzt, ajándékot küldjünk, vagy adjuk meg bankkártyánk vagy netbankunk belépési adatait. Hamis ígérettel áll elő, már a közös otthont alakítja ki éppen, amihez szükség lenne anyagi hozzájárulásra.

szerelem, Valenti-nap, romantikus család, csaló, magány, remény
Az arctalan internetes, vagy romantikus csalás esetén nem tudjuk, ki ül a világháló másik oldalán, a szerelem ígérete az átverés lényege
Illusztráció: Shutterstock

– Az ilyen csalás nem más, mint pszichológiai hadviselés, a gyengeségeket használja ki. A félelem és vágy, majd a remény, talán ezek a legjellemzőbb okok, amik miatt az emberek félreteszik a gyanakvásukat, és csalók áldozatává válnak – mondta korábban lapunknak Gincsai Tünde, a vármegyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának kiemelt főelőadója. Az arctalan csalókkal szemben nehéz felvenni a harcot, de a rendőrség és az hazai banki szakemberek is azt tanácsolják, amikor kiderült, hogy valakit becsaptak, megkárosítottak, ne szégyellje, forduljon a rendőrséghez, jelezze a pénzintézetének is. A feljelentéssel nem csak önmagukért tehetnek, hanem más áldozatokért is. A nyomozást pedig segíthetik az elmentett weboldalak, üzenetek, képek, pénzügyi adatok.

Dr. Szilágyi László, a vármegyei főügyészség korábbi szóvivője egy, a témáról írt korábbi cikkünkben pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy könnyen felismerhető, ha a csaló nem tud magyarul és fordítóprogramot használ a levelezéshez, amely tele van helyesírási és tartalmi hibákkal; jellemző, hogy már a beszélgetés kezdetén drágámnak, szerelmemnek nevezi az áldozatát. Vannak olyan nők, akik ezt észlelik és ragaszkodnak ahhoz, hogy videóhívásban mutassa meg magát a „szerelmük”, ám ilyenkor mindig kifogást talál az elkövető. Gyanús lehet az is, hogy az elkövető megpróbálja őket elszeparálni a külvilágtól, azt kéri, hogy a nő ne beszéljen erről a családtagjainak, ismerőseinek. Amikor az első összeget elutalja a sértett, azonnal hosszabb üzenetet kap a csalótól, amelyben biztosítja a szerelméről, költői jelzőket használ a jövőbeni együttélésükkel kapcsolatban, és természetesen sok-sok szívecske, mosolygó fej is megjelenik az ilyen írásbeli üzenetek mellett. 

És hogy mit tehetsz, hogy elkerüld a fentiekhez hasonló helyzeteket?

  • Internetes felületen sosem tudhatod kit rejt valójában a profil. Inkább légy szkeptikus, és utóbb csalódj kellemesen egy személyes találkán.
  • Intim fotókat semmiképp se ossz meg magadról online!
  • Az udvarló hirtelen pénzkérései legyenek gyanúsak, ne utalj! Pénzügyi adataidat ne oszd meg soha a másik féllel!
  • Állítsd a közösségi média profiljaidat privátra! Csak a valóban szükséges adataidat oszd meg! Fotóidat, adataidat, életed történéseit idegen ne láthassa!
  • Társkereső oldalon használj becenevet, esetleg hozz létre külön e-mail címet erre a célra.
  • Használj fordított képkeresőt! Sok csaló mások képeit használja. Ellenőrizd, hogy az illető képe nem szerepel-e más oldalakon is! 
Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában