2025.04.15. 09:30
Megmérgezte a három kislányát a szabolcsi nő
Tavaly összesen 720 kisgyermek került kórházba a háztartásban előforduló vegyszerek helytelen tárolása miatt. A mérgezés több halálos áldozatot is követelt.

Ópályiban egy asszony rovarirtót kevert a vízbe, amivel a gyerekei haját mosta
Fotó: Tények
Több mint 26 százalékkal nőtt a bejelentett mérgezések száma 2024-ben a megelőző évhez képest, a bejelentett esetek közül 66 volt halálos – ez derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) honlapján olvasható jelentésből, amiről a napokban olvashattak portálunkon. Tavaly több mint 27 ezer mérgezési esetet jelentettek az ellátásában részt vevő orvosok, egészségügyi intézmények, az összesítés szerint 720 kisgyermek került kórházba a háztartásban előforduló vegyszerek, tisztítószerek helytelen tárolása miatt. A halálos kimenetelű esetek gyógyszermérgezésből (75%), vegyipari termékekkel történt mérgezésekből (18%) és kábítószermérgezésből (7%) adódtak. Szabolcs-Szatmár-Beregben több mérgezés is történt: felidézzük azokat, amelyekről portálunkon 2024-ben beszámoltunk.

Illusztráció: Shutterstock
Mérgezés: a legkisebb lány majdnem belehalt
A legmegdöbbentőbb eset tavaly májusban Ópályiban történt: egy nő állatoknak szánt rovarirtóval mosta meg három lánya haját.
Először a legkisebb, a 2,5 éves gyerek hányt, majd elájult, később a 8 és 12 éves kislánynak is gyorsan romlott az állapota, őket is kórházba kellett vinni. Mint kiderült: az anya a diazinon nevű rovartartószert tartalmazó anyagból fél liternyit önthetett a gyerekek hajmosó vizébe.
A Tények szerint az intenzív osztályon először nem tudták, miért vannak rosszul a gyerekek, mert az anya csak annyit mondott, hogy amit használt, az tetűirtó. Ha az orvosok és az ápolók nem faggatták volna, a legsúlyosabb állapotban lévő gyerek meg is hallhatott volna. Az a veszélyes szer ugyanis, amivel az anya megmosta a hajukat, bőrön át is felszívódik, és olyan enzimekre hat, amelyek egy káros anyag lebomlásáért felelnek. Dr. Mayer Mátyás igazságügyi toxikológus szakértő a riportban azt mondta, az idegrendszerre ható méreg verejtékezést, görcsöket okoz, ami légzéskimaradáshoz vezet, így akár a halál is beállhat. A gyors beavatkozásnak köszönhetően a gyerekek életét sikerült megmenteni, az anya pedig azt mondta, nem tudta, hogy a szer veszélyes.
Gázszivárgás a csengeri börtön építésénél
„Valami nagy baj van a csengeri börtön építésénél, úgy tudom, több mint húsz ember szenvedett mérgezést gázszivárgás miatt. Itt vannak a mentők és a tűzoltók is” – ezzel a hírrel hívta szerkesztőségünket egy olvasónk tavaly májusban. A katasztrófavédelem munkatársai 86 embert menekítettek ki az épületből, ám a műszerek nem mutatták ki szén-monoxid jelenlétét. A tömeges rosszullétet valószínűleg a munkálatok során belélegzett anyagok váltották ki.

Illusztráció: Shutterstock
Makula György ezredes, a kommunikációs főosztály vezetője elmondta: a csengeri börtön építésében aznap részt vevő 97 fogvatartottból 12-en, míg a munkáltatást biztosító 37 személyi állományú ember közül hárman torokkaparást és szemirritációt tapasztaltak.
A műveletirányítók a munkavégzést azonnal beszüntették, a szükséges munkavédelmi intézkedéseket megtették. Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs vezetője portálunknak elmondta: a helyszínre 8 mentőegység érkezett, 24 ember került kórházba vizsgálat céljából. A legjellemzőbb tünet a torokkaparás volt, senkinek az állapota nem volt súlyos.
Ammónia került a levegőbe
Ammóniamérgezés történt a kisvárdai baromfi-feldolgozóban tavaly áprilisban, az eset miatt 14 embert kellett kórházba szállítani. A gáz a késő esti műszak közben, a daraboló részlegen került a levegőbe.
Rutkai-Dér Vivien tűzoltó főhadnagy, a vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője arról tájékoztatta lapunkat, hogy a kisvárdai cég háromezer négyzetméteres csarnokrészében vélhetően technológiai meghibásodás okozta az ammóniaszivárgást.
– A telephely karbantartó szakemberei a gázt kizárták, ezzel az ammóniaszivárgás megszűnt. A helyszínre hat járművel érkeztek hivatásos tűzoltóegységek. A kiáramlott ammóniát vízsugarakkal hígították, majd az érintett csarnokrészt átszellőztették. Az Országos Mentőszolgálattól megtudtuk: a mentők 14 embert szállítottak kórházba további vizsgálatok és megfigyelés céljából.
A tavalyi statisztika
- A halálos kimenetelű mérgezések gyógyszermérgezésből (75%), vegyipari termékekkel történt mérgezésekből (18%) és kábítószermérgezésből (7%) adódtak
- A gyógyszereken belül a legtöbb mérgezés (48%) és a legtöbb haláleset is (21 eset) központi idegrendszerre ható gyógyszerekkel (ATC-N) történt
- Nagyobb arányban fordultak még elő a kardiovaszkuláris rendszerre ható gyógyszerekkel (ATC-C) történt mérgezések, amelyek a gyógyszermérgezések 3,5%-át teszik ki
- Jellemző még a mérgezések során a gyógyszerek keverése (8%) vagy alkohollal történő egyidejű használata (33%)
- Vegyipari termékek miatti mérgezés 10 halálesetet okozott
- A 2024-ben a szeszes ital fogyasztásból eredő mérgezések száma 18 619 volt, ez az összes mérgezés 67%-a
- A bejelentett alkoholmérgezések száma 2023-hoz képest 35%-kal nőtt
- Összesen 9 halálos kimenetelű alkoholmérgezést jelentettek