2025.05.17. 06:02
Működik a trükközés? Traffipax ellen segít a vészfékezés?
A műszer automatikusan és azonnal készít felvételt, még mielőtt az autós észrevenné azt. A traffipax ellen trükközéssel, vészfékezéssel semmit sem ér el a sebességmegszállott járművezető.
A sebességhatárokat feszegetők és azt előszeretettel túllépők minden esetben abban bíznak, ha még a traffipax előtt belelépnek a fékbe, nem készül róluk drága felvétel. Rossz hírünk van, nem tud olyan gyorsan taposni, mint ahogy a gép automatikusan, azonnal mér és exponál.

Fotó: KM-archív
Megúszható-e a bírság, ha a traffipax láttán beletaposunk a fékbe, működik a vészfékezés ebben az esetben? Erre a kérdésre kereste a választ nemrég a zaol.hu is. Portálunkon többször olvashattak a vármegyei rendőr-főkapitányság sebességmérő akcióiról, a végeredmény mindig ugyanaz lett, sem a tetemes bírság, sem a gyorshajtásért kiszabott büntetőpontok nem késztetik szabálykövetésre a Szabolcs vármegye útjain közlekedőket.
Traffipax: úgy lett kitalálva, hogy nem átverhető
– Nagyon rossz úton jár és nagy tévedésben van aki azt gondolja, át tudja verni a traffipaxot – szögezte le már a beszélgetés legelején Bordás Béla. Nyíregyháza városgondnoka, aki polgárőr is, és évtizedek óta közlekedési szakterületen dolgozik, hangsúlyozta: mire az autós észreveszi a sebességmérő kamerát, a felvétel már rég elkészült, ő pedig hiába vészfékezik, az már nem segít. A műszer, legyen az fix vagy mozgó traffipax, úgy van összeállítva és úgy van kitalálva, hogy az ne legyen átverhető. A fékezés nem megoldás, és nem garancia arra, hogy megússzuk a büntetést. Ha pedig túl hirtelen történik, igen balesetveszélyes, mert a mögöttünk haladó nem számít erre. A legbiztosabb módszer továbbra is az, ha nem a traffipaxot figyeljük, hanem a sebességhatárokat tarjuk be.
– Gyakran látjuk, hogy az autósok fényjelzéssel figyelmeztetik a társaikat a sebességmérésre, de nem egy főkapitányság „kicselezi az autósokat”. Többször is találkozhattak a járművezetők azzal, hogy Újfehértó felől Debrecen felé haladva a 253. kilométerszelvénynél állt egy traffipaxos autó, a Hajdúvidi elágazásnál, amire a jelzéseknek „köszönhetően” az autós felkészült, azonban két kilométerrel később, amikor már újra tapossa a gázpedált esélye sem volt kikerülni az újabb kamera látószögéből
– hozott példát Bordás Béla, aki újra felhívta a figyelmet arra, a legfőbb baleseti okok egyike a megengedett sebességhatár túllépése. Az autós ne trükközésen törje a fejét, hanem tartsa be a szabályokat.
Ha betartja a sebességhatárokat, nem számít, hogy hány traffipax van az úton
Csak, hogy érzékeltesse a sebességmérők „gyorsaságát” emlékeztet rá, a közelmúltban 24 óra alatt 6000 gyorshajtóról készült felvétel hazánkban, azaz senki nem kerülhette el, hogy a fénykép elkészüljön. A traffipax nem egyetlen pontban rögzít, hanem egy adott útszakaszt figyel, s nemcsak szemből, hanem hátulról is mér.

Fotó: MW-archív
– Ezek a felvételek azonnal egy szigorúan zárt rendszerbe kerülnek, arra sincs lehetőség, hogy a büntetést valaki elkerülje, az autós biztosan megkapja a bírságot az adatafeldolgozótól. Abban se reménykedjen senki, hogy ha autóból mérték be, akkor lehet esélye, olyan tapasztalt, nagy tudással bíró rendőrök ülnek a kamera mögött, akiket szintén nem lehet „kijátszani”, már ők is rég fotóztak, amikor a gyorshajtó még a fékpedált keresi
– mondta Bordás Béla.
Arra a felvetésre, hogy egy időben lézerrel próbálták befolyásolni a traffipaxokat, azonnal rávágja, az már a múlt és az sem vált be. Sőt, emiatt büntetőügy is volt az országban, ugyanis a sebességmérő eszköz működésébe, akár ilyen módon is, beavatkozni tilos.