Helyi közélet

2015.06.25. 14:00

Év végéig elkészül a beregi árapasztó tározó a Tiszán

Tiszaszalka, 2015. június 25., csütörtök (MTI) - Év végéig elkészül a több mint 33 milliárd forintból, uniós támogatás segítségével épülő beregi árapasztó tározó a Tiszán - közölték a kivitelezők és az illetékes vízügyi igazgatóság képviselői egy sajtónyilvános helyszíni szemlén csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszaszalkán.

Tiszaszalka, 2015. június 25., csütörtök (MTI) - Év végéig elkészül a több mint 33 milliárd forintból, uniós támogatás segítségével épülő beregi árapasztó tározó a Tiszán - közölték a kivitelezők és az illetékes vízügyi igazgatóság képviselői egy sajtónyilvános helyszíni szemlén csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tiszaszalkán.Bodnár Gáspár, a tározó későbbi üzemeltetését végző Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője újságíróknak elmondta, a csaknem 60 négyzetkilométer területű, 58 millió köbméter víz befogadására képes létesítmény jelenleg 65-70 százalékos készültségben van, a munkálatok folyamatosan és nagy tempóban haladnak.

Kritikus árvízi helyzetekben a beregi tározó megnyitásával Tivadarnál 80, Záhonynál pedig 20 centiméterrel lehet majd apasztani a Tisza árvízszintjét - tette hozzá az igazgató. A szakember a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése program (VTT) keretében készülő víztározó megépítésének fontosságáról szólva elmondta, a beregi térségben rendkívül gyorsan alakulnak ki az árvizek, vészhelyzet esetén egy-két nap áll rendelkezésre a védekezésre való felkészülésre. A létesítmény komplex rendszerként működik majd, amely gyakorlatilag a Bereg magyar oldali területét megvédi majd az árhullámoktól, további előnye, hogy a beruházás révén teljesen megújulnak a térség vízelvezető csatornái és szivattyútelepei is.

Ötven kilométer hosszan megépül a tározót határoló aszfaltburkolatú töltésrendszer, felépülnek Tarpánál a vízbeeresztő, Jándnál pedig a vízleeresztő műtárgyak, a vízkormányzó és vízszabályzó művek, az öntözéshez szükséges tápcsatornák, valamint a kisebb, belvizet befogadó fióktározók is - ismertette Bodnár Gáspár.

Hozzátette, az árvízvédelmi beruházás során több mint hatvan kilométeren elvégzik a csatornák kotrását és felújítását, harminc kilométer hosszban pedig újakat építenek. A tápcsatornák létesítésével gravitációs úton, közvetlenül a tározón keresztül tudják majd a vizet vízpótlásra, öntözésre felhasználni.

Az igazgató megjegyezte, a beruházás befejezésével tájgazdálkodási program indul a Beregben, aminek keretében akár szivattyús vízpótlási lehetőség is rendelkezésre áll majd. Emellett a jövőben tájhasználati szakértő is segíti a térség érintett gazdálkodóit az új tájhasználati- és művelési módok megismerésében és elsajátításában.

Bencze Antal, a kivitelező Colas-Alterra Zrt., a Kötiviép B Kft., a Ke-Víz 21 Zrt. és a Hídépítő Speciál Kft. alkotta konzorcium képviselője, a Ke-VÍz 21 Zrt. vezérigazgatója a bejáráson elmondta, a kivitelezés pontos befejezésének ideje csak az időjáráson és néhány döntésen múlik. A tervek szerint legkésőbb ősszel befejeződnek a konkrét munkálatok, év végéig pedig a projekt uniós elszámolása is elkészül - közölte.

Az építkezés tizennégy beregi település területét érinti, maga a víztározó közvetlenül tizenkilenc település árvízi védelmét látja majd el.

- MTI -

Ezek is érdekelhetik

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában