2018.08.23. 16:04
Vajon érdemes tűzijátékkal ünnepelni?
Budapest, Nyíregyháza - Amilyen szépek, annyira szennyeznek és mérgeznek az ünnepi kellékek.
Budapest, Nyíregyháza - Amilyen szépek, annyira szennyeznek és mérgeznek az ünnepi kellékek.
Az idén 358 bejelentett tűzijáték volt Magyarországon augusztus 20-án – a gardenista.hu górcső alá vette az ünnepi tűzijátékok környezetvédelmi vonatkozásait.
Mikroszemcsék, nehézfémek
A perklorátok a tűzijátékok fontos alkotói, mérgező vegyületek: akadályozzák a pajzsmirigyet a növekedést és fejlődést serkentő hormonok termelésében, emellett valószínűleg rákkeltőek is.
Az amerikai Környezetvédelmi Hivatal kutatói 2004 és 2006 között vizsgálták egy oklahomai tó vizének összetételét a július 4-ei tűzijátékok után. Kiderült: 14 órával a show után a víz perkloráttartalma helyenként több mint ezerszeresére nőtt.
A levegőben szálló, 2,5 mikron alatti méretű szilárd részecskék néhány éve kerültek a figyelem középpontjába, amikor bebizonyosodott szerepük a légzőszervi és keringési megbetegedések kialakulásában. 2015-ben két amerikai kutató 315 légszennyezettség-vizsgáló állomás adatait vetette össze. A július 4-ei tűzijátékokat követő 24 órában olyan volt a levegő, mint Pekingben a legrosszabb napokon.
A tűzijáték olyan anyagoktól lesz színes, mint a lítium és a stroncium (piros), az alumínium (fehér) vagy a bárium-nitrát (zöld), hogy csak a saját színeinknél maradjunk. Az 1996-os Stockholmi Vízi Fesztivál tűzijáték-parádéja után a levegő arzéntartalma a normál érték duplájára emelkedett, a higany és az ólom koncentrációja 500-szorosára nőtt. Utóbbiak használatát tűzijáték-alapanyagként már betiltották, de az arzén és a stroncium maradt.
Kutatások és kísérletek
Szintén amerikai a kutatás, amely szerint a függetlenség napján eldurrogtatott 120 millió tonna tűzijáték miatt körülbelül 50 ezer tonna szén-dioxid került a levegőbe. Ez nagyjából annyi, mintha 2700 hektár erdő égett volna le.
Vannak arra irányuló kutatások, sőt kísérletek is, hogy a tűzijátékok súlyosan mérgező és környezetszennyező alapanyagait hasonló hatású, de egészségesebb vegyületekre cseréljék – olvasható a blogon.
KM