2021.04.17. 20:00
Szeméthegyeket hordunk össze
Évente tízezer tonna szemetet hagyunk a közutak mentén.
Fotós: Pusztai Sándor
Fotós: Pusztai Sándor
A Magyar Közút Nonprofit Zrt. a héten az utak menti illegális szemét felszámolására fókuszál, a kormány Tisztítsuk meg az Országot! programjához kapcsolódva. A cég közleménye szerint évente egy kisebb megyeszékhely kommunális hulladékának megfelelő mennyiségű, illegálisan kidobott szemetet gyűjt össze az országos közutak mentén. Az átlagosan évi 10 ezer tonnányi szabálytalanul kihelyezett hulladék felszámolása mellett a társaság számos kampányszerű, országos programban vett és vesz részt kezdeményezőként vagy csatlakozóként.
Azon túl, hogy az illegális szeméthalmok elcsúfítják és szennyezik a környezetet, valamint jelentős egészségügyi kockázatokkal járnak, rengeteg kapacitást is elvonnak más útüzemeltetési munkáktól. Az út menti hulladék összegyűjtése és elszállítása a közútkezelőnek évente mintegy 1-1,5 milliárd forintjába kerül.
A szabolcsi megyeszékhely körül kedden négy helyszínen is dolgoztak a cég munkatársai: Nyíregyháza és Nyírjes, valamint Nyíregyháza és Nyírtelek között, a 403-as út M3-as és 41-es főút közötti szakaszán, valamint a 4-es út mellett az M3-as autópálya felüljáró környékén.

A szeszélyes áprilisi időjárás senkinek nem kedvezett kedden délelőtt, akinek a szabadban kellett dolgoznia – így azoknak sem, akik a 403-as út mentén szedték össze a szemetet. Bőven akadt dolguk: úgy tűnik, sokan úgy gondolják, hogy egy lehúzott autóablak egyenértékű azzal, mintha felemelnék egy kuka fedelét. Szinte minden lépésnél találkozhattunk valamilyen hulladékkal: műanyag és alumínium üdítősdobozok, kenyereszacskó, csokipapír és gyorséttermi ételek papírcsomagolása, cigarettásdobozok és sok-sok csikk hevert a korlát mindkét oldalán.
Mellettük még meglepőbb gazdátlan tárgyak is hevertek az út szélén, például egy látszólag működő toll vagy egy kis piros, kulcskarikával felszerelt erszény – utóbbi talán még fontos is lehetett valakinek, rejtély, hogyan végezhette egy autóból kidobva. Sőt: egy egykor jobb napokat is látott, szétszakadt gumiabroncs is árválkodott a fűben, melytől valószínűleg nem egy könnyed mozdulattal szabadultak meg a kocsiablakon keresztül, „kihelyezése” egy bonyolultabb, tervezett művelet lehetett.
Arról érdeklődtünk önkormányzatoknál, mennyire ügyelnek a településük tisztaságára.
– A közfoglalkoztatási programon belül oldjuk meg a falu belterületén a szemétszedést – árulta el Kukucskáné Laboncz Márta, Ököritófülpös polgármestere. – Összesen húsz ember foglalkozik ezzel mindennap. Mindenki pontosan tudja, mely területek tartoznak hozzá, ezen csak ritkán változtatunk, de az utcák takarítását is elvégezzük.
A polgármestertől megtudtuk, korábban voltak illegális szemétlerakó helyek Ököritófülpös területén. – Sejtéseink voltak, hogy kik szabadulhattak meg olyan tárgyaiktól, amelyekre már nem tartottak igényt, de rágalmazni senkit sem akartunk. Ilyenkor összeszedtük a szemetet, és eljuttattuk a rendeltetési helyére, de ez ma már egyáltalán nem jellemző.
Tiszadadán nagy az átmenő forgalom, így a Közút kezelésében lévő útszakaszokon is akad dolguk a szemetet szedőknek. – A közfoglalkoztatási program keretében végezzük a település tisztán tartását – mondta el lapunknak Mizser Zsolt polgármester.
– Nem csupán az önkormányzati utak mentén gyűjtjük össze a felelőtlenül eldobált hulladékot, a közutakat is folyamatosan tisztítjuk. Ennek a tíz embernek semmi más dolga nincs egész nap, mint hogy lejárják a területüket. Azt szoktam mondani nekik, ha végeztek a szakaszukkal, akkor kezdjék újra. Nem mindegy, milyen képet mutatunk magunkról.
A vad mellett hűtőre és autógumira is lelnek
A szétdobált hulladék összeszedése, az illegálisan lepakolt szeméthegy felszámolása az egész társadalom érdeke, hiszen a jövőnkről van szó.
Számos civil szervezet érzi fontosnak környezete tavaszi megtakarítását. Azért tavasszal, mert ilyenkor még alacsony a növényzet, jobban észrevehető a hulladék és a szemét.
A természetben lepakolt szemétről sokat tudnak mesélni a vadászok, hiszen nap mint nap járják az erdőket és a mezőket.
– Sajnos, nagyon sok elkeserítő tapasztalatról számolnak be a határt járó kollégáim – mondta el érdeklődésünkre Fazekas Gergely, az Országos Magyar Vadászkamara Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területi Szervezetének titkára.
– Az egyértelműen megállapítható, hogy folyamatosan növekszik a hulladék mennyisége a vadászterületeken. A hulladékok típusa jelentős változáson esett át, hiszen a kommunális hulladékok helyét egyre inkább a veszélyes hulladékok, az építési törmelékek veszik át. Nyilván ebben szerepet játszhat azok magas megsemmisítési költsége is. Ezek összegyűjtésének és elszállításának költsége meghaladja egy vadásztársaság lehetőségeit, de most már a megyei vadászkamara anyagi lehetőségein is túlmutat.
– Az autóalkatrészek, hűtők, autógumik, a cserép-, pala- és téglatörmelékek nemcsak a természetet csúfítják és pusztítják, de sok esetben saját egészségünkre is káros anyagokat juttatnak az élővilágba és a táplálékláncba. Ez messze nem csak a vadásztársadalom gondja, így annak megoldását sem lehet kizárólag tőlük elvárni, hiszen a környezetszennyezés valamennyiőnk környezetét károsítja, mindannyiunk egészségét veszélyezteti – tette hozzá Fazekas Gergely.

A nyírbogdányi székhellyel működő Horgász, Vadász, Természetbarát Szolidaritási Egyesület éveken keresztül szervezett szemétszedési akciót a tagjainak, hogy a térség közútjai melletti területeket megtisztítsák.
– Sajnos, már tavaly áprilisban sem tudtuk, és az idén sem fogjuk tudni megszervezni a közös gyűjtést, hiszen harmincan-negyvenen még nem lehetünk együtt – tájékoztatta lapunkat Kántor László, a civil szervezet elnöke. – Az utak mellett szétdobált rengeteg szemét késztetett bennünket az önkéntes munkára, de az erdők szélén gyakran találtunk gumiabroncsot, kidobott hűtőszekrényt és televíziót is.