2021.06.27. 20:00
Bűnjelek, csodák és a múlt nyomában (fotók)
A Múzeumok éjszakája országos rendezvénysorozatához a nyíregyházi kiállítóterek is csatlakoztak.
Fotó: DODO FERENC
Hogyan érte utol a végzet a híres nyíri betyárvezért, Geszten Jóskát? Milyen egyenruhát hordott egy gyalogos csendőr az 1900-as évek elején? Milyen kincsei voltak a honfoglaló őseinknek, és milyen titkokat rejtenek sírjaik? Többek között ezekre a kérdésekre találhattak választ mindazok, akik ellátogattak a Jósa András Múzeumba szombaton a Múzeumok éjszakáján.
Hamarosan megújul
– Örülök annak, hogy egy év kihagyás után ott folytathatjuk, ahol abbahagytuk – mondta el a rendezvény megnyitóján dr. Rémiás Tibor múzeumigazgató. Hozzátette: egy olyan tárlattal készültek, ami a krimit, a bűnözést és a nyomozást helyezte középpontba, de honfoglalás időszakába és a bronzkorba is elkalauzolták a látogatókat.
– A Múzeumok éjszakája az itt dolgozók ünnepe is, hiszen nagyon sok munka áll a megtekinthető kiállítások mögött – tette hozzá dr. Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere, aki arról is beszélt, hogy a Jósa András Múzeum hamarosan megújul majd kívül és belül egy 2,8 milliárd forintos projektnek köszönhetően.
Betyárok, gyilkosok
„Hol sok a törvény, megszaporodik a bűn” – ezzel a címmel nyílt meg a bűnügyi tárlat, ami néhány magángyűjteményi darabon kívül teljes egészében a múzeum saját anyagait mutatja be a látogatóknak. Sőt: egy interaktív játékban maguk a látogatók is nyomozóvá válhattak.
Múzeumok Éjszakája | Fotók: Dodó Ferenc
– Amikor tavaly tervezgettük, hogy mivel készüljünk a múzeumok éjszakájára, már egy ideje érlelődött bennünk egy kriminalisztikai kiállítás gondolata – emelte ki Mohácsi Endre, a múzeum történeti osztályának osztályvezetője. – Ha valaki beleássa magát a város vagy a megye történetébe, akkor általában a dicsőséges vagy a háborús időszakokat dolgozza fel, így most szerettünk volna elmerülni az gyilkosokkal, tolvajokkal, betyárokkal teli árnyoldalba is. A tervezéskor Nyíregyháza bűnügyi történetét dolgoztuk fel az 1760-as évektől 1939-ig.
Ezeréves időutazás
– Az Elit alakulat 2.0 és Szabolcs vezér földjén című tárlatok együtt a honfoglalás korát elevenítik fel – ismertette Jakab Attila régész. – Előbbi a miskolci Herman Ottó Múzeum gondozásában készült el, utóbbi pedig a Jósa András Múzeum több mint 150 éves gyűjtésnek legszebb tárgyait mutatja be. Ilyen színvonalú honfoglalás kori kiállítás talán már évtizedek óta nem volt intézményünkben, és olyan leleteket is tartalmaz, melyek eddig ismeretlenek voltak a nagyközönség számára.
– A Földbe rejtett kincsek vándorkiállítás a szolnoki Damjanich János Múzeummal és a kisvárdai Rétközi Múzeummal együttműködve érkezhetett meg Nyíregyházára. Bemutatja azt a hihetetlen technológia ugrást, ami a bronzkor során itt a Felső-Tisza vidéken történt – mondta el Piros-Pozdora Máté régésztechnikus.
– A bejáratnál pedig olyan leletek mutatunk be a látogatóknak, melyeket a régészeti osztály másfél évvel ezelőtt indított önkéntes programjának résztvevőinek köszönhetünk.
Vigyázat, csalok!
A múzeumban a tárlatok mellett Ráskó Eszter dumaszínház-műsora, a Zaporozsec és a Polip Band koncertje, a Flame Flowers tűzzsonglőr előadása, dr. János István antropológiai előadásai, a TEN-X -Lövész Egyesület fegyverbemutatója és helyszínelő-bemutató is várta az érdeklődőket.
A Múzeumok éjszakáján még több helyszínen is, például a Felső-Tisza- vidéki Vízügyi Történeti Gyűjteményben és a víztoronynál is várták a látogatókat, de a Kállay Gyűjtemény is több színes programmal készült. Utóbbiban – az állandó kiállítások mellett – Rodolfo, a legendás bűvész relikviáit csodálhatta meg közönség, majd Csongrádi Béla nem csak bemutatott, hanem meg is tanított néhány bűvésztrükköt a vállalkozó szelleműeknek.