2021.06.30. 14:29
Sok növényi ritkaság
A botanikus kert bejárata
Fotó: KM
Sorozatunkban azokat a kincseinket mutatjuk be, amik a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Értéktár Bizottság döntése alapján bekerültek a megyei értéktárba. A természeti értékek között ott találjuk a Nyíregyházi Egyetem Tuzson János Botanikus Kertjét mint a növényi ritkaságok gyűjtőhelyét.
Segíti a kutatást, az oktatást
A botanikus kert tényleges építésének kezdete 1973-ra nyúlik vissza, és a mai napig folyamatosan bővül és fejlődik. Megépült a Pálmaház, a Kaktuszház, a Mediterránház, a Trópusi haszonnövényház, az „Élet fája” nevű bemutatópark, a Látványhíd, a Japánkert, a Labirintus és a Huszár-Játszókert. Az idők során átépült a Sziklakert, és elkészült az „Évszakok tánca” című DVD-film, ami egy séta keretében négy évszakon át mutatja be a kertet. Készült CD is a Tuzson János Botanikus Kert gyűjteményéről, valamint a főépület bővítésével kialakították a Hortobágyi Tibor-emlékszobát – olvasható a megyei értéktár honlapján.
Ma már a növények fajszáma meghaladja a 3500-at, a látogatók száma pedig a 20 ezret. A botanikus kertet 1988-ban nyilvánították helyi védett természeti hellyé. A páratlan gyűjtemény minden időszakban csodálatos látnivalót kínál. A kert nagy szerepet vállal a tudományos kutatás területén is. A fajtagyűjtemény nemcsak az oktatást, hanem a génmegőrzést is szolgálja. Az Index Seminum egy olyan óriási hálózat, mely a különböző fekvésű, növényállományú kertek közti magcserét teszi lehetővé. Így tehet szert a kert távoli vidékek gyönyörű és ritka növényeire. A toboz-, illóolaj- és fűszergyűjtemény egy része kertek ajándéka, másik része szakboltokból, távoli utazásokból került ide.
Több kilogramm is lehet
A gyűjtemény egyik különleges darabja a Pinus coulteri észak-amerikai fenyőfaj toboza, ami 4 kilogrammosra is megnőhet. Komoly feladat a veszélyeztetett növények megmentése és a védett növények szaporítása.