2024.06.24. 17:30
Jelesre vizsgázott iskolaőri állomány
Az iskolaőrök megbecsült tagjai az iskoláknak, jelenlétük segíti a nyugodt oktató-nevelő munkát.

Az iskolaőrök munkáját megbecsülik az oktatási intézményekben
Forrás: Illusztráció: MW -archív
Fotó: Illusztráció: MW-Archív
– Az iskolaőri szolgálat beváltotta a hozzáfűzött reményeket, egyre több oktatási intézmény jelzi, hogy szeretne csatlakozni a programhoz, ami egyértelmű elismerés – hangsúlyozta hétfő délelőtti köszöntőjében dr. Kánya Zoltán ezredes azon a szakmai fórumon, amelyen az iskolaőrök éves munkájáról számoltak be a rendőrség szakemberei, valamint az intézmények képviselői.

Fotó: rendőrség / Forrás: Kelet-Magyarország
A vármegyei rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese felidézte, hogy a szolgálat 2020-as indulásakor sok volt a bizalmatlanság, az ellenérzés, amit mára sikerült kedvező irányba fordítani. Szabolcs-Szatmár-Beregben a rendőrség 68 intézménnyel kötött szerződést, ez azt is jelenti, hogy országosan is az egyik legnagyobb iskolaőri szolgálata vármegyénknek van.
Jobban és hatékonyabban
– A tavaly szeptemberi tanévkezdésre szinte megduplázódott az iskolaőreink száma, s információink szerint az idei tanévkezdésre tovább bővül a létszám – pillantott a jövőbe az ezredes, aki megerősítette: a most lezárult negyedik tanévben, amiben iskolaőrök segítették a pedagógusok mindennapjait, az iskolák nyugodt szakmai tevékenységét, az intézményvezetők, felügyeleti szervek visszajelzései alapján jó munkát végeztek.

Fotó: rendőrség / Forrás: Kelet-Magyarország
– Ahhoz, hogy az iskolaőrök a feladatukat minél jobban és hatékonyabban végezhessék, szükség van a folyamatos fejlődésre, tanulásra, amit a képzések adnak, de ugyanilyen lényeges az önképzés is – hangsúlyozta az ezredes. A sajátos jogviszonnyal kapcsolatban dr. Kánya Zoltán azt mondta, nagyon fontos, hogy az iskolaőrök érezzék, ők a rendőrség állományának tagjai, akkor is, ha a feladatellátási helyük egy oktatási intézmény, a munkájukért pedig jár a köszönet. Még a rendezvény elején elismerést adott át a bűnügyi főkapitányhelyettes a kiemelkedő szakmai munkájáért Szabóné Farkas Tünde őrnagynak, a Mátészalkai Rendőrkapitányság vezető helyi koordinátorának, Horváth Dóra iskolaőrnek, és az iskolaőri program támogatásáért pedig Árokszállási Enikőnek, a vármegyei rendőr-főkapitányság műszaki osztály vezetőjének.
Megduplázódott a létszám
– Rendkívüli tanév van mögöttünk – erősítette meg dr. Kovács Attila. A vármegyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetője, az iskolaőrség megyei koordinátora szerint nagy kihívást jelentett a létszámbővítés, a kiválasztás, a képzés és felkészítés, a 33 új iskolaőr szolgálatba állítása, de ez egyben a legjobb visszajelzés is arra, hogy az iskolaőrök jól végzik a feladatukat.
– Az iskolaőr program sikertörténet, s mindent megteszünk, hogy ezt tovább írhassuk. Azt látjuk, hogy a tantestületek, a szülők, de még a diákok is elfogadták őket, a szabolcs-szatmár-beregi iskolaőrök sikeresen teljesítették az elvártakat. Az iskolaőrök egyenruhát viselnek, az elmúlt tanévben 20 esetben intézkedtek, 11 bűncselekmény és 3 szabálysértés történt, 10-szer alkalmaztak testi kényszert, a legtöbbször külön kellett választaniuk a verekedő diákokat. – Az intézményszám bővülése törvényszerűen hozza magával, hogy az esetszám is nő, de azt is látnunk kell, ha a gyermekanyagban jelentős arányban vannak a hátrányos helyzetű, nehéz körülmények között élők, a sajátos nevelési igényű tanulók, akkor több lesz a feszültség, konfliktus, melyek kezelésében fontos feladat jut a iskolaőröknek, és már arra is volt példa, hogy a diák ellenállást tanúsított – pillantott a számok mögé az alezredes. Minden intézkedés jog- és szakszerű volt, egyetlen panasz sem érkezett. A testi kényszer is minden esetben kiállta a törvényesség és arányosság próbáját is. A következő évben pedig külön hangsúlyt helyeznek arra, hogy az ilyen esetekre még jobban felkészülhessenek, és mindenkor megmaradjanak a törvényes keretek között –ismertette dr. Kovács Attila.
Nyári feladatok
– Intézményvezetőktől, a tankerületi központok és a szakképzési centrumok vezetőitől pozitív véleményeket hallottam: az iskolaőrök megbecsült tagjai az iskoláknak, jelenlétük segíti a nyugodt szakmai munkát, megelőzik, kezelik a rendbontásokat – mondta a visszajelzésekről a vármegyei koordinátor. Az iskolaőrök javadalmazásáról kiderült, hogy az induláskor, 2020-ban bruttó 220 ezer forint volt az iskolaőrök havi bére, ez emelkedett bruttó 296 ezer, majd 326 ezer forintra, továbbá 200 ezer forint cafeteria is jár az iskolaőrnek. Dr. Kovács Attila szerint ebből is látszik, hogy a rendőrség ezzel is szeretné kifejezni a megbecsülését. S külön hangsúlyt kap majd az identitás erősítése az iskolaőrökben, ők nem a tantestület tagjai, a rendőrség állományához tartozva segítik a nyugodt oktató-nevelő munkát – hangsúlyozta az alezredes. Az iskolaőrök nyáron sem pihennek, részt vesznek a gyermekek táboroztatásában, a bűnmegelőzési munkában, amire a turisztikai szezonban nagy szükség van.

Fotó: rendőrség / Forrás: Kelet-Magyarország
Mobilhasználat az iskolában
A beszámoló után az intézményvezetők oszthatták tapasztalataikat egymással és a rendőrség szakembereivel.
A Nyíregyházi Szakképzési Centrum (NYSZC) klinikai szakpszichológusaként, a sajátos nevelési igényű diákok koordinátoraként dr. Gavallér Andrea elsőként az NYSZC főigazgatójának, Gurbánné Papp Máriának a köszönetét tolmácsolta, ugyanis a centrum minden intézményében van iskolaőr, akiknek a munkájával meg vannak elégedve, a jelenlétük hatékony és preventív, s egyre jobb a kapcsolatuk, s természetesen az iskolák is örülnek annak, ha az iskolaőr jól érzi ott magát.
Az emelkedő statisztikai számokkal kapcsolatban elmondta: azt látják, hogy a nyílt fizikai erőszak, ami jelen volt korábban, mára jelentősen csökkent, látványosan már nincs jelen. S már a jövőt érintve beszélt arról a lehetséges törvénymódosításról, ami meghatározná, hogy milyen eszközöket lehet az iskolákba bevinni.
– Érdemes lesz a mobiltelefonok használatról külön is szót ejtenünk, és szakmailag is felkészülni arra, hogy a tiltás, a szabályozás várhatóan nemcsak plusz feladatot, hanem feszültséget is hozhat. A szakmában mi pszichológusok üdvözöljük ezt a kezdeményezést, mert azt is látjuk, ma már nem a nyílt agresszió, hanem az online térben történő zaklatások szaporodtak el nagyon. Közös feladat lesz megértetni és elfogadtatni a tanulókkal, ha a törvényi szabályozás hatályos lesz, annak a célját – mondta a szakpszichológus.