2024.08.26. 20:00
Sok újdonsággal indul a 2024/25-ös tanév
Az új tanév változásairól, mobilhasználatról, orvosi igazolásokról, a pedagógusbérek további emeléséről, ingyenes jogosítványról, óvodai KRÉTA rendszerről is szó volt.
Országos Szakmai Tanévnyitó Konferencia Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei rendezvénye
Fotó: Sipeki Péter
Zsúfolásig megtelt hétfőn kora délután a Kodály Zoltán Általános Iskola Kodály terme az Országos Szakmai Tanévnyitó Konferencia Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei rendezvényén. A Belügyminisztérium, az Oktatási Hivatal és a Klebelsberg Központ ismét összehívta a pedagógusokat, az oktatási intézmények képviselőit az Oktatási Hivatal Nyíregyházi Pedagógiai Oktatási Központ szervezésében, hogy átfogó, hiteles és korrekt tájékoztatást kapjanak a hamarosan kezdődő tanévről és a jogszabályi változásokról.
A Nyíregyházi Cantemus Kórus ünnepi műsora után dr. Kovács Ferenc Nyíregyháza polgármestere köszöntötte a megjelenteket, és kifejtette: az önkormányzat mindig prioritásnak tekinti az oktatást, minden módon segítik az iskolákat. – Nagyon fontos a városunk jövője szempontjából, hogy a legjobb legyen a helyi edukáció, ezért is tartjuk meg minden évben tanévkezdés előtt a köznevelési tanács ülését, ahol a nyíregyházi oktatásban résztvevő szakemberekkel, pedagógusokkal, vezetőkkel - óvodától az egyetemig - átbeszéljük az előttünk álló hónapok feladatait, azokat a dolgokat, amikben segíthetünk, illetve azokat a problémákat is, amelyek esetlegesen körvonalazódnak – részletezte a polgármester, és hozzátette: az idén kiterjesztették az iskolakezdési tanszercsomag támogatást, az alsósok mellett rászorultsági alapon, külön kérelemre a felsősök is kaptak ilyen segítséget. Arra is felhívta a résztvevők figyelmét dr. Kovács Ferenc, hogy nagy a pedagógusok és a városvezetés felelőssége abból a szempontból is, hogy több ezer új munkahely várható a közeljövőben a városban, amit helyi munkavállalókkal szeretnének nagyrészt betöltetni. Ezért fontos, hogy a diákok megkapják a megfelelő oktatást, és itt helyben vállaljanak munkát. A város több programot is elindított annak érdekében, hogy segítse a tehetségeket, hogy minél nagyobb tudáshoz juthassanak hozzá, amit helyben tudnak majd kamatoztatni.
Digitális fejlesztés
Dr. Maruzsa Zoltán, a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára a következő tanév feladatairól, változásokról, fejlesztési tervekről beszélt az előadásában. A 2024/25-ös tanév rendjéről elmondta, hogy teljes hetekre szervezik a szüneteket. A tanév június 20-án ér véget, ami ugyan későbbi a megszokottnál a hosszabb tavaszi szünet miatt, a tanítási napok száma azonban változatlan. Az államtitkár beszámolt arról is, hogy a tankönyvek rendben megérkeztek, még néhány iskola van, ahova szintén eljut a héten minden felszerelés. Az Oktatási Hivatal számos újdonsággal áll elő a tankönyv- és digitális tartalomfejlesztés területén is, mely összesen 198 újítást foglal magába. Kiemelte az elérhető - főként osztályfőnöki órákra szánt - közösségi nevelési tartalmakat. A Nemzeti Köznevelési portálon már elérhető a közlekedésbiztonság témakörhöz a digitális, valamint készül az egészségfejlesztési tananyag is, ami szeptember elején lesz elérhető. Az államtitkár felsorolta, hogy tavasszal különböző témahetekkel is készülnek: Pénz7, Digitális Témahét, Kárpát-medencei Fenntarthatósági Témahét. Ezekre mindig nagyon nagy a diákok érdeklődése, ezért a jövőben még bővíteni szeretnék.
Ingyenes jogosítvány diákoknak
Akár 40-50 ezer forint megtakarítást is jelent, hogy az állam a középiskolák utolsó évfolyamos tanulóinak ingyenesen biztosítja a „B” kategóriás közúti járművezetői engedély megszerzéséhez szükséges közlekedési alapismeretek és egészségügyi alapismeretek elsajátítását és ennek számonkérését a KRÉTA rendszerben. A vezetési gyakorlat egyelőre továbbra is marad az autósiskoláknál vagy pilot programot szervez a Honvédelmi Minisztérium Szolnokon, majd szeretnék kiterjeszteni, ami egyébként nem jelent semmilyen elköteleződést, az intézmények számára nem jár sok feladattal, minimális adminisztrációra és szervezésre lesz csak szükség.
– A piacon olyan mértékben drágult meg a jogosítványszerzés, hogy ez már az előző években láthatóan visszavetette a fiatalok kedvét jogosítványszerzéstől, ezért akar a kormány ezen a téren beavatkozni az iskolák bevonásával – részletezte az államtitkár, és ki is kifejtette: a KRÉTA rendszerbe telepítik a KRESZ és az egészségügyi tanfolyam tananyagait, hogy a végzősök számára hozzáférhetővé váljanak. Az iskoláknak csak az online vizsgákra kell termet és felügyeletet biztosítani 3-4 alkalommal egy-egy órára. Az egészségügyi tanfolyam gyakorlati részéhez az Országos Mentőszolgálat nyújt segítséget, a tanév folyamán, minden érintett helyszínre ki fognak menni, és megmutatják a végzősök számára hogy az életmentés, elsősegély hogyan néz ki a gyakorlatban.
Egylépcsős igazolás
Egyszerűbb lesz az hiányzások orvosi igazolása, nem kell a szülőknek és a diákoknak bíbelődni majd ezzel. Nem kell már papír alapon kérni az igazolást, hanem az orvos rögzíti az EESZT (Egészségablak) felületén a gyermek betegségének adatait, közvetlenül be tudja jelölni az iskolai hiányzás napjait, ez az igazolás pedig automatikusan átkerül a KRÉTA rendszerébe. Tehát az orvoslátogatással egyidejűleg eljut az információ az iskolákba, így nem lesz többé elveszett vagy később pótolandó igazolás, valamint a gyerekek sem tudnak esetlegesen trükközni az orvosi papírokkal. Főként a pedagógusokat érinti az új továbbképzési rendszer, amely 2025 szeptemberétől lép életbe, azonban már ősz folyamán megjelennek az erről szóló rendeletmódosítások. Az elavult módszert a közigazgatási képzési rendszerhez hasonlóan digitális formára cserélik, az óvodapedagógusoknak, tanítóknak, tanároknak, lényegében minden nagyobb területen biztosítanak jelentős, ingyenesen elérhető kínálatot. Ugyan marad a jelenléti továbbképzés is, az online oktatás nagyobb létszámban tervezhető, mivel nem lesz szükség utazásra, időpont-egyeztetésre. Az államtitkár elmondta, ennek a struktúrának idén ősztől elérhetővé válik egy próbaverziója is. Most azonban szeptember és január 31. között egy egyszeri 10 órás továbbképzési feladatot kérnek minden pedagógustól.
– A digitalizáció terén is tovább szeretnénk haladni. Az elmúlt években jelentős változás történt, a szélessávú internethálózat kiépítése mellett okostantermeket fejlesztettünk, pedagógus notebookokat osztottunk ki, valamint az 5. és 9. évfolyamos diákoknak 2022 tavaszát követő két évben 453 ezer notebookot juttatunk el – mondta dr. Maruzsa Zoltán, és kiemelte: ezt a programot folytatva november és december folyamán további 125 ezer hordozható számítógép kiosztása várható, így már a köznevelésben részvevő minden 5. és 12. tanfolyamos diák rendelkezni fog ingyenes laptoppal, aki arra igényt nyújtott be.
Nincs mobilozás
Az államtitkár kifejtette azt is, hogy továbbra is az a cél: az oktatási intézményekben ne mobilozzanak a diákok, csak akkor, ha a pedagógus ezt kifejezetten kéri oktatási célzattal. Megemlítette, hogy egy felmérés szerint a magyar diákok a nemzetközi átlagnál is magasabban nyilatkozták azt, hogy órán nem kapcsolják ki a telefonjukat, illetve, hogy zavarja őket a többi gyermek mobilhasználata. Mint mondta, többek között ezen visszajelzések alapján hozták meg a korlátozó intézkedéseket. Ugyanakkor az intézmények felelősségi körébe helyezik, hogy milyen módon rakják biztonságba az eszközöket az iskolákban. Mindezeken kívül újabb változás, hogy szeptember elsejétől az óvodákra is kiterjed a KRÉTA-rendszer.
Egyre magasabb bérek
Dr. Maruzsa Zoltán a pedagógus-béremelésekkel kapcsolatban emlékeztetett arra is, hogy túl vannak egy jelentős béremelési hullámon, januártól a köznevelésben és szakképzésben 340 milliárd forintnyi többletforrást biztosítottak a fizetések emelésére. 2025. január elsejétől újabb, 21 százalékos emelés várható.