2024.09.26. 14:18
Pár kilótól még könnyebb megszabadulni: vegyük észre az elhízás kezdeti jeleit!
A gyerekkori elhízás az egyik legégetőbb népegészségügyi kihívás, közösen sokat tehetünk a jövő nemzedékéért. Mozgásra hívnak a gyermekorvosok.
A túlsúlyos gyerekeknek korai kardiovaszkuláris, cukor- és magasvérnyomás betegséggel kell számolniuk
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
– A gyerekkori túlsúly azért nagy probléma, mert az elhízott gyerekek hosszútávon elhízott felnőttek lesznek, a túlsúly következményeként pedig korai kardiovaszkuláris, cukor- és magasvérnyomás betegséggel kell számolniuk. A gyermekkori elhízás napjaink egyik legégetőbb népegészségügyi kihívása. A riasztó ütemben emelkedő tendenciát muszáj megállítani, hiszen a túlsúly, az elhízás aláássa a fizikai, szociális és pszichológiai jóllétet, kockázati tényezője a felnőttkori elhízásnak, s számos krónikus megbetegedésnek – mondta dr. Kántor Irén nyíregyházi házi gyermekorvos.
Nem elhízni könnyebb, mint lefogyni
Ezek mellett gyakoribbak az ortopédiai problémák, valamint a túlsúlyos gyerekek fele, a túlsúlyos serdülők 80 százaléka felnőttként is elhízott marad – részletezte a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke, s megjegyezte: amennyiben a gyermek testsúlya rendeződik, akkor is nagyobb esélyük lesz a felnőttkori szív- és érrendszeri betegségekre, mint a normál súlyú társaiknak. Sajnos a társadalom toleranciája, elfogadása is komoly nehézség, amivel a nem erős karakterű gyermekek, fiatalok nem tudnak megbirkózni, ők a szorongás és depresszió mellett bulimia áldozatává is válhatnak, vagyis kialakul egy ördögi kör, amiből nagyon nehéz kilépni.
Ebben próbál hatékony segítséget nyújtani egy országos prevenciós programjuk, mely elnyerte a Richter Anna-díjat.
– Alapigazság, hogy nem elhízni könnyebb, mint lefogyni, így korai felismeréssel és jelzőrendszerrel segítenénk a szülőket és a védőnőket a gyermekkori túlsúly kialakulásának felismerésében, és a súlyos következmények elkerülésében. Az ország minden részéből vonunk be alapellátó gyermekorvosokat a probléma megoldásába, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének Életmód Ambulanciájának csapata adja azt az újfajta szemléletbeli, kommunikációs, viselkedésváltoztatást támogató módszert, amellyel a gyermek és családjaik hétköznapjait és hosszú távú egészségét előítéletek nélkül, hatékonyan tudják befolyásolni. Az első körbe bevont háziorvosok később helyi szakértőként adják tovább kollégáiknak az ismeretet, amely az orvosi támogatás és a páciens önmenedzselése eredményeként változást hozhat a magyar társadalomban – foglalta össze röviden a programot és a hosszú távú célokat dr. Kántor Irén.
A család a minta
A gyermekorvos, -diabetológus megemlítette, változott a technológiai környezetünk, olyan sok gép, eszköz vesz körül és szolgál ki bennünket, ami miatt fizikai tevékenységre egyre kevéssé van szükség.
– Egyre nagyobb az olló, egyre több kalóriát viszünk be és egyre kevesebb lehetőségünk van arra, hogy ezt leadjuk – mutatott rá az összefüggésekre a szakember, aki – kollégáival együtt – látja azt is, a gyerek a család része, azt a mintát követi, amit otthon lát, akkor is, ha az nem feltétlenül egészséges vagy jó. Emiatt figyelhető meg az is, hogy nagyon sok esetben egy családban nemcsak a gyermek, hanem a szülők is túlsúllyal vagy elhízással küszködnek.
– Mi gyermekorvosok vagyunk, de amikor a nebulóknak tanácsot adunk, bízunk benne, hogy a szülő is társ lesz a változásban. Betartja a tanácsokat és az életmódnevelésben is a példamutatás kerül előtérbe. A gyerek akkor fog gyümölcsöt enni, ha azt látja, anya és apa is azt eszik, akkor fog mozogni, ha ezt látja a szüleitől is. Ha a szülők nem ismerik fel, hogy a csemetéjük túlsúlyos vagy elhízott, akkor kicsi az esély, hogy változtatni fognak, vagy tesznek azért, hogy egészségesebben éljen, többet mozogjon és elérje az ideális testsúlyt. Nagyon fontos, ne csak akkor vegyük észre a bajt, amikor a gyerek már 10-15 kilogramm felesleggel él, hanem amikor felszedett 2-3 kilót. Ekkor még könnyebb azt leadni, mozgásra rábírni a gyereket, a fokozatosan kialakuló rossz életmódbeli szokásokat és beidegződéseket elhagyni. Enni jó, ülni jó, tévét nézni jó, számítógépezni jó, de lemondani róluk, nem könnyű – utalt a tapasztalatokra a házi gyermekorvos.
Pénteki séta Nalával
A gyerekeknek vannak kötelező és nem kötelező orvosi vizsgálatai, szűrései. Az EESZT-ben minden egészségügyi adat megtalálható, köztük a testmagasság és a testsúly is. Ha ezt egyetlen helyen összegyűjtve, táblázatba rendezve látjuk, akkor pontosan nyomonkövethetővé válik a tendencia, ha elindul egy negatív folyamat. A kidlongi.hu honlap és applikáció ebben óriási segítség lehet. Az életmódváltó programban oktatjuk az orvos kollégákat, mozgástípus kiválasztásában és diétában is segítjük a gyerekeket, de a legfontosabb a motiválás, a megfelelő kommunikáció kialakítása, célok megtalálása és elérése.
– Remélem, hogy a díjnyertes projektünkkel futótűz leszünk, s mindig indulnak majd olyan programok, mint amilyen a Mozgás receptre kezdeményezés. Ennek keretében minden pénteken 17 órától az egészségre vágyó gyerekeket és családokat várjuk a Bujtoson. Ott lesznek a gyógytornászok, dietetikusok, akikkel séta közben is lehet beszélgetni, kérdezni, szívesen adnak majd tanácsot. A Jósa András Tagkórháznak van egy terápiás kutyája, Nala, vele sétálhatnak a résztvevők. És természetesen várjuk a szülőket – a 8 év alattiakat mindenképp szülői is kísérje el – is, hogy kialakuljon egy közös gondolkodás és cselekvés – hívott mindenkit pénteki sétára a házi gyermekorvos.
A Mozgás receptre programhoz Nyíregyházán 25 felnőtt és 10 gyerekorvos csatlakozott, vagyis ezek az orvosok rendszeres fizikai aktivitást, mozgást írhatnak fel receptre, amit a páciensek helyi mozgáshelyszíneken, mozgásszakemberek által vezetett alkalmakon válthatnak be mozgási lehetőségekre.
Nyíregyházán a „Mozgás Receptre" beváltására a „Mozdulj Nyíregyháza!" keretében, a Mozgás Receptre jelzéssel ellátott foglalkozásokon biztosítanak lehetőséget a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban szeptember 23-tól.
Az érintett foglalkozások:
Hétfő 16.30–17.30: Gerinctorna a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. A foglalkozásokat a Human Spektrum Bt. gyógytornászai tartják. Vezető: Vámosi Istvánné gyógytornász
Kedd 8.00–9.00: Gerinctorna a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. A foglalkozásokat a Human Spektrum Bt. gyógytornászai tartják. Vezető: Vámosi Istvánné gyógytornász.
Kedd 18.30–19.30: Medical fitness a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. A foglalkozásokat a Human Spektrum Bt. gyógytornászai tartják. Vezető: Vámosi Istvánné gyógytornász.
Szerda 16.30–17.30: Gerinctorna a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. Vezető: Vámosi Istvánné gyógytornász.
Csütörtök 8.00–9.00: Gerinctorna a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. A foglalkozásokat a Human Spektrum Bt. gyógytornászai tartják. Vezető: Vámosi Istvánné gyógytornász.
Csütörtök 18.00–19.00: Medical fitness a Városi Stadionban, a Szabadidősport-központban. A foglalkozásokat tartja: Váradi Hajnalka medical fitness szakértő
Péntek 17.00-18.00: Életmódséta Nalával a Bujtosi Városligetben. A foglalkozások vezetésében gyógytornászok, dietetikusok és orvosok vesznek részt, valamint terápiás kutya és felvezetője.