2024.10.11. 14:00
A legjobb rendvédelmi drónpilóta
Jövőre már mindenki Vaskó László tűzoltó alezredest akarja legyőzni. Ő a legjobb drónpilóta cím megvédésért száll majd harcba.
Vaskó László a nyíregyházi tűzoltólaktanyában
Fotó: Sipeki Péter
A nyíregyházi drónpilóta ott volt a törökországi földrengés után, hogy a HUNOR kutató-mentő szervezet tagjaként a romok között túlélőket keressenek, ötszáz méter magasból pásztázta az észak-macedónai pusztító erdőtüzet, figyelte a lángok útját, hogy a továbbterjedést megakadályozzák, településeket és életeket mentsenek a magyar tűzoltók. Szeptemberben másodszor vette át a Rendkívüli Helytállásért Érdemjel arany fokozatát, nem sokkal később pedig ott volt I. Belügyi Drón Kupán, ahol egyéniben a legjobb pilótának bizonyult.
Igen, ő Vaskó László, aki 21 évesen informatikusként került a katasztrófavédelmi igazgatósághoz, ma pedig az informatikai osztály vezetője. Olyan precíz és fontos tudással rendelkezik, amire nem csak a mindennapokban, hanem a rendhagyó helyzetekben is számítanak.
Drónpilóta – tanulás, képzés
– A katasztrófavédelemnél legfőképp keresési, mentési műveleteknél, kárhelyszíni felderítésekre használjuk a drónokat. Nehezen megközelíthető vagy veszélyes területeken alkalmazzuk. Mindkét drónunk hőkamerával van felszerelve, amely elengedhetetlen része a felderítéseknek – sorolja Vaskó László tűzoltó alezredes mi mindenre jók ezek az eszközök. – Ezek ipari kivitelű drónok, úgy vannak kialakítva, hogy jobban ellenálljanak az időjárási körülményeknek, valamint védettebbek a különböző jelzavarások, interferenciák ellen, mint a kommersz drónok – magyarázza miközben rövid bemutatót is tart a nyíregyházi tűzoltólaktanya udvarán. S míg tíz évvel ezelőtt csak ismerkedtek a drónokkal, rövid idő alatt bebizonyosodott, kiválóan segítik a munkát, így BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (BM OKF) egy sikeresen lebonyolított beszerzésének köszönhetően ma már minden katasztrófavédelmi igazgatóság rendelkezik egy drónszállító gépjárművel, melyeket felmálháztak két ipari drónnal, valamint olyan technikai berendezésekkel, amelyek lehetővé teszik a terepen is a folyamatos üzemeltetést.
Persze önmagától a gép nem repül, nem készít felvételeket...
– Az idén minden vármegyében kiképeztek 10 szakembert, akik szükség szerint bevethetőek a drónos feladatok végrehajtásban. Nálunk ez a szám 12, mert Mitru István tű. százados kollégámmal már korábban megszereztük a képesítéseket és a szükséges gyakorlatot. Ez jól is jött, hiszen drón mentorként segíteni tudtuk a BM OKF kiképzési feladatait, régiós szinten oktattuk a leendő drón mentorokat és operátorokat – utal arra, milyen hasznos, hogy már 2014-ben megérezte, mekkora lehetőségek rejlenek a drónokban. HUNOR-os kollégájával, Moldován Andrással együtt vették meg az első drónjaikat, majd jött a folyamatos tanulás és gyakorlás. Aztán gyakorlatokra is elvitték az eszközt, aminek az lett a következménye, hogy már drónos feladatokat is meg kellett oldani a csapatoknak. Gyakorlatoztak Dániában, Portugáliában, Szerbiában, 2024-ben pedig itthon meghirdették az I. Belügyi Drón Kupát, ahol a katasztrófavédelem két csapatot indított, de egyéniben is pontozták a teljesítményt.
Felderítés a magasból
– A verseny megszervezése példaértékű volt, az eseményeket egész nap nyomon lehetett követni az alakulótéren elhelyezett nagyméretű kijelzőn – meséli a hazai megmérettetésről, melyre a rendezők igen változatos feladatsort találtak ki. – Egy elméleti kérdéssorral kezdtünk, 20 perc alatt 30 kérdést kellett megválaszolni, felmérték a drón üzemeltetésre, navigációra, a jogszabályok ismeretére, és meteorológiai definíciókra vonatkozó tudásunkat. A következő a technikai, ügyességi pálya volt. Itt egy kisebb drónnal repültünk, akadályokat kerülgetve egy meghatározott nyomvonalon. Ezen mérték le a gyakorlati képességeinket – mondja, és hozzáteszi: a katasztrófavédelemnél nem szoktak hosszas földközeli manővereket végrehajtani. – Mi inkább nagy magasságban végzünk felderítéseket. Így ez a feladat kicsit idegen volt számomra, ám jól jött, hogy otthon, az udvaron építettem egy kisebb pályát, ahol ezt gyakoroltam – árul el apró titkot a felkészülésről Vaskó László.
– A harmadik feladat szituációs felderítés volt, eltűnt személyt – nekünk egy szökött bűnözőt – kellett megkeresni meghatározott leírás alapján egy viszonylag nagy kiterjedésű erdős, cserjést területen. Ezt a feladatot hőkamerával hajtottuk végre, amit hátráltatott, hogy viszonylag meleg volt az idő, a nap felmelegítette a környezetet, így nehéz volt azonosítani a szerepjátékos hőképét – enged betekintést a versenykihívásokba.
Megerősítő győzelem
Az utolsó feladatról csak nevetve tud mesélni, s ez így volt a versenyen is. Nem izgulták túl...
– Nagyon élveztük a „Capture the flag”-ot, vagyis a zászlógyűjtést. Egy nagy mezőn voltak elrejtve különböző színű zászlók, nekünk a pirosat kellett beazonosítani, és összegyűjteni. A drónnal kerestem a zászlókat, majd a felderítőknek minél gyorsabban vissza kellett hozniuk azokat egyesével. A feladatot nehezítette, hogy kevés volt a viszonyítási pont a nyílt területen, így kicsit bonyolult volt pontosan elmagyarázni a futóknak, hogy merre fogják megtalálni a zászlókat, ráadásul rádiót sem használhattunk, csak ordítottunk: most jobbra, még előre… – merül el a részletekbe, s azonnal hozzáteszi: minden feladatot csapatmunkával hajtottak végre. – A csapatot Karsay Viktor főhadnagy vezette, ő volt az egyik felderítő is, további három felderítő Bodó Bence hadnagy, Kormos Zoltán őrnagy és Pádár Zoltán százados volt. A pilótamunkámat Olasz András százados segítette – nevesíti a bronzérmes csapat tagjait, arra pedig nem számított, hogy egyéniben nem talál legyőzőre, igaz a legjobbak között 1-2 pontok döntöttek.
– Ez a győzelem számomra megerősítés, hogy jó úton járok, és kihívás is. Jövőre biztosan mindenki engem akar majd legyőzni, nekem pedig nem lehet más célom, mint megvédeni a címet. Ennek pedig a plusz hozadéka, hogy tudásban, gyakorlatban mindenki egyre jobb lesz, amit - bármilyen területen is dolgozzunk - csak hasznosítani tudunk a hivatásunkban – mutat rá a pozitív hatásokra és következményekre a tűzoltó alezredes.