Agrárium

2024.11.02. 20:00

Betakarítás: célegyenesben a mezőgazdasági gépek

A kukorica és a napraforgó betakarítása korán, már augusztus utolsó hetében megkezdődött, amit szeptember közepének csapadékos időjárása megakasztott kissé. Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke értékelte portálunknak a betakarítás jelenlegi helyzetét és a terméseredményeket.

A napraforgó realizált hozama 2,5 tonna/hektár vármegyénkben

Fotó: MW-archív

Elmondta, az őszi vetések előkészítésének határozottan kedvezett október második felének időjárása, valamint az enyhén szeles és meleg napsütéses nappaloknak köszönhetően, a némileg visszanedvesedett termények újra száradásával, a betakarítás is lendületet vett. Október harmadik és negyedik hetében az azt megelőző napokhoz képest jelentős volt az előre haladás.

 

betakarítás, kukorica, napraforgó, burgonya, mezőgazdasági munkagépek
Betakarítás: A kukorica vetésterülete az előző évi 81.896 hektárról 87.721 hektárra növekedett - a betakarítás gyakorlatilag befejeződött
Fotó: MW-archív

Betakarítás: nagyot ugrott a szója vetésterülete

A napraforgó idei vetésterülete (51.683 hektár) a tavalyihoz képest több mint hat százalékkal csökkent. A korai tavasz, a kedvezően csapadékos időjárás miatt az állományok vegyes, de ígéretes képet mutattak: szár- és tányérbetegségek általánosan nem jelentkeztek, de a szárazság miatti másodlagos gyomosodás helyenként gondot okozott. A vármegye több körzetében volt jégverés, ami lokálisan jelentős, de összességében csekély károkat okozott: az év közbeni káreseményeket figyelembe véve (belvíz, jég, aszály) összesen 105 hektárnyi napraforgó vált betakaríthatatlanná.

Rácz Imre tájékoztatása szerint augusztus utolsó hetében kezdődött el a napraforgó betakarítása, majd az esőzések miatt pár napra megállt ugyan, de azt követően ütemesen haladt. Mostanra be is fejeződött: a realizált hozam 2,5 tonna/hektár, ami az utolsó becslések és a korábbi évek átlagaihoz képest jónak mondható. 

A szója idei vetésterülete (2.311 hektár) a tavalyihoz képest csaknem megháromszorozódott. A betakarítás a Dél-Nyírségben kezdődött el szeptember első hetében, de szeptember közepén már vármegye szerte dolgoztak a mezőgazdasági munkagépek, a legfrissebb összesítés szerint a termőterület több mint 95 százalékát betakarították, a termésátlag 2,24 tonna/hektár, 17 hektárt hozam nélküli gyomosodás miatt „zúztak le” a gazdák.

A kukorica vetésterülete az előző évi 81.896 hektárról 87.721 hektárra növekedett – tudtuk meg Rácz Imrétől. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke szerint a 2022-es év kedvezőtlen tapasztalatai, az erős aszályfüggés, a magas input- és energiaárak, valamint az ukrán kukorica árletörő hatásai után a 2023-as évi eredményeknek köszönhetően növekedett kissé a termőterület. A kukorica kezdeti fejlődésére nagyon kedvező volt az időjárás, még az elszenvedett jégverések, viharok ellenére is. A július-augusztusi csapadékszegény időszak azonban talán ezt a kultúrát viselte meg legjobban. A betakarítás itt is augusztus utolsó hetében kezdődött meg, a nagyon gyenge, illetve jégvert területeket megsemmisítették (258 hektár). Az elmúlt két hétben mintegy 5.350 hektárt vágtak a gazdák, így a vetésterület 96 százalékával végeztek a gazdák, míg 6,14 tonna/hektár a hozam. A nedvességtartalom a csapadék, illetve a hajnali köd hatására a tárolási norma fölé, 16-17 százalékára emelkedett. Az árak nagy szórást (63 és 75 ezer forint/tonna) mutatnak.

A burgonya termőterülete évről-évre csökken

Az aszálytól való félelem, a kedvezőtlen értékesítési viszonyok miatt a burgonya vetésterülete jelentősen, évről-évre folyamatosan csökkent, az idén 784 hektáron vetettek belőle a vármegyei gazdálkodók, ami ugyan egy kicsivel több az előző évi 763 hektártól, de hosszabb távú összevetésben kevésnek mondható. 

Rácz Imre, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara vármegyei elnöke tájékoztatásából kiderült: a burgonya betakarítását október harmadik dekádjában fejezték be, az utolsó termésbecslést meghaladó, átlag 22,26 tonna/hektáros hozamot realizáltak a gazdák a vármegyében. A betakarított gumók általában megfelelőek, mind minőségben, mind méretben, bár a kötöttebb talajú termőhelyeken kissé deformáltak is előfordultak. A tétel nagyságától függően 150-250 ezer forint/tonna körül mozgott, de a betakarítás végére 150 forint/kilogramm alá esett a burgonya felvásárlási ára.

Csak Tiszavasvári és környékén

A cukorrépa termesztése szinte teljes egészében Tiszavasvári és térségében valósul meg, de már a korábbi évek 300-500 hektáros területnagyságához képest ma már csak 89 hektáron foglalkoznak vele. A betakarítás csak nemrégiben kezdődött el, a várható hozam 80 és100 tonna/hektár között alakulhat, kártevők eddig nem voltak jellemzőek. A termés minősége eddig jónak ígérkezik.

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában