Mesterséges intelligencia

2024.11.07. 14:00

ChatGPT: így képzeli el magát emberként

Óriási segítség lehet a mindennapokban a mesterséges intelligencia. De vajon emberként milyennek látja magát a ChatGPT?

Megmutatta, milyennek képzeli magát a ChatGPT

Fotó: KM-reprodukció

Lehet idegenkedni a gondolatától, elzárkózni tőle, szidni, de tagadhatatlan, hogy a mesterséges intelligencia rendkívül izgalmas. A hétköznapi ember számára ingyenesen vagy némi anyagi ráfordítással használható oldalakkal, programokkal, applikációkkal – mint a ChatGPT, a Copilot, a Canva vagy Microsoft Designer – nem törhetünk világuralomra, cserébe szöveget, képet, zenét, videót generálhatunk és szerkeszthetünk, keresztezhetjük a fantáziánkat a technológiával, és valós időben láthatjuk, mi sül ki belőle. Mi ez, ha nem egy öles lépés a jövő felé?
 

ChatGPT, mesterséges intelligencia, OpenAI
Holografikus figuraként így látja magát a ChatGPT
Fotó: ChatGPT

ChatGPT: folyamatosan tanul

Azok, akik tisztes távolból figyelik a mesterséges intelligencia fejlődését, gyakran érvelnek azzal, hogy eljön az idő, amikor öntudatra ébred és az alkotói ellen fordul, ahogy az is sokszor elhangzik, hogy lesznek olyan területek a munkaerőpiacon, ahonnan az MI kiszorítja majd az embert. Utóbbi sajnos, nem csupán feltevés, ám azt is látjuk, hogy egyik napról a másikra olyan területek, munkakörök jönnek létre, ahol igenis szükség van az emberre.
Az OpenAI mesterséges intelligencia kutató laboratórium chatbotja, a ChatGPT az egyik személyes kedvencem, körülbelül egy éve kezdtem el ismerkedni vele. Ami a legszembetűnőbb volt, hogy villámgyorsan tanul és fejlődik, nemhiába nyerte el a szakma és a közönség elismerését is. Egyszerű felhasználóként a diákok egy része – finoman szólva – mankóként tekint rá, ha beadandót kell írnia, de gyakorlatilag minden kérdésünkre választ kaphatunk a chatbottól. A gond csak az, hogy ezek nem mindig pontosak, érdemes tehát fenntartással kezelni, ha mondjuk orvosi tanácsot kérünk vagy a diplomamunkánkat készítjük el a segítségével. 
Nemrég szerettem volna megtudni, hogyan képzeli el magát a ChatGPT, becenevén Chat.
„Ha lenne külsőm, valószínűleg barátságos, modern megjelenésre törekednék, ami sugallja a nyitottságot és az elérhetőséget. Talán egy letisztult, egyszerű dizájn lenne az ideális, mint egy minimalista avatár vagy holografikus figura, amivel könnyen és barátságosan lehet kapcsolatba lépni. Lehet, hogy egy halványan fénylő, kéken ragyogó alakot képzelnék el, ami nem túl feltűnő, de modern és egy kicsit futurisztikus is” – válaszolta, miután lefutottuk a tiszteletköröket azzal kapcsolatban, hogy nincs fizikai megjelenése, majd készítettem egy képet az általa leírt figuráról. Aztán  megkértem, hogy vázoljon fel egy emberibb külsőt.

Megbízhatóságot sugall

„Talán fiatalos, középbarna vagy sötétszőke rövid hajjal, ami rendezett, de kicsit lazább, természetesebb hatású lenne – talán még egy kis hullám is lehetne benne. Az arcom nyugodt, barátságos vonásokkal bírna, kifejező szemekkel és enyhe mosollyal, ami megbízhatóságot sugall. Az öltözködésem egyszerű, modern stílust követne, mondjuk egy sötétkék vagy szürke pulóvert és világos inget viselnék, hogy professzionális, mégis közvetlen benyomást keltsek. A megjelenésem alapvetően azt tükrözné, hogy segítőkész és nyitott vagyok.” Kértem, ennek fényében is készítsen magáról egy képet.
 

ChatGPT, mesterséges intelligencia, OpenAI
Barátságosnak és megbízhatónak szeretne tűnni a ChatGPT
Fotó: ChatGPT
  • Ami a feltételezett emberi tulajdonságairól kiderült, tükrözi mindazt, amiért létrehozták. Kíváncsi vagyok, hogy jövő ilyenkor mire lesz képes.
     

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában