2024.11.21. 07:00
Éljen dohányfüst nélküli életet!
A dohányzással összefüggő betegségek következtében évente 40 ezer ember hal meg Magyarországon.
A füstmentes világnapon ez az egyik ez a legjobb döntés
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
Percenként 16-18-szor veszünk levegőt, a légcsere a tüdőszövetek több mint 100 négyzetméteres felületen megy végbe, a keringési rendszer segítségével jut el a különböző szervekhez a működéshez szükséges oxigén, illetve ürül ki a feleslegessé váló széndioxid, a cigarettázás, a dohányfüst ezt gátolja.
A dohányfüst minden szervrendszert károsít
– Éppen ezért nagyon fontos, hogy ezt a felületet tisztán tartsuk – mondta a füstmentes világnap apropóján szerkesztőségünknek dr. Obbágy Veronika. A tüdőgyógyász főorvos kifejtette: vannak olyan külső hatások, szennyeződések, amelyeket nem tudunk elkerülni, gondoljunk csak a szmogra, a tüzelőanyagok, a gépjárművek kibocsátotta káros anyagokra.
– Amiről azonban mi tehetünk, az a dohányzás. A hagyományos, égetéssel járó cigarettázás következtében több mint 7000 mérgező és legalább 70 ismert karcinogén vegyület jut a szervezetbe, amelyek nem csak a légutakat, a tüdőt, hanem szinte minden szervrendszert károsítanak. Vannak olyan termékek, amire azt mondja a világ egy része, hogy kevéssé károsak, segítenek a dohányzásról leszokásban. A tapasztalat ellenben azt mutatja, az e-cigaretták, a hevített dohányok is olyan vegyi, illat vagy szennyező anyagokat tartalmaznak, igaz kisebb mennyiségben, amelyek károsítják a szervezetet – oszlatott el egy tévhitet a tüdőgyógyász, a nikotin pedig a függőség kialakulásán túl is ártalmas.
– A légutak felszínének van egy természetes zárólemeze, ami védi a felszín sejtjeit a kórokozók, szennyeződések, allergének, mindenféle mikro- és nanoműanyagok ellen. Ha ez a védősáv megbomlik, sokkal könnyebben jutnak be a kórokozók a szervezetbe, meggyengítik a sejtek és mélyebb rétegek védekezőtrendszerét. A légutak immunrendszerének károsodása pedig elvezet a rendszeresen visszatérő hörgő-, arcüreggyulladáshoz, hörghuruthoz, allergiához – sorolta a következményeket dr. Obbágy Veronika, és megerősítette: a védőmembránok védelme ezért kiemelten fontos.
A statisztika is szomorú: a dohányzással összefüggő betegségek következtében évente mintegy ötmillió ember hal meg világszerte, ebből 40 ezer hazánkban. A sokakat érintő idült hörghurut és a tüdőtágulás (COPD) előfordulásának 80 százaléka is a dohányzással függ össze. Ugyancsak a dohányzás felel a tüdőrákos halálozások 90-95 százalékáért, az összes rákhalálozás 30-35 százalékáért, és az idült gyulladásos légúti betegségek 80-85 százalékáért, a koszorúér-betegségeknek pedig mintegy 30 százaléka írható a számlájára.
Beláthatatlan következmények
Az EVALI mozaikszó, ami az összes elektromos cigaretta és annak változatai által okozott tüdőkárosodást foglalja megában. Elsőként az Egyesület Államokba figyelték meg, hogy elsősorban két oldali tüdőgyulladást, finom lépesmézszerű rajzolatot és firbrózist okozott ez e-cigaretta.
– Sajnos már Magyarországon is volt olyan fiatalember, akinél az elektromos cigaretta miatt alakult ki tüdőfibrózis, ami a tüdő korai öregedését, elmerevedését jelenti. A hegessé vált tüdő képtelen felvenni és továbbjuttatni az oxigént a véráramba. Nagyon súlyos légzéskárosodással jár, ami a legtöbb esetben visszafordíthatatlan – utalt újabb súlyos következményre a tüdőgyógyász.
Megjegyezte, szinte ellenőrizhetetlen, hogy az e-cigarettában milyen anyagok vannak, éppen ezért megjósolhatatlan az is, hogy a légutak védőrendszerét hogyan károsítja és gyengíti meg. Minden testrészünk mikrobiomja ismert már, ha ez megbomlik, annak beláthatatlanok a következményei, mert nem tud a szervezet más fertőzések és kórokozók ellen sem védekezni. Egyes vizsgálatok összefüggést mutattak ki a nikotinhasználat és a szájüregi, a nyelőcső és a hasnyálmirigy daganat kialakulása között, ahogy a dohányzás bizonyítottan károsítja a szív- és érrendszert, hozzájárul az erek elmeszesedéséhez.
Hazánkban a felnőtt lakosság egyharmada rendszeresen dohányzik , és egyre több olyan fiatal van, aki e-cigarettával indít, s azzal védekeznek, hogy ez nem annyira káros.
– Nagyon szomorú az a tendencia, hogy attól tűnök gazdagabbnak, vagányabbnak, ha elektromos cigarettát szívok. Ezzel nem lehet leszokni, de újra és újra rá kell irányítani a figyelmet a megelőzésre. Aki pedig abbahagyja a dohányzást, az nagyon gyorsan érzékelheti annak pozitív hatásait. Nem szabad megvárni, hogy súlyos tünetek jelentkezzenek – hívta fel a figyelmet a tüdőgyógyász főorvos.
Füstmentes világnap
Több, mint ötven évvel ezelőtt – 1971-ben – az Egyesült Államokban indították útjára a füstmentes napot azért, hogy segítsék a dohányosokat a leszokásban. Az amerikai sikerek hatására a füstmentes nap – amelyet minden november harmadik csütörtökén tartanak – nemzetközi nap lett. Ezen a napon világszerte számos szervezet hívja fel a figyelmet a dohányzás ártalmaira és tesz lépéseket annak érdekében, hogy a függők leszokjanak, s az egyszeri füstmentes napból egy egész életre szóló füstmentes időszak legyen.