2024.11.21. 11:43
Válaszolt a tankerület – gyermekbántalmazás miatt küldték el a nyírgyulaji tanárt
Gyermekbántalmazásnál a zéró tolerancia elve érvényesül.
A nyírgyulaji iskolából bocsátották el a tanárt
Fotó: Az iskola közösségi oldala
Hogy mi történik az osztályteremben azt igazán csak a gyerekek és a tanárok tudják, azonban egy valami biztos: a pedagógusok arra esküdnek fel, hogy tudásuk legjavát adják át diákjaiknak, miközben nevelik őket, formálják a személyiségüket.
Gyermekbántalmazás miatt nem taníthat
Türelem és empátia nélkül ma már nem boldogulnak a tanárok, ezt ők jól tudják, s azt is: semmiféle bántalmazásnak nincs helye az iskolában, történjen az a diákok között, a tanuló vagy a tanár sérelmére, ha tetten érhető a bántalmazás, a zéró tolerancia elve érvényesül.
– „ A Mátészalkai Tankerületi Központ döntését a gyermekek érdekeit szem előtt tartva hozta meg. Egy szülő panasszal élt a Nyírgyulaji Kossuth Lajos Általános Iskolában tanító pedagógus viselkedése miatt, aki nem megengedhető módon fegyelmezte a rá bízott gyermeket. A panaszt az iskola kivizsgálta, meghallgatták az érintett feleket. A pedagógus elismerte, hogy viselkedése nem volt megengedett. Ezért a hatályos jogszabályok alapján a pedagógus jogviszonyát rendkívüli felmentéssel megszüntettük” – juttatta el válaszát szerkesztőségünkhöz a Mátészalkai Tankerületi Központ.
A napokban személyesen az érintett pedagógussal is találkoztunk, Matolcsiné Sás Anitával, aki mellet petícióval álltak ki a nyírgyulajiak. A tanárnő verzióját a hírportálunkon megtekinthető videóból megismerhették olvasóink. Matolcsiné Sás Anita azt mondta, nem akarja perelni a tankerületet, szerencsétlen esetről beszélt, elmondása szerint nem akarta szándékosan bántani a kisdiákot, amikor meglegyintette a homlokát. Azonban több olvasónknak is feltűnt, hogy a videóban nem kért elnézést sem a gyerektől, sem a szüleitől. Lehetősége lett volna rá...
Nagyon sok kérdést felvet a történet, főként annak tükrében, hogy nemrégiben egy nyírmeggyesi pedagógus a pimaszkodó kisiskolásokat büntetésből és megszégyenítésből alsóneműre vetkőztette le az osztálytársai előtt. A társadalom lelkiismerete ilyenkor megszólal. Véleményáradat indult el az interneten, a kommentelők hozzászólásaikban arról is beszéltek, mekkora kárt okoznak a hasonló esetek a pedagógustársadalom egészére nézve is.
– Alázat és türelem nélkül nem lehet dolgozni. A tanári pálya ma már egy kicsit olyan, mint a segítő szakmák, ahol a diákok helyzetét, szociális körülményeit is figyelembe kell vennünk, nagyfokú alkalmazkodást igényel a tanítás. Szép hivatás, de nehéz is. A nevelési módszerek megválasztása ugyancsak rajtunk áll. Elég nagy utat jártam be munkám során, a speciális igényű gyerekek nevelésétől kezdve, a hátrányos helyzetű diákok tanításán át a szakiskoláig, és találkoztam igazán „nehéz esetekkel” is. Olyan tanulókkal, akikkel csak a szülők segítségével találtuk meg a közös hangot, de végül megtaláltuk – mondta el Takáts Andrea, aki bár néhány éve már a felnőttoktatásban dolgozik, de évtizedes tanári pálya áll mögötte. Hozzátette, hiába változik gyorsan a világ és benne a mai generációk, a problémák egy része ugyanaz marad.
– Mindig voltak engedetlen gyerekek, pimaszok, lusták, akik nem figyelnek a tanórán. Talán nem ennyien mint ma, de a problémákat megpróbáltuk a helyén kezelni, nem sepertük a szőnyeg alá és nem is fújtuk fel nagyra, ideális esetben együttműködve, partnerként a szülővel oldottuk meg. Arról hosszasan lehetne beszélgetni, hogy miért van egyre több nehezen kezelhető diák az iskolákban, mégis úgy tartom: szép szavakkal többre megyünk, mint gorombasággal vagy alaposan lehordva őket.