2024.11.30. 13:00
Tizenhétszer nézett szembe a halállal
Tizenhétszer utazott a keleti frontra. Tizenhétszer készített sorozatokat a katonákról.
Tizenhétszer a fronton: a megemlékezés görögkatolikus szentmisével kezdődött, a szertartást vezette Szocska A. Ábel püspök (középen). A megemlékezés végén a püspök atya a templom védőszentjének, Szent Illésnek az ikonját kapta emlékbe Tamás Ferenc atyától (jobbra),
Fotó: M. Magyar László
Tizenhétszer utazott a II. világháborúban a keleti frontra Reményi József főhadnagy, és sok-sok fényképet készített. Annak a Reményi családnak az egyik tagja, aminek hálás lehet Demecser városa. A család adományozta ugyanis a görögkatolikus egyházközségnek azt a telket, amelyen megépült végül a gyülekezet temploma, a ,,doni fotós” pedig nemcsak a magyar történelembe írta be nevét, de öregbítette is Demecser hírnevét. A hálás utókor a görögkatolikus templomban emléktábla-avatással köszönte meg az elmúlt vasárnap, 2024. november 24-én a család önzetlenségét és nagylelkűségét. A Demecseri Görögkatolikus Egyházközség és a Demecser Öröksége Egyesület közös rendezvényén zsúfolásig megtelt hívekkel és érdeklődőkkel a kis templom, amiben az ünnepi szent liturgiát Szocska A. Ábel, a Nyíregyházi Egyházmegye püspöke celebrálta. A püspök atya az igehirdetése során példákat hozott a szentírásból a hálára és a hálátlanságra.
Tizenhétszer a fronton: Öröm és béke a szívben
– A hálátlanság az irigység jele is, s a hálátlanság megszégyenítéssel is jár. Aki hálás, Istennek köszön meg mindent, a hálaadás kifejezi az örömöt, a békét. Aki hálás, annak a szívében öröm és béke lesz a szentírás szerint. Ugyanakkor egymásnak is hálával tartozunk, nemcsak Istennek. Hálásak vagyunk a Reményi családnak, mert egykoron telket ajánlottak fel a templom számára – fogalmazott többek között a püspök atya.
Az egyházi szertartás után Rátkai Sándor polgármester köszöntötte a résztvevőket, a család nevében pedig Véghné Reményi Mária, a Reményi-örökség kezelője mondott köszönetet a liturgiáért, s azért a nagy megtiszteltetésért, amiben része van a családjának a településen.
A család történetét és Demecserhez fűződő kapcsolatát Vitális Zsombor, a Demecser Öröksége Egyesület elnöke mutatta be. A civil szervezet vezetője többek között a következőket mondta:
– Ma arra a Reményi családra emlékezünk, annak a családnak állítunk emléktáblát, amelynek tagjai generációkon keresztül életútjukkal váltak példaképpé. Kötelességünk e nemes lelkű, önzetlen, a szülőföld, a haza, a keresztyén hit tiszteletét, megbecsülését önzetlenül szolgáló, sajátos életutat bejárt családtagok emlékének ápolása. Talán akadnak még olyan idős demecseriek, akik hallottak az egykor a református templomnál, a Nagy utca és a Dózsa György tér találkozásánál elhelyezkedő „Reményi fűszer, élelmiszer, ital, trafik és csemege üzletről”. Ezt a boltot vezette 40 évig idősebb Reményi József, aki kiváló kereskedői vénákkal rendelkezett. A felesége, Molnár Gizella pedagógusként került Demecserbe, azonban itt sohasem tanított. Házasságukat öt gyermekkel áldotta meg a jó Isten: Aladár, József, Erzsébet, Magdolna és András.
Az egyesület elnöke a családtagok bemutatásakor kiemelte ifjabb Reményi József életútját, aki a ,,doni fotós” néven lett közismert. Reményi József főhadnagy a második világháború idején, 1942-ben és 1943-ban tizenhét alkalommal járta meg kórházvonattal a keleti frontot. Útjai során naplót vezetett és ezernél is több képet készített, amik szerencsére hiánytalanul fennmaradtak.
Értékes örökség
– Felbecsülhetetlen értékű az a szellemi, kulturális és tárgyi örökség, amit e család hagyott szeretett városunkra, Demecserre. Mindez a Reményi-örökség gondos, önzetlen kezelője, Véghné Reményi Mária közvetítésével és Demecser Város Önkormányzatának segítségével vált közkinccsé. A Demecseri Tájházban Reményi József és a család tiszteletére néhány évvel ezelőtt egy különleges és egyedülálló emlékszobát alakítottak ki. Városunkban a görögkatolikus egyházközségben is tisztelettel, az utókor nagyrabecsülésével emlékeznek arra a családra, aminek a gyülekezet oly sokat köszönhet. A Reményi testvérek, Erzsébet és Magdolna édesanyjuk emlékére templomépítés céljára egy telket ajándékozott az egyház számára 1987-ben. Nem sokkal később az ezen a telken épült új templomot 1991. július 20-án szentelte fel dr. Keresztes Szilárd hajdúdorogi megyéspüspök, miskolci apostoli kormányzó. Hadd zárjam beszédemet a következő gondolattal: „Gondolunk rájuk, mert tiszteljük őket, tiszteljük őket, mert tiszteletre méltó életútról adtak tanúságot.”
A család munkásságának bemutatása után a templom előterében felavatták a család emléktábláját, amit megszentelt Szocska A. Ábel püspök.