2024.11.27. 12:05
Kiderült, mikor kezdik osztani az ingyen tűzifát Nyíregyházán
Az anyagi segítségen túl a szociális tüzelő éppúgy része az ellátásnak, mint az utcai szociális munka, a diszpécserszolgálat, a nappali ellátás. Évek óta nem történt téli tragédia, most se legyen!
Az idén is jut szociális tüzelő a rászorulóknak
Fotó: NyírVV-archív
Odafigyeléssel, összehangolt munkával és a jelzőrendszer tagjainak szoros együttműködésével érhető el, hogy a téli időszakban, az egyre hidegebb időben, egy esetleges vörös kód riasztás alatt ne történjen tragédia, minden rászoruló és veszélyeztetett ember megkapja a szükséges segítséget.
Évek óta nem történt tragédia
– Minden év novemberében megtartjuk ezt a krízismegbeszélést, s minden önkormányzati intézményünk, cégünk, a szerződéses partnereink, civil szervezetek, egyházi intézmények, valamint a rendészeti szervek képviselői, vagyis mindazok, akik érdemben tehetnek és tesznek a nyíregyházi városlakókért, meghívást kapnak rá – mondta a szerdai kora délutáni egyeztetésről Jászai Menyhért, aki büszke arra, hogy közösen erősre és szorosra szőtték a város szociális hálóját. A jelzőrendszerhez tartozó szervezetek lelkiismeretes és odaadó munkájukkal nagyon sokat tettek azért, hogy a téli hónapokban a hideg miatt Nyíregyházán az elmúlt években nem történt tragédia. Nyíregyháza alpolgármestere hangsúlyozta, természetesen az a céljuk, hogy ne is történjen.
– Ezért egyeztetjük, hogy ki, milyen eszközökkel és humánerőforrással rendelkezik, ha krízishelyzetben azonnali intézkedésre van szükség, legyen szó hajléktalan, vagy egyedül élő, idős, segítségre szoruló emberről. Pontosan kell látnunk, hogy vörös kód riasztás esetén, amikor az extrém hideg miatt a bentlakásos intézményeket is meg kell nyitnunk a rászorulók előtt, mennyi szabad kapacitás áll a rendelkezésünkre, hány embert tudnak pluszban befogadni – mondta a szociális területért felelős alpolgármester és bejelentette:
december 2-ával elindul a szociális tüzelő osztása.
A tanyavilágra is figyelnek
A Magyarországi Evangélikus Egyház fenntartásában működő Oltalom Szeretetszolgálat képviselője a megbeszélésen elmondta, felkészültek a téli időszakra, és folyamatosan tudnak az igényekhez igazodni. A népkonyhán jelenleg 130-an jutnak naponta meleg ételhez, de ha szükséges, ezt fel tudják emelni 250-re. A nappali melegedő, az éjjeli menedékhely is készen áll a téli hónapokra, a férőhelyet tudják bővíteni.
Az utcai hajléktalan ellátással foglalkozó Periféria Egyesület képviselője arról számolt be, hogy a krízisautójuk két szakemberrel napi 24 órában folyamatos készenlétben van. Éjjel-nappal hívható a regionális diszpécserszolgálat, a cél, hogy mindenkit védett helyre szállítsanak. Mint kiderült, nagy szükségük lenne felnőtt, férfi téli ruházatra, s a Nyíregyházi Család- és Gyermekjóléti Központ azonnal segítséget ajánlott.
A megyeszékhelyen a veszélyeztetettséget észlelő- és jelzőrendszert működtető központ figyel a tanyavilágban lakókra – a HumanNet Alapítvány tanyagondnoki szolgálatával együttműködve –, az egyedül élőkre, az idős emberekre, ha saját hatáskörben, alapellátásban tudnak, azonnal intézkednek, s náluk kell igényelni a szociális tüzelőt is, amit a NyírVV Tüzér utcai telephelyén lehet átvenni. Hasonlóan az előző évekhez háztartásonként 5 mázsa tüzelőt igényelhető, emellé egy zsák brikett is jár, s készülve a krízisidőszakra, tartalékolnak is tüzelőt, hogy szükség rendelkezésre álljon.
Lesznek plusz férőhelyek
A Nyíregyházi Szociális Gondozási és Egészségügyi Alapellátási Központ több telephelyén is tud plusz férőhelyet kialakítani, hozzájuk tartozik a hajléktalan lábadozó működtetése is, az otthon nélkül maradtak egészségügyi ellátása a nap 24 órájában elérhető.
A Nyíregyházi Gyermekjóléti Alapellátási Intézmény átmeneti otthonai teljes kihasználtsággal működnek, de egy-egy kisebb helyiséget kialakítottak arra az esetre, ha azonnali, sürgős elhelyezésre van szükség. A bentlakásos szociális intézmények közül a Szivárvány Idősek Otthona, a Szent Katalin Szeretetotthon, a Joób Olivér Szeretetintézmény is jelezte, vörös kód idején vállalják plusz személyek elhelyezését. A Magyar Vöröskeresztnek pedig a háború kitörése után nagy gyakorlata lett abban, hogy azonnal segítségpontot alakítsanak ki, takarókkal, élelmiszerrel segítsék a rászorulókat.
– A közterület-felügyelet autóiban ott a meleg tea és a takaró, hogy a helyszínen, míg megérkezik a krízisautó, segítsenek az utcán élőknek, a polgárőrök figyelő- és jelzőrendszeres szolgálatot nyújtanak, a rendőrség külön intézkedési terv alapján végzi a munkáját a krízisidőszakban, kiemelt figyelmet fordítva az otthon nélkül maradtakra, a tanyavilágban és az egyedül élő idős, beteg emberekre. Abban a megbeszélés minden résztvevője egyet értett: senkit nem hagynak ellátatlanul.