2024.12.19. 14:30
A küszöbön a megoldás, megszűnhet az évtizedes bűz Nyírbátorban
A lakosság lassan egy évtizede szenved a szagok miatt Nyírbátorban. A kormányhivatal ellenőrzései, a monitoring csoport munkája és a cégek fejlesztései miatt azonban megszűnhet a bűz a városban.
Úttörő technológiákat alkalmaznak, hogy az üzemből kijövő levegő ne növelje a szaghatást
Fotó: Sipeki Péter
Ahogy arról korábban beszámoltunk, hamarosan megoldódhat a mintegy egy évtizede tartó szag-probléma Nyírbátorban. A lakosság tavaly szervezett békés demonstrációt, ahol hangot adtak az elégedetlenségüknek a városban észlelhető bűz miatt. A tavalyi rendezvényen a lakossággal egyetértésben szólalt fel Román István főispán, dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő és Máté Antal, a város polgármestere is. Az összefogás eredményeként egy monitoring csoport alakult a kormányhivatal és az önkormányzat delegáltjainak részvételével, melynek munkáját a helyiek is segítik. Hogy mit történt azóta? A kormányhivatal arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy folyamatosan ellenőrzik a Nyírbátor szélén lévő cégek működését. A helyi üzemeket – szarvasmarhatelep, takarmánykeverő, vágóhíd, szennyvíztisztító-telep – működtető vállalkozásoknál az idén eddig 47 helyszíni ellenőrzést tartottak, és 12 alkalommal azonosítottak szaghatást. Az üzemeket környezetvédelmi felülvizsgálatra, valamint szagmegkötő berendezések, technológiák használatára kötelezték.
Folyamatosan ellenőriznek a bűz miatt
Ilyen korszerű szagmegkötőket telepített a város szélén működő Tranzit-Csoport is. A vállalat meghívta szerkesztőségünket, hogy közelebbről is megismerkedhessünk azokkal a modern berendezésekkel, amelyekkel rendkívül rövid idő alatt a korábbi szaghatást 80 százalékkal sikerült csökkenteni.
A helyszínen megtudtuk, a korábbi években is voltak ellenőrzések, melyek eredményeképpen a vállalatok különféle előírásokat kaptak, hogy milyen fejlesztéseket kell elvégezniük a szaghatás csökkentése érdekében.
A mostani időszakra jutottunk el odáig, hogy a cégek jelentős része befejezte ezeket a beruházásokat.
– A mi vállalatunk is igen jelentős beruházásokat hajtott végre a szagcsökkentés érdekében. A korszerű, úttörő megoldásokkal fenntarthatóbb lett a működésünk, és a lakosság életminőségének javítása érdekében is óriásit léptünk előre. A Derzsi úti takarmánykeverő üzem területén már 2021 novemberétől üzemelt egy úgynevezett ozmogén sorompó, ami hatékonyan csökkenti a szaghatást. A rendszer működésének további optimalizálására egy szélsebesség-, széllökés- és széliránymérőt telepítettünk. Ez a technológia lehetővé teszi, hogy a szagtalanító berendezés érzékelje, mikor fúj a szél a település felé, ekkor működésbe is lép, így hatékonyan csökkentve a kellemetlen szagok terjedését – mondta Szabó Ákos, a Tranzit-Csoport vezetője.
Úttörő technológiák a szag ellen
– Az Árpád úti takarmánykeverő üzemben az idén májusban építettünk ki egy hasonló ozmogén sorompót. A korszerű technológia micellaképző molekulák segítségével gyűjti össze és blokkolja a szagmolekulákat, miközben csökkenti a levegőben lévő por és mikro mérgezőanyagok mennyiségét. A környezetbarát rendszer teljesen lebomló anyagokat használ, amelyek nem lépnek kémiai reakcióba a környezettel – ismertette a szagmegkötő rendszer működését a cégcsoport vezetője.
Azt is megtudtuk, hogy az üzem területén kicserélték a teljes levegőelszívó és -befúvó rendszert is.
Az ozmogén sorompó működése elsőre kissé bonyolultnak tűnhet, a lényege, hogy egy speciális szagmegkötő anyagot porlaszt az üzemből elszívott levegőbe. A rendszerben számos szűrő van, a kifújt levegőbe pedig belepermetezik a szagmegkötő anyagot. Az úttörő megoldásnak azonban ára van: a speciális szagmegkötő anyag egyetlen kannája közel 200 ezer forintba kerül, s egy hétre két kanna is kell belőle.
Szintén csökkenti a szaghatást az új élőállat-fogadó épület, ami teljesen zárt. A komplexum részét képezi a zárt élőállat-pihentető, gépkocsimosót és tisztakonténer-tárolót. Az épület szellőztetése is szűrőrendszert és ozmogén sorompót kapott. A beruházás mintegy 1,1 milliárd forintba került, míg az új szellőzőrendszerre 200 millió forintot fordított a vállalat – tájékoztatta szerkesztőségünket a cégcsoport.
A kormányhivatal szerint az együttműködés sikeres volt, a hatósági intézkedések megszülettek, illetve új bűzforrásokat is sikerült feltárni, amelyek miatt további intézkedéseket fogalmazott meg a kormányhivatal. Az üzemek ellenőrzése folyamatos, a cél az, hogy a kiépített szagmegkötő rendszerek finomhangolásával, vagy akár további hatósági intézkedések előírásával teljesen megszűnjenek a lakosságot zavaró üzemi bűzforrások.