2024.12.21. 07:00
Egyirányú utcában jöttek szembe Nyíregyházán – a táblánál csak a magyarázat volt megdöbbentőbb
A munkaterületek közelében gyakran találkozni korlátozó és figyelmeztető táblákkal. A szabálytalan közúti jelzések azonban veszélyesek is lehetnek.
Az ehhez hasonló szituációkban nehéz okosnak lenni
Fotó: nyugat.hu
Mindig örülünk, ha a vármegyében megújul egy-egy útszakasz, körforgalommal biztonságosabbá tesznek egy csomópontot, esetleg új gyalogos átkelőhely épül. Ezek nyilvánvalóan forgalomkorlátozással és némi bosszúsággal járnak a járművezetőknek, de ezek nélkül semmilyen fejlesztés nem készülne el. A probléma ott kezdődik, amikor a kivitelezők KRESZ-tudása nem éppen magas szintű, és olyan ideiglenes közúti jelzéseket helyeznek el, amikkel akár veszélyt is teremthetnek. Sajnos jó néhány ilyen jelzésbe futottak már bele vármegyénk gépjármű-szakoktatói és autósai, mi pedig összegyűjtöttünk belőlük néhányat.
A biztonságot szolgálnák a közúti jelzések
Hagymási Sándor gépjármű-szakoktató nap mint nap járja az utakat tanulóival, legyen szó gépkocsiról, vagy éppen egy sok tonnás teherautóról. Ahogy arról szerkesztőségünknek beszámolt, sajnos nagyon sok hibás jelzést talált az útfelújítások, esetleg közműépítések munkaterületeinek közelében.
– Amikor az úttestnek valamely részét, esetleg a padkát érinti a munkavégzés, akkor erre utaló közúti jelzőtáblákat kell kihelyezni. Ennek megvannak a maga szigorú szabályai: előírják lakott területen belül és kívül milyen távolságra kell kitenni a munkaterülettől, hogy a közlekedők időben észleljék azokat. Sajnos nem mindegyik kivitelező áll a helyzet magaslatán. Ezek a jelzések azt a célt szolgálnák, hogy felhívják a közlekedők figyelmét a veszélyre, útszűkületre, sebességkorlátozásra, és még sorolhatnánk. A valóságban viszont előfordul, hogy indokolatlanul tesznek ki táblákat, és ezzel teljesen komolytalanná teszik a jelzéseket.
Láttunk már 30 kilométer/órás sebességkorlátozó táblát lakó-pihenő övezetben egy munkaterület mellett. Ezekben az övezetekben eleve 20 kilométer/óra a megengedett sebesség, tehát semmi értelme egy ilyen táblának
– hívta fel a figyelmet Hagymási Sándor, aki további példákkal is szolgált szerkesztőségünknek.
Komolytalan, ezért nem veszik figyelembe
– Volt, hogy a helyszínen jeleztük, ellentmondanak egymásnak a munkaterületre kihelyezett táblák, mire jött a megdöbbentő válasz: „ilyen táblája volt a cégnek”. Lakott területen kívül is találkoztunk már balesetveszélyes és szabálytalan táblákkal. A szabályok előírják, mennyivel lehet korlátozni a sebességet a munkaterület közelében lakott területen kívül és belül. Ennek ellenére futottunk bele olyan jelzésbe lakott területen kívül, ahol a 90 kilométer/órás sebességet 30-ra korlátozták a munkaterület közelében. Ez az óriási lépték szabályellenes, ilyet egyszerűen nem lehet csinálni. A komolytalan és kezelhetetlen jelzések hamar feltűnnek az autósoknak, és egyszerűen figyelmen kívül hagyják azokat. Mi ezzel a baj? Ha hozzászoknak ezekhez, akkor a szabályosan kirakott táblákra sem ügyelnek majd, ami a munkaterületen dolgozókra is veszélyt jelenthet – világított rá a gépjármű-szakoktató, majd azt is elárulta, egyik alkalommal forgalmi vizsgán futottak bele egy tábla-anomáliába, és a vizsgabiztos is nagyon meglepődött a szakszerűtlen és komolytalan jelzések miatt.
„Ilyen tábla volt a cégnél”
– Úgy vélem, a hatóságoknak jobban kellene erre figyelni, ellenőrizni a kivitelezőket, hogy szabályosan tették-e ki a táblát. Ezzel elkerülhetőek lennének a már említett szakszerűtlenségek. Láttam már olyan helyszínt, ahol tábla szerint útszűkület volt balról, közben meg jobb oldalon dolgoztak a munkások.
Talán az egyik legdurvább eset a Móricz Zsigmond utca felújítása, ahol a híd megszüntetésén dolgoztak. Éppen arra haladtunk, amikor láttunk egy egyirányú utcára figyelmeztető táblát, majd döbbenten tapasztaltuk, hogy jönnek velünk szemben az autók. Csak a csomóponton áthaladva tisztult a kép, amikor kiderült, hogy az utca másik végén is egyirányú utca tábla volt kitéve. Elképesztően balesetveszélyes volt ez a szituáció, hiszen a közlekedők nem számítottak szemből érkező forgalomra a jelzés miatt.
Azonnal felvettük a kapcsolatot a városgondnokkal, ő pedig az illetékesekkel, aztán megérkezett az ismételten döbbenetes válasz: kötelező haladási irányt jelző tábla nem volt, ezt tették ki helyette – mesélte Hagymási Sándor.
A témáról megkérdezzük a vármegyei kormányhivatalt is, hogy megtudjuk, kinek a feladata ellenőrizni az ideiglenes közúti jelzések kihelyezését. A válaszukról hamarosan beszámolunk.