2025.01.01. 07:00
Újévi fogadalmak: a fogyás és a spórolás is benne van a TOP 10-ben
Kétféle ember van a világon. Az egyik újévi fogadalmakat sorol, ha éjfélt üt az óra, a másik pedig csak legyint rá, mondván, nem pezsgővel a kezében, kissé talán kótyagosan fog változtatni az életén.

Újévi fogadalmak: lehetőség a változásra
Fotó: Illusztráció: Shutterstock
„Fogyókúrázni fogok (most már tényleg), hetente háromszor edzőterembe járok, leszokom a dohányzásról, a fényképeket albumba rakom, nem beszélek ki másokat a hátuk mögött, otthon is rendesen felöltözöm, megtanulom beprogramozni a videót, és végre rendes pasit kerítek magamnak” – ismerős, ugye? Ezek Helen Fielding mára ikonikussá vált főhőse, Bridget Jones újévi fogadalmai. Az év végéhez közeledve sokan elgondolkodunk azon, hogyan tehetjük jobbá az életünket és miként érhetjük el a céljainkat. Az újévi fogadalmak remek lehetőséget nyújtanak arra, hogy tiszta lappal kezdjünk január elsején, és olyan változásokat indítsunk el, amelyek boldogabbá és kiegyensúlyozottabbá tesznek minket. A kérdés csak az: hogyan tartsuk be a magunknak tett ígéreteket?

Illusztráció: ArthurStock
Újévi fogadalmak: konkrét célok kellenek
Az újévi fogadalmak lehetőséget adnak arra, hogy új célokat tűzzünk ki magunk elé. Az év kezdete egy szimbolikus pillanat, amikor könnyebb megújult elhatározással nekilátni a változtatásoknak. Az újévi fogadalmak segítenek abban, hogy tudatosabban éljünk, jobban figyeljünk az egészségünkre, boldogságunkra és személyes fejlődésünkre, ehhez azonban az kell, hogy be is tartsuk a magunknak tett ígéreteket. Elárulunk egy titkot, ami nem titok: a kulcs a tervezés, a következetesség és a motiváció fenntartása.
- Határozzunk meg konkrét és mérhető célokat. Ahelyett, hogy azt mondanánk, jobban akarok élni, inkább fogalmazzuk meg konkrétan, például: hetente háromszor sportolni fogok.
- Készítsünk egy részletes tervet, amely lépésről lépésre segít elérni a kitűzött célt. Így könnyebb lesz követni az előrehaladást.
- Az újévi fogadalmak betartása kitartást igényel. Legyünk türelmesek magunkkal, és ne adjuk fel, ha elsőre nem sikerül.
- Osszuk meg fogadalmainkat a családtagokkal vagy barátokkal, akik támogatnak minket az úton.
- Ha elérünk egy mérföldkőhöz, jutalmazzuk meg magunkat valamivel, ami folytatásra motivál.
Ezeket mormoljuk, ha éjfélt üt az óra
Vannak újévi fogadalmak, amiket legalább egyszer mindannyian elmormolunk magunkban, amikor éjfélt üt az óra. A legtöbben az egészséges életmóddal, tudatos pénzügyi tervezéssel, kapcsolataik menedzselésével és a stresszkezeléssel kapcsolatban akarnak változtatni. Íme a TOP 10 leggyakrabban elhangzó újévi fogadalom:
- Többet fogok mozogni, egészségesebben eszem és lefogyok.
- Leszokom a dohányzásról, kevesebb alkoholt iszom.
- Kipróbálok valamit, amit eddig még soha, új hobbit keresek.
- Több pénzt fogok félretenni, megtervezem a kiadásaimat.
- Többet fogok olvasni, megtanulok egy idegen nyelvet, fejlesztem magam.
- Nagyobb hangsúlyt fektetek a családi, baráti kapcsolataimra, több időt töltök a szeretteimmel.
- Kevesebb műanyagot használok, szelektíven fogom gyűjteni a szemetet.
- Rendszeres relaxálok, meditálok, megtanulok néhány hatékony stresszcsökkentő technikát.
- Új helyeket fedezek fel, végre elutazom a kedvenc országomba.
- Kevesebb időt töltök az interneten, közösségi oldalakon, hosszabb szüneteket, digitális detoxot tartok.
A konkrét és mérhető célok kitűzése, a részletes tervezés és a kitartás tehát mind hozzájárulnak ahhoz, hogy sikeresen betartsuk újévi fogadalmainkat.