2025.02.21. 16:30
Elképesztő leletek, egy 900 éves település nyomaira bukkantak a régészek a vármegyében (Fotók)
Az év első két hónapjában megelőző feltárást végeztek a Jósa András Múzeum régészei Nyírvasvári határában. A munkálatok során egy Árpád-kori lelőhely közel 1,5 hektáros területét tártak fel. Az időjárási körülmények kissé kellemetlenek voltak ugyan, ezekért azonban kárpótolták az érdekes leletek a szakembereket. Kiderült ugyanis, hogy a területen egy Árpád-kori település nyomai – házak, gödrök, kutak találhatóak, melyek jelentős leletanyaggal bírnak.
– A mintegy tucatnyi, félig földbe ásott veremházak egyike különösen gazdagnak bizonyult. Belőle egy félbetört bronzbuzogány, egy ép sarkantyú, korabeli fúrószártöredékek, valamint egy díszített, csontnyelű tárgy töredéke került elő. Különlegességnek számít, hogy két astragalos (juh bokacsontja) dobókocka is napvilágot látott ugyaninnen. Nem számít gyakorinak, hogy a településeken ép edények kerüljenek elő, itt azonban hármat is sikerült találnunk. Ezek közül kettőt egy-egy házban, a harmadikat pedig egy kút alján leltünk – írta Jakab Attila régészeti osztályvezető a Jósa András Múzeum közösségi oldalán.
Kilencszáz éves település nyomaira bukkantak a régészek a vármegyében
A régészetben mindig az egyik legfontosabb megválaszolandó kérdés az előkerült települések, síroknak a kora. Ebben az ehhez nagy segítséget nyújt az, hogy az egyik házban egy ezüst denárra bukkantak.
A jó állapotban lévő érme korát is meg lehetett határozni. Azt II. (Vak) Béla (1131-1141) idejében verték. Ez alapján a települést valamikor a XII. század első felében használták, majd a század közepe táján – ismeretlen okból – elhagyták lakói. A felhagyott település nyomait a szél és a homok együttes munkája tette láthatatlanná, egészen addig, míg a feltárás napvilágra nem hozta őseink egykori, rég elfeledett lakhelyét.
A szenzációs leletekről a múzeum szakemberei a későbbiekben részleteket is elárulnak olvasóinknak. Tavaly ősszel a Jósa András Múzeum régészei harmincöt honfoglaláskori sírt tártak fel Szabolcs község határában, a munkát 2023-ban kezdték el. Tavaly ősszel két kelta hamvasztásos temetkezésről árulkodó leletre is rábukkantak, mely számtalan további érdekességgel szolgált számukra.