szon.hu PODCAST

2025.02.16. 09:30

Hallgassunk a reklámokra, vagy orvos tanácsára szedjünk inkább étrend-kiegészítőket?

Vitaminra szükségünk van. De az étrend-kiegészítők, ahogyan a nevük is mutatja, nem helyettesíthetik a változatos táplálkozást.

Hallgassunk a reklámokra, vagy orvos tanácsára szedjünk inkább étrend-kiegészítőket?

Mire kell figyelnünk az étrend-kiegészítők beszerzése során?

Fotó: Shutterstock

Nehéz dolguk van az embereknek, az étrend-kiegészítők, a vitaminok piaca folyamatosan szélesedik, sorra jelennek meg az újabbnál újabb termékek, s mivel  a bejegyzett, bejelentett készítményeket nem vizsgálják be, gyakran kerülhet silány vagy hamis termék forgalomba. Nemrégiben írtunk arról, hogy kamu véleményekkel tévesztette meg egy webáruház a fogyasztókat, holott a hatályos magyar és uniós jogszabályok szerint az étrend-kiegészítőket nem lehet úgy feltüntetni, hogy azok betegségek gyógyszerei lennének, vagy betegséget megelőző hatásuk lehet. Sok tévhit kering a étrend-kiegészítőkről, vitaminokról, ezért kértük meg Bartáné Balázsi Ildikó dietetikust, hogy segítsen az alapvető kérdések tisztázásában: beszéljen a biztonságos készítményekről, egyáltalán arról,  hogy kiknek van szükségük étrend-kiegészítőkre, valamint mennyi vitamint kell fogyasztaniuk az egészséges felnőtteknek, gyerekeknek. A szakembert telefonon értük utol. 

étrend-kiegészítők, vitamin, biztonság, felelősség
Étrend-kiegészítők és vitaminok fogyasztásáról beszélgettünk Bartáné Balázsi Ildikó dietetikussal 
Fotó: KM

Étrend-kiegészítők: biztonság és felelősség

–  Az emberek jelentős hányada fogyaszt vitaminokat, étrend-kiegészítőket, azonban azt gondolom, hogy nagyon sokan nincsenek tisztában azzal, mit is szednek és összekeverik a gyógyszerekkel. Fontos, hogy első körben tisztázzuk, mik is az étrend-kiegészítők, ahogy a nevük is mutatja, az étrend kiegészítésére szolgáló élelmiszerek, tehát nem gyógyszerek. Koncentrált formában tartalmaznak valamilyen mikro-, vagy makrotápanyagot, illetve egyéb táplálkozási vagy élettani hatással rendelkező anyagot. Egyfajta vitamint, vagy kombinált formában többféle vitamint is tartalmazhat egy készítmény. Fontos, hogy pontosan adagolható mennyiségben kerüljenek forgalomba, és meg kell említeni azt is, hogy teljesen más szabályozás vonatkozik az étrendkiegészítők forgalomba kerülésére, mint a gyógyszerekére, hiszen valójában élelmiszerről van szó  –  tisztázta a fogalmakat a dietetikus. 

Majd beszélt arról, hogy a Magyarországon forgalomba kerülő étrend-kiegészítők egy úgynevezett notifikációs eljárás után kerülnek forgalomba, ami azt jelenti, hogy a gyártónak bejelentési kötelezettsége van az Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ felé, minden esetben fel kell tüntetni, miket tartalmaz az adott készítmény, illetve pontos szabályozás vonatkozik arra is, hogy a dobozon milyen információk szerepeljenek a készítményről. 

– A webes áruházak termékei viszont nem biztos, hogy Magyarországon is regisztrálva vannak, s ha az online rendelt termékkel kapcsolatban merül fel valamilyen probléma, a hatósági eljárás nehézségekbe ütközik, főként ha nem uniós országból került be a termék. Ezért mindenképpen hazai gyártótól érdemes terméket választani. S mielőtt elkezdünk szedni egy étrend-kiegészítőt, tájékozódjunk arról, hogy egyáltalán szükséges-e az a számunkra, biztonságos-e a szedése, hatásos-e valóban. Ezt ne a neten próbáljuk meg a hozzászólásokból kibogarászni vagy a weboldal reklámja alapján eldönteni, hanem kérjük a szakember segítségét: orvosét, dietetikusét, sportolók esetében a sportorvosét – hívta fel a figyelmet Bartáné Balázsi Ildikó. 

A kevesebb néha több?

Hozzátette, a magyarok vitaminfogyasztása megnövekedett az elmúlt évtizedekben, holott egy kiegyensúlyozott, változatos étrend mellett nincs szükség túlzott vitaminszedésre. 

  • Más a helyzet télen, ilyenkor például a D-vitamin pótlására megengedett, ahogyan C-vitamint is szedni lehet, de nem szabad nagy mennyiségben bevinni a szervezetbe a vízben oldódó vitaminokat sem. Felesleges. 
  • – Vannak azonban olyan termékek, amelyek kifejezetten valamilyen egészségügyi problémával élőket céloznak meg. Gondoljunk például a diabéteszre, ami sajnos igen nagy számban fordul elő a magyarok körében, s több vény nélküli termék is hatásos lehet a szénhidrát-anyagcsere menedzselésében – hozott egy példát a szakember, s szólt arról is, hogy az interneten, webes oldalakon miket szoktak vásárolni, rendelni. 

„Például fogyasztószereket szoktak vásárolni, vagy izomtömegnövelőket. Ezeket előszeretettel szerzik be az emberek a különféle webáruházakból, és sajnos ezeknek a készítményeknek a szennyezettsége elég gyakori. Úgyhogy én azt javaslom, hogy ha valaki valamilyen terméket kiválaszt, mindenképpen próbáljon meg utánajárni annak, hogy azt a terméket Magyarországon bejegyezték-e, s mik az összetevői" – mutatott rá a dietetikus, ugyanis számtalanszor előfordult már, hogy a termék valamilyen tiltólistán szerepel. A teljes beszélgetést itt hallgathatják meg. 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában