2025.02.10. 17:30
Fontos határidő közeleg! Már csak pár napjuk van a fiataloknak, hogy meghozzák életük legfontosabb döntését
Február 15-e a jelentkezés határideje a felsőfokú oktatási intézményekbe. Legkésőbb pénteken kell elektronikusan véglegesíteni a jelentkezést az e-felvételi rendszerében.
Még a héten lehet variálni a vágyott egyetemek, főiskolák, szakok rangsorán, pénteken van a felvételi hitelesítésének határideje. Ezt az Ügyfélkapu+ elektronikus rendszerében vagy a DÁP alkalmazásban kell megtenni, a sikeres felvételi jelentkezéshez.

Fotó: KM-archív
Felvételi eljárás menete
A 2025-ös képzésekre jelentkezők központi azonosítást követően tudják használni a felsőoktatási felvételi online felületét, az E-felvételit. Meg kell adni a személyes adatokat, megjelölni a kiválasztott felsőoktatási intézményeket és szakokat, majd a már meglévő tanulmányi eredményeket, nyelvvizsgákat, versenyeredményeket vagy szakmát, ha van.
Az általános felvételi eljárásban legfeljebb hat jelentkezési helyet lehet megjelölni:
- hármat ingyen
- hármat pedig 2-2 ezer forint ellenében
Március 20-án indul az ügyintézési időszak, a jelentkezők ettől kezdve nyomon követhetik a felvételi kérelmük sorsát az elektronikus felvételiben. A vámegyében tanuló középiskolások is még válogathatnak a jobbnál jobb felsőoktatási intézmények közül. A Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium évek óta előkelő helyezést ér el a középiskolák országos rangsorában. Az itt tanuló diákok a budapesti felsőoktatási intézetekbe (ELTE, Corvinus, BME) jelentkeznek a legtöbben, illetve a Debreceni Egyetem is a kedveltek között van.
– Az iskolánkban nagyon népszerű a jog, a nemzetközi gazdálkodás szak, az orvosi, az informatika, a gyógyszerész, vegyészmérnök, vagy éppen a műszaki szakirányok, köszönhetően a tagozatainknak. A képzési profilunkban az idegen nyelvek és a humán tantárgyak mellett az informatika dominál, de egyre nagyobb hangsúlyt kap a matematika és a természettudományok is. Diákjaink számos középfokú és felsőfokú nyelvvizsgával rendelkeznek, és kiemelkedően magas az emelt szintű nyelvi érettségik száma is, valamint országos és városi versenyeredmények támasztják alá a nyelvoktatás magas színvonalát. Ez a pluszpontok miatt is nagyon fontos, valamint sok külföldi ösztöndíjprogramban is részt vesznek a diákok – részletezte Torda István Tamásné Nagy Ildikó, a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium igazgatója, és megjegyezte: minden évben több tanuló jelentkezik külföldi egyetemekre a Kölcseyből, Dánia és Hollandia legtöbbször a célország.
Versenyelőny, pluszpontok
Az intézményvezető arra is felhívta a figyelmet, hogy már minden egyetem maga határozza meg, hogy mire ad plusz pontot, ezért érdemes időben informálódni. Általánosságban azonban elmondható, hogy a nyelvvizsgákért járó pluszpontok mellett érdemes figyelni az egyetemek versenykiírásait, hiszen az ezeken elért eredményeket is beszámítják, vagy egy érettségi előkészítők elvégzéséért, illetve az OKTV helyezésért, és a diákolimpiáért vagy egyéb sportversenyekért is sokszor jár többletpont.
– Versenyszellemben a Kölcseyben nincs hiány, diákjaink nagyon sokszor mérettetik meg tudásukat városi és országos versenyeken is, kimagasló sikereket elérve. A fenntartónk is nagyban hozzájárul ezekhez az eredményekhez, az utazásokhoz, szállásokhoz is ha szükséges. Nagyon fontos, hogy azok a fiatalok, akik felsőfokú tanulmányokat szeretnének folytatni, megkapják a minőségi tárgyi, szakmai ismereteket, a biztos nyelvtudást, illetve a kritikai gondolkodás és véleménynyilvánítás képességét is – fogalmazott Torda István Tamásné Nagy Ildikó, és megjegyezte: minél hamarabb tudja egy diák, hogy milyen szakra menne majd továbbtanulni, annál több ideje van felkészülni a felvételire, és gyűjteni az oda szükséges pluszpontokat.
Szakmák csúcsára
A Nyíregyházi Szakképzési Centrum oktatási intézményeiben is izgatottan készülnek a diákok a felvételire. A legtöbben abba az irányba szeretnének továbbmenni, amilyen szakirányt most a középiskolában tanulnak. – Nagyon népszerű a végzőseink körében a gépész- vagy a járműmérnöki szak a Debreceni Egyetemen és a Nyíregyházi Egyetemen is. A villamosmérnöki és informatikai karok főként a budapesti egyetemeken, illetve jelentkeztek többen is a Nemzeti Közszolgálati Egyetem víztudományi karára. Természetesen az oktatási palettánkon sokan tanulnak a turizmus, vendéglátás, kereskedelem, marketing szakokon, így a Budapesti Gazdasági Egyetemet is sokan jelölték. Sok diákunknak a nyelvvizsga, és a versenyeredmények is plusz pontot jelentenek – részletezte Pivonka Szilvia, a Nyíregyházi Szakképzési Centrum szakmai főigazgató-helyettese, és megjegyezte: érdemes már előre gondolkozni a diákoknak a továbbtanulásról, és az emelt szintű érettségikről is dönteni, ami szintén plusz pontokat hozhat a diákoknak.