2025.02.13. 07:18
Ingyenes jogosítvány, vagy mégsem? A részletekről mesélt a nyíregyházi szakoktató
Diákok ezrei vártak a pillanatra, mikortól juthatnak térítésmentes vezetői engedélyhez a kormány bejelentése után. A legfrissebb információk február 4-én érkeztek az ingyenes jogosítványról.

Az ingyenes jogosítvány megszerzésére már elindult a jelentkezés
Fotó: Illusztráció: MW-Archív
Az elmúlt években többször is lehetett hallani és olvasni különféle információmorzsákat arról, hogy a kormány ingyenes jogosítvány bevezetését tervezi a fiataloknak. A tervek szerint a 20 év alatti középiskolások szerezhetnek térítésmentesen B kategóriás vezetői engedélyt, ám a konkrét intézkedés folyamatosan csúszott. A múlt év végéhez közeledve azonban felgyorsultak az események, és szeptember végétől elindult a jelentkezés a KRÉTA-rendszeren keresztül. A végzős diákoknak nem kell fizetniük az elsősegély- és KRESZ-tanfolyamért, ahogyan a vizsgáért sem. De hol tartunk most? Erről kérdeztük Hagymási Sándor gépjármű-szakoktatót. Mint mondta, az információkat folyamatosan csepegtették a különböző szervek, de minden apró hírben közös volt, hogy ingyenes jogosítvány szerepelt bennük.

Fotó: Honvédség
Az ingyenes jogosítvány és az információmorzsák
– Ezt sokan kétkedve fogadták, aztán kiderült, hogy az elsősegély- és KRESZ-tanfolyamokra vonatkozik az ingyenesség, majd később ehhez csatolták a vizsgadíjak átvállalását is. Az országban több középiskolát is kijelöltek a programra, és az előző esztendőben meg is indult a jelentkezés. Az intézményekben a végzős diákok jelentkezhetnek az ingyenes jogosítvány megszerzésére. Akik megfelelnek a feltételeknek, megkapják azt az e-learninges elméleti anyagot – ez ugyanaz, amit az autósiskolákon keresztül mások is megvásárolhatnak. Aki ezt sikeresen végigvitte, vizsgázhat KRESZ-ből. A tanfolyam és a sikeres vizsga után lehet kérelmezni a gyakorlati képzés megkezdését az akkreditált autósiskolákban, ám itt jön a csavar: ez már nincs ingyen.
Az elsősegély-tanfolyam és vizsga szintén térítésmentes, ráadásul a fiataloknak eddig is volt lehetősége kedvezményesen elvégezni az elméleti képzéseket, s ez a rendszer továbbra is él.
Úgy vélem, a csökkentett elméleti díj is egy nagyon nagy előny, sokat lefaraghatnak vele a jogosítvány árából a fiatalok – hangsúlyozta gépjármű-szakoktató.
Így működik az oktatás
Az oktatótól megtudtuk, a gyakorlati képzés alapesetben 29+1 órából áll.
– Ebből 9 óra szól a rutinpályán a gépjármű kezelésének elsajátításáról, majd jön a 14 órás városi vezetés. Ennek keretében meg kell tanulni az önálló vezetést, gyakorolni a különféle technikai feladatokat. A következő 4 órában a lakott területen kívüli, nagyobb sebességű vezetés, és egyéb technikai feladatok elsajátítása, gyakorlása következik – ilyenek például a hosszabb távú vezetés, nyom-, táv- és sebességtartás.
– Az éjszakai vezetés gyakorlására 2 óra marad, a 30. alkalom pedig maga a vizsga. A képzési rendszerrel nagy probléma az, hogy az előírások szerint óránként – pontosabban 50 percenként – kellene 20 kilométert megtennie a tanulónak. Ez kvázi fizikai képtelenség, főleg ha a 9 órás, rutinpályán eltöltött időt nézzük. Azonban komolyan kell venni az előírásokat, mert a vizsgára jelentkezés a megtett kilométerhez kötött: ha nincs meg az 580 kilométer, nem vizsgázhat a tanulkó. Sokszor beszéltünk már arról, hogy ma már csak kevesen képesek az alap 29+1 óra alatt levizsgázni, de nem csak azok vesznek plusz órát, akiknek gyakorlásra van szükségük – tette hozzá Hagymási Sándor.
Hogyan lesz mégis ingyenes a jogosítvány?
A megvalósult tervek között szerepel, hogy a térítésmentes gyakorlati képzésben katonák oktatják majd a tanulókat.
– Jelenleg erre Szolnokon és a város térségében van lehetőség, ám a kapacitások még nem elegendőek ahhoz, hogy a jogosítványra vágyók tízezreit kiszolgálják. Bizony, sorba kell állni, mert 21 képzett oktató van a honvédség berkein belül, és 30 autó áll rendelkezésre. A létszám feltehetőleg bővülni fog, ám a helyi oktatóktól úgy tudjuk, a mostani állomány a helyi jelentkezők oktatásához is kevés. Tervek persze most is vannak, de még idő kell ahhoz, hogy kiforrjon a rendszer. Úgy tudjuk, az átképzett katonák a vármegyéket is járni fogják, hogy segítsenek a fiataloknak ingyenes jogosítványhoz jutni. Ahogy az elmúlt években is sokat módosítottak, pontosítottak a várható intézkedésen, úgy most is erre lehet számítani, de ami biztos: akinek most kell térítésmentesen a jogosítvány gyakorlati része, annak egyelőre Szolnokra kell mennie érte – emelte ki Hagymási Sándor.
Az ingyenes jogosítvány február 4-én pontosított részleteit az alábbi videóban foglalta össze a szakoktató: