Megtévesztés

2025.02.06. 20:00

Felháborító! Magyar betegeket hitegetett egy webáruház, durva, ami most kiderült

Nemcsak pénzkidobás, némelyik tragikusan sülhet el. A kamu véleményekkel eladott étrendkiegészítő hatástalan, vagy akár mérgező is lehet.

Kamu véleményekkel tévesztette meg egy webáruház a fogyasztókat. Ugyanis a hatályos magyar és uniós jogszabályok szerint az étrend-kiegészítők kapcsán sem betegséget megelőző, sem azt kezelő tulajdonságot kijelenteni vagy arra utalást tenni nem lehet. Az ügyészi fellépés eredményeként a vállalkozás törölte honlapjáról a fogyasztókat megtévesztő információkat.

kamu vélemények, webáruház, megtévesztés, fogyasztók
Kamu vélemények: félrevezették a fogyasztókat
Fotó: Shutterstock

Kamu vélemények: megtévesztés és félrevezetés

Valótlan arcképekkel és vásárlói véleményekkel tévesztette meg egy webáruház a fogyasztókat – közölte szerdán a Pest Vármegyei Főügyészség. Az ügyészség által ellenőrzött webáruház a honlapján vásárlói véleményeket jelentetett meg, a vásárlók ezekben arról számoltak be, hogy a termék bizonyos ideig történő szedését követően betegségük javult, vagy tünetmentessé váltak. A véleményeknél feltüntetett fotók között volt olyan, amely valójában egy külföldi újságíró képe volt, és akadt olyan is, amelyik az interneten több mint száz oldalon szerepelt különböző külföldi nevekkel. A jogszabályok szerint a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatnak minősül ez a fajta ajánlás,  a honlapon a terméket olyan kijelentésekkel kínálták, miszerint az alkalmas különböző betegségek, például szív- és érrendszeri betegségek, allergia, asztma, légúti betegségek, szürke hályog és daganatos betegségek gyógyítására. Az ilyen állítások jogszabályoknak való megfelelősége különösen fontos, mivel a beteg vagy a betegségektől tartó fogyasztók éppen egészségük veszélyeztetettsége vagy annak érzete miatt kiszolgáltatottabbak, könnyebben befolyásolhatók. Nem ez az egyetlen eset, amikor úgy tűntetnek fel készítményt, hogy az valamilyen betegség ellenszere, s közben csúnyán kihasználják az elesett ember gyógyulásba vetett hitét, reményét. 

Az is gyakran előfordul, hogy  ismert emberek, színészek, influenszerek (akiknek  sok követőjük van) tudta nélkül, arcképüket felhasználva reklámoznak termékeket.

– Nehéz dolguk van az embereknek, az étrendkiegészítők, a vitaminok piaca egyre szélesedik, sorra jelennek meg újabbnál újabb termékek a piacon, s mivel  a bejegyzett, bejelentett készítményeket nem vizsgálják be, így gyakran kerülhet silány vagy hamis termék forgalomba. Az online kereskedelem melegágya a problémáknak. A webáruházak térhódításával nem lehet szembe menni, de jobb résen lenni és ellenőrizni egy-egy termék valódiságát, hatásosságát. A vélemények, amiket kap hozzá a fogyasztó sokszor köszönő viszonyban sincsenek a termékkel – jegyezte meg dr. Tari János gyógyszerész, a gyógyszerész kamara szabolcs-szatmár-bereg vármegyei elnöke. Hozzátette, aki internetről szeretne gyógyszert venni, csak olyan honlapról válasszon, amelyet magyarországi működési engedéllyel rendelkező magyar cég üzemeltet, több gyógyszertárnak is van webes felülete, bennük meg lehet bízni. – Ezért szoktuk hangsúlyozni, hogy patikán keresztül vegyék meg az étrendkiegészítőket, a gyógyszertárak  80 százaléka benne van az úgynevezett biztonságos étrendkiegészítő programban, egy zöld logó jelzi, hogy az adott gyógyszertár vállalja, hogy csak olyan nagykereskedőtől vagy forgalmazótól szerez be étrendkiegészítő készítményeket, melyek megfelelnek a kritériumoknak. 

kamu vélemények, webáruház,megtévesztés, fogyasztók
Logó jelzi, hogy a patikában biztonságosak az étrendkiegészítők is
Fotó: internet

Az öngyógyítás veszélyes is lehet

Dr. Tari János arról is beszélt, mekkora veszélye van annak, ha egy szív-és érrendszeri beteg, egy rákkal küzdő ember nem beszéli meg orvosával, hogy mit szed.

 –Mindenki hallott már a gyógyszerkölcsönhatásokról. A gyógyszerek közti interakciónak azt nevezzük, amikor egy gyógyszer hatása módosul egy ugyanabban az időben bevett másik készítmény miatt. A kölcsönhatás létrejöhet vényköteles és nem vényköteles, recept nélküli gyógyszerek alkalmazása során, és általában káros, nemkívánatos hatások lépnek fel. Mindig keltsen gyanút:

  • ha a reklámozott „gyógyszer” sok, egymástól független betegség vagy állapot hatékony kezelésére alkalmas, 
  • a reklámban túlzott állítások szerepelnek 
  • ha nyelvtanilag pontatlan a szöveg, automata fordításra utalnak jelek,
  • ha agresszívek, azonnali vásárlásra ösztönöznek az üzenetek (már csak néhány órán keresztül vásárolhatja meg féláron / utolsó darabok / csak ma…),
  • ha  ismert vagy fiktív orvosokra, szakértőkre hivatkoznak a szer csodálatos hatásaival vagy kiemelkedő eredményeivel kapcsolatosan,
  • ha gyanúsan csak egy bizonyos helyen lehet az eredetit vásárolni
    Végezetül a szakember is megerősítette: az „öngyógyítás” veszélyes lehet, hamis vagy illegális gyógyszerrel olyan szennyezőanyagokat vagy akkora mennyiségű hatóanyagot vihetünk be a szervezetbe, ami egészségkárosodást vagy halálos mérgezést is okozhat.

 

 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában