Bronzérem Bukarestben

2025.02.21. 10:00

Kiss Mihály korántsem „kismiska”!

Junior természettudományi olimpián jeleskedett a középiskolás diák. Kiss Mihály értékes bronzérem birtokában térhetett haza, a diákolimpia és Bukarest örök emlék számára.

Kiss Mihály korántsem „kismiska”!

Kiss Mihály életében először ült repülőn - megérte elutazni Bukarestbe

Forrás: Fotó: Kiss Mihály archívuma

Taroltak a magyar diákok Bukarestben: a 21. Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpián (IJSO), ahol a csapat minden tagja kivétel nélkül érmet szerzett. A budapesti ELTE Apáczai Csere János Gyakorló Gimnázium diákja, Kiss Mihály értékes bronzéremmel térhetett haza. Diákolimpia, Bukarest, bronzérem – de mi történt előtte? A nyíregyházi származású fiatalember repülőrajttal indult: már 2010. január 2-án a Kelet-Magyarország címlapján szerepelt újévi csecsemőként, édesanyja ölelő karjaiban. „A Jósa András Oktató Kórházban január elsején hajnali 1 óra 15 perckor született meg az első kisbaba. Kiss Mihály 4090 grammal és 53 centivel született”. Eltelt közel másfél évtized, és Kiss Mihály olyat tett, ami előtt bizony kalapot lehet emelni: nem „kismiska”.

Kiss Mihály Kelet-Magyarország címlap
Kiss Mihály a Kelet-Magyarország címlapján
Forrás: KM-reprodukció

A most kilencedikes Misi tavaly júniusig a Nyíregyházi Apáczai Csere János Általános Iskola diákja volt. Tehát az Apáczaiból az Apáczaiba került, csak éppen a középiskola már a fővárosban található.
Misi átlagon felüli matematikai-logikai képességei, a számok világa iránti érdeklődése nem új keletű, már kisiskolás korában megmutatkozott a kivételes tehetsége. Jellemző rá a kreativitás, a lényeglátás és a jó kommunikációs készség, ehhez pedig szorgalom és kitartás társul.

 

Kiss Mihály sok kiváló eredményt ért el eddig


Első osztályos korától részt vett a matematikaversenyeken, melyeken kiemelkedő eredményeket ért el. Számos megyei 1-3. helyezéssel büszkélkedhet, több országos döntőnek is részese volt.
Érdeklődése rendkívül széles körű, matematikai képességeit és ismereteit más területeken is kiválóan alkalmazza. Felső tagozatban a természettudományok iránti kíváncsiságából adódóan a kémiaversenyek rendszeres résztvevőjeként ma már több országos helyezésére lehet büszke. Nyolcadik osztályban a fizikával is olyannyira komolyan foglalkozott, hogy az Öveges József Fizikaverseny országos döntőjében első helyezett lett.
Szeptembertől az ELTE Apáczai Gimnázium komplex természettudományi tagozatának diákja. Budapesti diákként, nyíregyházi alapokkal utazott el a bukaresti Nemzetközi Junior Természettudományi Olimpiára, amit 2004 óta rendeznek meg. Indonézia alapította a rangos versenyt, azóta Magyarország minden évben képviselteti magát. A szervezők a 16 évesnél fiatalabbak elméleti és gyakorlati tudására kíváncsiak biológiából, kémiából és fizikából, a cél az, hogy növeljék a diákok természettudományos érdeklődését, problémamegoldásra, kritikus gondolkodásra és kísérletezésre ösztönözzék őket. Ezúttal 52 ország 303 versenyzője mérettetett meg. Magyarországot 6 diák képviselte. A teszt- és az elméleti fordulóban egyéni feladatlapot oldottak meg a versenyzők, a gyakorlati fordulóban 3 fős csapatokban bizonyíthattak, és az elért eredmény beszámított az egyéni teljesítményekbe is. Versenyzési vágya Budapesten sem csökkent, továbbra is indul fizika- kémia- és matematikaversenyeken, ahol az első fordulókat már sikerrel vette.
Ahhoz, hogy könnyebben hozzáférjen a tudományos ismeretekhez, az angol nyelv ismerete elengedhetetlen, melyet Misi felismert, és egy év tanulás után sikeres középfokú angol nyelvvizsgát tett a Big Ben Nyelviskola segítségével.
– Az első versenyekre még alsós osztályfőnököm, Bodnár Lászlóné Erzsike néni készített fel, ő egy igazi pedagógus, aki a mai napig figyelemmel kíséri eredményeimet. Matematikából az országos versenyekre Gát Györgyné Éva néni matematikatanárom készített fel, ő országos szinten is elismertnek számít. A kémiával Fekete Csilla tanárnő segítségével ismerkedhettem meg jobban, neki köszönhetően hallottam először az IJSO-ról. Csilla néni ültette el a bogarat a fülembe, hogy tanulmányaimat Budapesten folytassam. Meg kell még említenem Varga Lászlóné Marcsi nénit, aki fizikából egyengette az utamat. Mindnyájan a nyíregyházi Apáczai kiváló tanárai – reagált érdeklődésünkre Kiss Mihály, akinek nagy változás volt az életében a tanévkezdés, hiszen nem csak iskolát, hanem lakóhelyet is váltott, mert kollégista lett. 
– A kémia a szívem csücske, jelenleg heti hat órában tanulom, az osztályfőnököm Varga Bence a kémiatanárom is, de még Villányi Attila tanár úr is tanít, akinek a neve számos középiskolai kémiakönyv borítóján szerepel. Nagyon jól érzem itt magam, a 17 fős komplex természettudományi tagozaton hasonló érdeklődési körűek között vagyok.
— Az IJSO-ra készülés még nyár elején kezdődött, ahol magas szintű természettudományos ismeretekre tehettünk szert három hét intenzív tanulással. Szeptember elején tesztet írtunk arról, hogy mennyire sikerült elsajátítani az átadott tudást. Így a harminc főből kiválasztották a kilenc legjobbat, akik ősszel is folytatták a felkészülést – az iskola mellett. 

Egy hétköznapot és legalább egy hétvégi napot érintett a felkészítő. Az őszi szünetben újabb válogatón dőlt el, hogy én is bekerültem a magyar csapatba. Novemberben már a gyakorlati feladatokra összpontosítottunk. Izgatottam vártam a versenyt, ekkor ültem repülőn először. A tizenegy napos verseny ideje alatt a diákok egy hotelben voltak elszállásolva. Minden második nap volt versenyforduló, közötte különböző programokat, kirándulásokat szerveztek nekünk.


A feladatok közül a fizika bizonyult a legnehezebbnek, legjobban a 96 százalékos kémiai laborgyakorlatom sikerült. Nagyszerű érzés volt kiállni a színpadra a magyar zászlóval és az érmemmel, melyet eddigi legnagyobb sikeremnek tartok. Tervem, hogy ebben az esztendőben is induljak ezen a versenyen, amit Szocsiban rendeznek. 


 

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában