Emlékezni és emlékeztetni

2025.02.26. 11:30

A község nevét sem volt szabad kiejteni, de lekerült a rendőrgyilkos bélyeg a szabolcsi településről

Koszorúzással és szentmisével egybekötött megemlékezést tartottak kedden Pócspetriben, ahol átadták a polgármesteri hivatal felújított épületét is. A kommunizmus áldozatainak tiszteletére megtartott rendezvényre meghívást kapott Dukai Miklós államtitkár, aki szerint a kommunista hatalom a községgel akart példát statuálni, hogy más falvak, közösségek ne merjenek hasonlóan cselekedni.

A község nevét sem volt szabad kiejteni, de lekerült a rendőrgyilkos bélyeg a szabolcsi településről

Dukai Miklós, a Közigazgatási és területfejlesztési minisztérium önkormányzati államtitkára

Fotó: Sipeki Péter

– Büszkék lehetünk arra, hogy Közép- és Kelet-Európában elsőként döntött úgy a kormány, hogy emléknapot állít a kommunizmus áldozatainak tiszteletére. Az Országgyűlés 2000-ben határozatot hozott arról, hogy február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánítja – mondta a Közigazgatási és területfejlesztési minisztérium önkormányzati államtitkára.

kommunizmus
Asztalos János emléktábláját is megkoszorúzták - a plébánosra is lesújtott a kommunizmus és az elnyomó rendszer 
Fotó: Sipeki Péter

A kommunizmus bűneit akarják relativizálni

Február 25-e volt az a nap, amikor 1947-ben a szovjetek elhurcolták Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát. Az első megemlékezés 2001. február 25-én volt, azóta minden évben, országszerte tisztelgünk azok előtt, akik valamilyen módon elszenvedői voltak az elnyomó kommunista rendszernek. 

– A 21. század történelmét két pusztító diktatúra árnyékolta be, a nemzeti szocializmus és a kommunizmus. Míg az előbbi borzalmait a világ egyértelműen elítélte, addig a kommunizmus bűneit sok helyen még most is relativizálni próbálják, pedig a számok és tények egyértelműek: a kommunista diktatúrák világszerte több mint száz millió ember életét követelték – húzta alá az államtitkár.

Itt, Pócspetriben különösen megrendítő az emlékezés – folytatta Dukai Miklós. 

Talán mondhatjuk, hogy a település szenvedte el a kommunista elnyomás legnagyobb kegyetlenségét. 1948. június 3-án a helyi közösség tagjai bátor férfiak és nők, kiálltak jogaikért, kiálltak az egyházi iskola megőrzéséért. Az esti litánia után közösen vonultak a bizottság épülete elé, hogy tiltakozzanak az iskola államosítása ellen. Az épület őrzésére kirendelt két rendőr közül az egyik figyelmeztető lövéseket adott le, amelyek közül egyikkel, máig nem tudni pontosan hogyan, saját magával találta el, és azonnal meghalt .

A kommunista rendszer válasza gyors és könyörtelen volt. A tiltakozáson részt vevőket és családtagjaikat összeverték, a segédjegyzőt, Királyfalvi Miklóst példátlan gyorsasággal június 11-én halálra ítéltek, és aznap kivégeztek, míg Asztalos János plébánost életfogytig tartó fegyházbüntetésre ítélték. 

Többeket bebörtönöztek, és az egész közösséget rendőrgyilkos falunak bélyegezték. A hatalom ezzel példát akart statuálni, hogy más falvak, közösségek ne merjenek hasonlóan cselekedni. A település elleni fellépést, terrort személyesen Péter Gábor és Kádár János felügyelte. Pócspetri története figyelmeztetés és példázat egyszerre. Figyelmeztetés arra, hogy a hatalom milyen könnyen válhat elnyomóvá, és példázat arról, hogy a jószándékú emberekben mindig ott van a bátorság és az igazság szeretete. A falu története arra kötelez mindannyiunkat, hogy őrizzük meg a múltat, emlékezzünk és emlékeztessük erre az utódainkat  – mondta Dukai Miklós önkormányzati államtitkár.

Osztályrészünk az emlékezés

A mi generációnk osztályrésze az emlékezés. Adjunk hálát a jó Istennek, hogy mi már egy stabil demokráciában élhetünk és ilyen dolgok, ami Pócspetriben történtek 1948 júniusában, ma már nem történhetnek meg 

– fogalmazott emlékező beszédében dr. Simon Miklós országgyűlési képviselő. 

– Emlékezzünk Asztalos János plébános atyára, Királyfalvi Miklós segédjegyzőre, Som István tanítóra, Klemper Ferenc napszámosra, Vitéz Gábor földművesre, akik további társaikkal együtt Budapesten a büntetőbíróság előtt álltak, és elszenvedői voltak a kommunizmus egyik legsúlyosabb koncepciós perét – sorolta. Hozzátette, a település is elszenvedte az ítéletet, hiszen a szocializmusban Pócspetrit mindvégig rendőrgyilkos településként emlegették.

A perújítással a 90-es években megkezdődött a település rehabilitációja. Az Orbán-kormány 2018-ban történelmi emlékhellyé nyilvánította Pócspetrit, ezt akkor Gulyás Gergely miniszter jelentette be a községháza előtt. A sztélét pedig egy évre rá, 2019-ben Semjén Zsolt miniszter-helyettes leplezte le.

Kiálltak mindvégig elveik mellett

A községháza szomszédságában található római katolikus templomban összegyűlt emlékezőket Baracsi Endre is köszöntötte.

A Pócspetriben élők mindvégig kiálltak az elveik mellett. Ennek az lett a következménye, hogy a község nevét ki sem lehetett ejteni a szájakon. A közösség ma él, és ez a közösség élni is fog. Jó most körülnézni a településen, az utóbbi időben olyan fejlesztések valósultak meg Pócspetriben, melyeknek köszönhetően a helyiek bátran álmodhatnak szép jövőről 

– emelte ki a vármegyei közgyűlés elelnöke. 

A megemlékezésen megkoszorúzták Asztalos János egykori plébános emléktábláját, s ünnepélyesen átadták a felújított polgármesteri hivatal épületét.

 

 

 

Hírlevél feliratkozás
Ne maradjon le a szon.hu legfontosabb híreiről! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és mi naponta elküldjük Önnek a legfontosabb híreinket!

Rovatunkból ajánljuk

További hírek a témában